Більшість гуманітарних швидких авто з Італії, які два роки тому передали фронту через Чернівецьку ОВА, або покрали, або загубились – розслідування МБ

Повний перелік номерів військових частин, яким були передані гуманітарні швидкі допомоги з Італії, журналістам “МБ” таки вдалося отримати. Однак вони з’ясували, що не всі автівки туди доїхали.

Редакція МБ кілька місяців листувалася з держустановами і зібрала цілу колекцію відмов в інформації про італійські гуманітарні авто. Зрештою Чернівецька обласна військова адміністрація таки надала перелік військових частин, куди передали автомобілі. Із 23 швидких лише по одній не було вказано номера військової частини з поміткою “невідомо”.

З цим переліком ми звернулися до Міністерства оборони з проханням підтвердити отримання військовими частинами вказаних машин. Воно переадресувало запит безпосередньо військовим частинам.

Редакція “Молодого буковинця” отримала відповіді від кількох з них. І деякі стали сюрпризом.

У військовій частині, яка в оперативному командуванні “Південь” і якій за документами передали автомобіль Fiat Ducato повідомили, що у них немає швидкої допомоги з вказаним номером.

“Автомобіль Fiat Ducato з вказаним VIN-кодом від зазначених представників не надходив, на обліку військової частини не рахується”, – йдеться у відповіді на запит.

В одній із частин ТрО підтвердили наявність швидких.

Фото МБ

У третій – начмед у відповідь на наш запит звернувся за допомогою до “МБ”, тому що машини, які їм передали у рамках кримінального провадження, виявилася без належних технічних документів.

“Нам потрібні техталони євростандарту. Машини ми чомусь отримали без цих документів. Вже раз мали прецедент, коли на блокпосту машину повністю перевірили через відсутність цього документу. Тому ми звернулися до вас. Можливо, вдасться їх знайти, наприклад, підключивши італійських дарувальників”, – поскаржився медик.

Він розповів, що швидкі використовують для перевезення хворих та чергування по медичній евакуації. І за два роки гуманітарні авто перевезли багато поранених та хворих.

Фото МБ

Нагадаємо, сучасні автомобілі швидкої допомоги вартістю щонайменше 150 тисяч євро кожен у березні 2022-го уряд Італії передав в Україну як гуманітарну допомогу, вказавши отримувачем обласну військову адміністрацію. (Очолював тоді Чернівецьку ОВА Сергій Осачук, якого звільнили з посади через численні корупційні скандали його команди, частина з якої була причетна до цієї оборуки з гуманітарними авто – БукІнфо).

Однак ні ОВА, ні обласній клінічній лікарні автомобілів не передали, а подальшу долю цих машин строго засекретили. Принаймні, таке враження склалося після кількох десятків запитів, надісланих редакцією.

У більшості випадків причиною відмови в інформації на свій запит ми читали “інформація з обмеженим доступом”. Без жодних пояснень, звідки таке обмеження для інформації про гуманітарні авто для українців, тобто усіх нас. Погодьтеся, що без таких обмежень зловмисникам дуже складно було б організувати схеми привласнення гуманітарних авто, передачі їх не за призначенням тощо.

Тому і маємо те, що маємо:

– із подарованих італійцями 23 швидких п’ять авто були привласнені і лише після тривалої судової тяганини таки потрапили на фронт;

– одна швидка невідомо де;

на дві швидкі допомоги не передали технічних документів;

– ще одна за документами передана військовій частині, але туди не доїхала, “загубившись” по дорозі;

– інформацію про ще близько десятка швидких ми досі не отримали від військових частин, тож готові до наступних “сюрпризів”.

Журналісти МБ звернулся до органів прокуратури розцінювати свою публікацію як привід для перевірки згаданих автомобілів швидкої допомоги.

ЧИТАЙТЕ НА ЦЮ ТЕМУ:

Пройшло два роки. Чому про гуманітарні швидкі допомоги з Італії мовчить влада та фігуранти кримінальної справи Сергій Бродовський, Артур Мунтян та Олег Чорний – розслідування МБ

Колеги з “Молодого буковинця” з’ясовують, куди поділися 23 автомобілі швидкої медичної допомоги, які були передані урядом Італії ще у березні 2022 року як гуманітарну допомогу. Як відомо, п’ять з них були незаконно зареєстровані на благодійний фонд “Невідкладна хірургічна допомога Буковини”. І саме на підставі цього було відкрито кримінальне провадження. Але ось щодо долі 18 швидких допомог, то, за інформацією видання, інформації досі (!) немає ні у Чернівецької ОВА, ні у Чернівецької обласної лікарні. А пройшло вже більше ДВОХ РОКІВ!

Кого краще запитувати про шлях автомобілів швидкої допомоги, якщо не людей, чиї прізвища значаться у митних деклараціях на їхню доставку в Україну і прізвища яких фігурували у ції справі? Копії кількох таких декларацій МБ вдалося знайти на одному із чернівецьких сайтів. І ми не маємо підстав сумніватися в їхній достовірності.

(Колеги з МБ мають на увазі нашу публікацію До кримінальної оборудки з гуманітарними автомобілями з Італії, ймовірно, причетні Іван Мунтян, Василь Продан та Олег Чорний – сенсаційні документи БукІнфо, опубліковану рівно два роки тому – 10 травня 2022 року – БукІнфо)

Золоті часи були для Мунтяна і Осачука. Вони одразу знайшли спільну мову там, де співпадав інтерес. Фото архівне

Документи сайту Букінфо

Декларантами та відповідальними за доставку до місця призначення там зазначені колишній керівник департаменту охорони здоров’я ОВА Олег Чорний та колишній заступник голови ОВА Артур Мунтян, отримувачем – Чернівецька ОВА.

Редакція МБ намагалася зв’язатися з кожним із фігурантів цієї справи і вислухати їхню думку. Але ніхто з них так і не погодився надати бодай мінімальної інформації, щоб ситуація стала більш зрозумілою.

На судовому засіданні у Першотравневому райсуді Чернівців, які відвідуємо регулярно у цій справі, вдалося побачити одного з фігурантів кримінального провадження щодо можливого привласнення і розтрати наданих як гуманітарна допомога швидких – колишнього головлікаря обласної лікарні Сергія Бродовського. Але наша розмова тривала лише кілька хвилин.

“Упродовж квітня 2022 усі автомобілі швидкої допомоги були відправлені на фронт, я ще навіть два своїх джипи віддав”, – запевнив Сергій Бродовський. Однак на прохання надати конкретнішу інформацію і VIN-коди машин, колишній керівник лікарні на вимогу свого адвоката припинив спілкування.

Ще одного фігуранта справи Артура Мунтяна теж побачили у суді. І його попросили надати інформацію щодо гуманітарних швидких допомог. Він спершу погодився в особистій розмові поділитися документом з переліком кодів швидких, які у нього нібито є. Але після цього поспілкуватися з Артуром Мунтяном не вдалося, бо він не відповідав на жоден телефонний дзвінок і повідомлення.

Скріншот відео Чернівецький промінь

Також телефоном зв’язалися з колишнім директором департаменту охорони здоров’я Чернівецької ОВА Олегом Чорним. На прохання надати детальнішу інформацію про перебування швидких та їхні VIN-коди пан Олег Чорний по телефону лише коротко відповів: “Звідки мені це знати?”.

Скріншот відео Чернівецький промінь

Ми сподівалися отримати більше даних під час чергового засідання суду в цій справі 19 березня. Однак його вкотре перенесли через відсутність одного з адвокатів.

Дуже прикро, що усі фігуранти справи не хочуть пояснити ситуацію і тим самим довести, що гуманітарні швидкі допомоги справді відправили туди, де вони були вкрай необхідні, зазначають журналісти МБ.

Нагадаємо, що VIN-коди швидких допомог для нас наразі є єдиним способом отримати інформацію, куди ж зрештою вирушили усі 23 авто, надані Італією ще навесні 2022 року. Лише за цими номерами ТЦК може відстежити, де зараз автомобілі і як вони використовуються.

Журналісти “Молодого буковинця” задають логічні та справедливі запитання до влади:

Чи справді ці автомобілі на фронті?

Чи бодай раз за останні два роки використовувалися для доставки хворих або поранених?

А може іржавіють десь на майданчику як речові докази?

Чи давно продані/розібрані/здані в оренду приватним медзакладам?

Щоб з’ясувати це, наші колеги з molbuk.ua написали майже 20 запитів (!) у різні державні органи. Адже гуманітарні швидкі опинилися в епіцентрі скандалу, коли п’ять машин замість вирушити на фронт використовувалися благодійним фондом “Невідкладна хірургічна допомога” для заробляння коштів. Про ці п’ять машин принаймні відомо, що їх повернули певним державним структурам.

А решта вісімнадцять? Чернівецька ОВА, яка значилася отримувачем швидких у митних документах, запевнила, що поняття про них не має (!!!)

Журналістам МБ у багатьох державних установах відповіли, що це є інформація з обмеженим доступом (!) Наразі ні митниця, ні ТЦК, ні обласна військова адміністрація не надали ідентифікаційних номерів 23 машин швидкої.

Фото із сайту МБ

Джерело

Новини Буковини | Останні новини Чернівецької області