4 тисячі робочих місць та непритаманний регіону бізнес. Як релокація компаній вплинула на розвиток Буковини

За інформацією: Суспільне Чернівці.

Суспільне Чернівці

Від початку повномасштабної війни Чернівецька область в лідерах за кількістю релокованих підприємств. З небезпечних регіонів переїхали понад 100 компаній. Переважно вони займаються торгівлею та будівництвом. Також релокувались нетипові для області підприємства з переробки пластикових матеріалів та виготовлення очисних водяних систем.

Завдяки релокації підприємства надали області чотирьох тисяч робочих місць. За словами заступниці начальника ОВА Альони Атаманюк, область готова прийняти ще до 300 нових компаній. Для них виділять вільні комунальні приміщення та земельні ділянки. Також цьогоріч зареєстрували два індустріальні парки у Хотині та на Сокирянщині. Наприкінці року Суспільне підсумовує, як релокація вплинула на економічний розвиток області.

"Починали з нуля"

У Вижницю релокувалась фірма, яка виготовляє екологічні дерев'яні вікна та двері. Щоб переїхати, скористались державною програмою. Найперше їм зателефонували з міста на Буковині та запропонували приміщення. Тому обрали Чернівецьку область. Компанія взяла в оренду цех, куди завезла нове обладнання, яким тепер користується й орендодавець.

Через те, що підприємство працює на експорт, а область знаходиться поблизу кордону, компанія планує продовжувати свою діяльність тут й після закінчення війни.

Перевезли мільйон книг

У травні в область релокувався один з найбільших книжкових складів України. Компанія Yakaboo перевезла майже мільйон друкованих книг з Київщини. Щоб це зробити знадобилось три тижні та 30 вантажівок. Тоді в регіоні було небезпечно, тому керівники компанії вирішили переїжджати, розповідав директор Іван Богдан.

"Було складно знайти перевізників, які були готові їхати в зону бойових дій. Падали снаряди за 500 метрів. Люди працювали вночі, щоб спакувати книги та завантажити їх у машини", — говорив Богдан.

Навесні компанія влаштувала на роботу 70 людей, більшість з них — місцеві жителі та вимушені переселенці.

Мільйон книг, які перевезла компанія. Фото: Чернівецька ОВА. Чернівецька ОВА

За даними обласної військової адміністрації, з чотирьох тисяч робочих місць, які надали релоковані підприємства, мінімум третину займають місцеві жителі. Водночас з компаніями переїхали і їхні співробітники, також працевлаштовують переселенців.

"У мирний час сюди ніхто б не переїхав"

Через обстріли з Харкова у Хотин перевезли склад одного з найбільших велозаводів "Велотрейд". Один з цехів заводу вщент згорів, вцілілу продукцію релокували в Хотин Чернівецької області. Втім, через малу площу приміщення, саме виробництво розмістили на Тернопільщині.

Логістично велозаводу краще розміститись в одному місці. Компанія "Велотрейд" розглядає можливість будівництва триярусного заводу, коли у Хотині зведуть індустріальний парк.

"Як гарно Хотин не виглядав би, дуже важко залучити сюди підприємства. У мирний час Велотрейд би не переїхав", — каже голова Хотинської громади Андрій Дранчук.

Область може прийняти ще 200-300 нових компаній. Для них є вільні комунальні приміщення, земельні ділянки. Також будують два індустріальні парки, розповіла Атаманюк.

Бізнес у селі

Частина компаній перевозила обладнання залізницею та вантажівками, був і малий бізнес, який більшість матеріалів для виробництва купував на місцях. Зокрема, у селі Чорногузи переселенка з Рубіжного почала виробництво дитячих гойдалок. Замовлення на товар продовжували надходити попри війну, тому підприємиця вирішила відновити бізнес.

"Замовляли й 23 лютого, і 24 лютого. Зараз сезон для гойдалок, тому замовлень більше, аніж до війни", — розповіла підприємиця Євгенія Абдула.

Приміщення шукати не довелось — офісом слугує одна з кімнат сільського будинку. Натомість наново купувала на місцевому ринку тканину, замовляла металеві кріплення і дерев'яні вироби, які потрібні для гойдалок.

"У нас є підприємства, що займаються виробництвом м’яса, вирощують птицю, виготовляють продукцію для очищування водяних систем. Є навіть ті, що фактично переробляють пластикові матеріали і вторинну сировину. Дуже багато виробництв такого профілю, якого на території області раніше не було", — розповіла Атаманюк.

Нетиповий бізнес

До війни виробництво Ярослава Лисака з виготовлення автоматичних камінів базувалось у Києві — після вторгнення російських військ в Україну компанії довелось переїхати в Чернівці. Фірма Лисака виготовляє каміни зі справжнім полум’ям без димаря.

"Ми побачили, що війна швидко не закінчиться, а економіка починає падати, бо все зупинилось. У нас виробництво експортне. І в цьому побачили свою місію, тому що можемо отримувати валюту для держави", — говорить співзасновник виробництва Ярослав Лисак.

Приблизно 30 підприємств офіційно зареєструвались та сплачують податки до бюджетів громад. За словами Атаманюк, релокація підприємств дає нові робочі місця, а податки, які сплачують компанії, дають змогу громадам розвиватись.

Новини Буковини | Останні новини Чернівецької області