60 доларів за барель: країни ЄС погодили стелю цін на нафту з росією – Reuters

За інформацією: Суспільне Чернівці.

Максимальна ціна російської нафти, що перевозиться танкерами, становитиме 60 доларів за барель. Цінове обмеження планується тримати на рівні п’яти відсотків нижче ринкової вартості, пише Reuters.

Країни-члени Європейського Союзу попередньо домовилися встановити стелю цін на російську нафту, що перевозиться морським шляхом, на рівні 60 доларів за барель, повідомляє інформагенція Reuters, що ознайомилася з відповідним документом. Як зазначається в документі, погоджено також механізм адаптації обмежень максимальної ціни – її передбачається тримати на рівні п’яти відсотків нижче ринкової вартості. Наявність механізму адаптації цінових обмежень підтвердив у розмові з журналістами Reuters один з європейських дипломатів, цитує агенцію DW.

Рішення про цінове обмеження для російської нафти можуть оформити в письмовому вигляді вже 2 грудня. У такому разі нафтове ембарго проти РФ набуде чинності 5 грудня, пише Reuters.

Крім того, передбачається запровадження 45-денного перехідного періоду. Згідно з документом, цей перехідний період буде застосовуватися до суден, що перевозять сиру нафту російського походження, що була завантажена до 5 грудня і вивантажена в кінцевому пункті призначення до 19 січня 2023 року.

Водночас у проєкті рішення ЄС, з яким ознайомилося агентство Reuters, зазначається, що верхню межу ціни на російську нафту переглянуть уже в середині січня 2023 року, а потім переглядатимуть кожні два місяці, щоб оцінити, як функціонує схема і відреагувати на можливі “турбулентності” на нафтовому ринку, що можуть виникнути в результаті таких обмежень.

Зеленський закликав знизити ціни на нафту з РФ до 30 доларів за барель

Ініціатива G7

Раніше ідею запровадження цінових обмежень для російської нафти запропонували країни Великої сімки (G7). Запропонована ними минулого тижня ініціатива передбачала ціновий коридор у 65-70 доларів за барель без механізму корекції ціни. Така пропозиція викликала різку критику з боку Польщі, Литви та Естонії, уряди яких були переконані, що подібне обмеження не позначиться істотно на змозі РФ фінансувати свою загарбницьку війну проти України.

Також ідея запровадження обмежень з боку G7 полягає в тому, щоб заборонити судноплавним, страховим та перестрахувальним компаніям обслуговувати вантажі російської нафти по всьому світу, якщо тільки вона не продається за ціною, нижчою за ту, що встановлена G7 та її союзниками. Оскільки ключові світові судноплавні та страхові компанії базуються в країнах G7, обмеження ціни дуже ускладнить для Москви можливість продавати свою нафту за вищою ціною.

Утім, країни G7 прагнуть не зашкодити надто суворими обмеженнями глобальному ринку нафти та енергетичній безпеці, оскільки на Росію припадає 10 відсотків світового нафтовидобутку.

А Москва – проти

На торгах 1 грудня барель нафти еталонної російської марки Urals коштував близько 70 доларів. Росія вже заявила, що не має наміру продавати нафту за ціною, нижчою за ринкову. Досі найбільшими покупцями російської танкерної нафти були Китай та Індія.

ДО РЕЧІ:

Величезні збитки Росії. Хто встромив ножа в спину Путіна?

Путін збирався зробити дефіцит нафти на світових ринках. А латиноамериканець узяв і встромив йому ножа в спину (Фото:REUTERS)

Путін збирався влаштувати дефіцит нафти на світових ринках, але вийшло інакше

Цієї зими запрацюють суперважливі санкції проти російської нафти. Постачання російської нафти на Захід будуть заборонені. Та й зі Сходом не все так просто. Тому що Туреччина зараз оголосила, що дозволяє прохід через Босфор та Дарданелли лише тих танкерів із російською нафтою, які застраховані. А застрахувати танкери можна буде лише в тому випадку, якщо ця нафта за своєю ціною продаватиметься нижче за певну цінову стелю, яку збирається зараз Захід запровадити, пише Іван Яковина.

Путін сказав, що заборонить продавати нафту відповідно до цінової стелі, та куди йому подітися. Дуже можливо, знаєте, що в результаті? Росія продаватиме свою нафту прямо до Туреччини — з Новоросійська курсуватимуть танкери, завантажуватимуть нафту в турецьких портах або на турецький танкер перевантажуватимуть цю нафту, продаватимуть прямо в морі. І далі вже «турецька» нафта прямуватиме через Босфор і Дарданелли, і нафта ця буде застрахована.

Для Туреччини це будуть величезні прибутки. Для Росії — величезні збитки. Але хоч якісь гроші капатимуть до російського бюджету.

Завдання Заходу — не прибрати російську нафту зі світового ринку, а зробити торгівлю нею для РФ невигідною, аби не було грошей у Путіна на війну. Ось цієї фундаментальної мети Захід, найімовірніше, досягне. А допоможе Туреччина, яка після саміту на Балі фактично приєдналася до західних санкцій щодо російської нафти.

Але й це не єдиний ніж у спину.

Американці зараз фактично зняли заборону на торгівлю нафтою з Венесуели. Це означає, що американці зуміли якось домовитися з венесуельцями. Країною керують, по суті, дві мафії — одна кокаїнова, інша — нафтова. З кокаїном все просто: його на перекладних доправляють до Європи та Америки, з нафтою складніше. Її багато, вона дуже густа, важка, найважча у світі. Для її видобутку потрібні технології США. Росія таких технологій запропонувати не може. Тож венесуельці зневірилися щодо Росії.

Мадуро (місцевому диктатору) вона потрібна була тоді, коли він посварився з Америкою. Наприклад, єдина велика венесуельська гідроелектростанція на річці Оріноко працює за допомогою російських фахівців, бо всі венесуельські фахівці з Венесуели виїхали. Але тепер росіян замінять американцями. Росія реально стала посміховиськом унаслідок своєї невдалої, м’яко кажучи, військової кампанії в Україні. Нікому нічого гарантувати не може. Від неї тікають навіть вірмени у межах ОДКБ. Годі й казати про венесуельців?

Отже, на тлі цих новин ціни на нафту покотилися донизу, знижуються вже кілька тижнів. І ось на цьому тлі російський уряд терміново викликав Мадуро на серйозні переговори у Москву, заявивши, щоб венесуельський очільник прибув туди до кінця року.

Путін мав намір зробити дефіцит нафти на світових ринках. А латиноамериканець узяв і встромив йому ножа в спину. Не думаю, що Мадуро приїде до столиці РФ. Тому що Путін слабкий, усім на нього начхати, і він усім байдуже. Адже нікому нічого запропонувати не може, а Мадуро потрібні гроші. Путін не має грошей. Тому, мабуть, вважаю, що й Мадуро проігнорує Володимира Путіна.

Новини Буковини | Останні новини Чернівецької області