Цей день встановлено Законом України у 2023 році на знак солідарності з Європою в пам’ятанні про ту страшну трагедію в історії людства.
Війна в нашій країні змушує задуматись про зміщення історичних акцентів та відмову від навіюваних нам російських наративів. У радянські часи День Перемоги відзначали 9 травня, а тепер, як у багатьох країнах світу, в Україні відзначається 8 травня як День пам’яті та перемоги над нацизмом у Другій світовій війні 1939-1945 років. А 9 травня буде День Європи. Про це зазначено в Указі Президента України №266/2023.
День пам’яті та перемоги присвячений усім тим, хто загинув на фронтах Другої світової в окопах, і тим, хто загинув під час бомбардувань, побував у полоні, концтаборах чи просто зник безвісти у вихорі воєнного лихоліття, адже війна – це не лише танки, гармати і масштабні бої, це – долі, мільйони маленьких і великих людських бід, які тривали роками.
У тій війні ми втратили понад вісім мільйонів українців та представників інших народів, які проживали на нашій землі. В цілому за шість років Друга світова забрала життя від 50 до 85 мільйонів людей по всьому світу. Перемога над нацизмом була здобута внаслідок неймовірної концентрації всіх сил, взаємодопомоги, консолідації і мобілізації суспільства, солідарності народів та повного переоблаштування економічного, політичного і соціального життя в інтересах боротьби зі злом.
Тому жодна країна не може претендувати на виняткову роль у перемозі над нацизмом. Перемога – результат титанічних зусиль десятків держав і сотень народів. Так само неприпустимими є спроби прикриватися моральним авторитетом переможця в Другій світовій для реваншизму. Пам’ять про війну не може стати культом перемоги, а має розвивати вміння цінувати мир, категорично і безкомпромісно захищати його всіма розумними засобами.
Після нацизму і комунізму світ зіштовхнувся з новою злочинною агресивною ідеологією – нині ми боремося з російською версією нацизму – рашизмом. Він несе загрозу незалежності та суверенітету не лише нашої держави, а й міжнародному правопорядку та безпеці всього людства, сучасного світу та демократії. Ідейним підґрунтям рашизму стало привласнення Російською Федерацією статусу «головного переможця» і перетворення перемоги над нацизмом на культ, пропаганду війни.
Сьогодні українці зі зброєю в руках захищають не тільки себе, а всі країни Європи від російської експансії і дають шанс на побудову більш тривкого миру і створення нової, більш справедливої, світової системи безпеки. Умовою для цього є перемога над Росією, відновлення територіальної цілісності України та унеможливлення майбутньої агресії російського імперіалізму проти будь-кого на нашій планеті. Сьогодні в умовах агресії єдиний шлях відновлення миру – перемогти загарбника.
З повагою та вдячністю згадуємо тих воїнів, хто наближав перемогу у ті далекі 1939 – 1945 роки. Вклоняємось кращим синам і дочкам України, які сьогодні стали на захист рідної землі та боронять світ від рашизму.
Слава всім нашим героям різних часів, яким ми завдячуємо життям!
Джерело: Український інститут національної пам’яті. Матеріали