Чернівецька ОВА позбавила 21 підприємство статусу критично важливих. Їхні працівники втратили бронь – Суспільне

У Чернівецькій області понад 20 підприємств втратили статус критично важливих для економіки, а їхніх працівників розбронювали. Це понад 11% із загальної кількості підприємств, які мали цей статус.

Про це повідомили у Чернівецькій обласній військовій адміністрації у відповідь на запит Суспільного.

Станом на початок жовтня 185 підприємств та організацій області входили до переліку критично важливих для економіки та забезпечення життєдіяльності населення під час воєнного стану.

Майже половина з них – комунальні підприємства, медичні організації, установи з надання соцдопомоги, підприємства переробної промисловості та житлово-комунального господарства.

Після аудиту робочої групи ОВА 21 підприємству скасували цей статус. Ще сім установ не подали в адміністрацію документи про продовження цього статусу, втім могли подати їх у профільні міністерства, як-от Міністерство агрополітики.

Аудит проводили у всіх областях за дорученням Кабміну. У коментарі Суспільному перша віцепрем’єр-міністерка – міністерка економіки України Юлія Свириденко розповіла, що аудит ініціювали через те, що з починаючи з липня цього року кількість заброньованих чоловіків почала “динамічно зростати”.

За її словами, першочергово аудит стосувався підприємств, які подавали та заявляли одні дані щодо зарплати та сплачених податків, а потім різко змінили їх, або стрімко наростили штат у тих секторах, де на 100% дозволено бронювання працівників.

Суспільне Чернівці у запиті просило вказати, якому критерію для статусу критично важливого не відповідали підприємства, яким цей статус скасували. Також просило вказати, в яких галузях працюють ці підприємства. Водночас у відповіді на запит цієї інформації не надали.

Ми звернулися до пресслужби ОВА, щоб уточнити цю інформацію. На момент публікації матеріалу відповіді не отримали.

Водночас підприємства можуть знову подати документи до ОВА чи профільних міністерств, щоб отримати статус критично важливих.

Аудит рішень щодо визначення підприємств та організацій критично важливими завершили 15 листопада. За його результатами 95% від всіх критично важливих підприємств зберегли цей статус. Про це повідомили на сайті Кабінету Міністрів.

Після аудиту уряд оновив критерії бронювання. Згідно з постановою Кабміну, бронювання військовозобов’язаних відбуватиметься через “Дію” за електронними списками, а щоб отримати статус “критично важливого”, підприємству необхідно буде надати довідку про відсутність боргів зі сплати податків.

Крім того, державні та комунальні підприємства зобов’язані платити працівникам не менше середньої зарплати за IV квартал 2021 року (за даними Держстату — ред.), а приватні підприємства мають забезпечувати заброньованому працівнику не менше 20 тисяч гривень зарплати.

Також при врахуванні потреб громад статус критично важливого підприємства узгоджуватиметься з Мінекономіки та Міноборони. Органи, які визначають підприємства критично важливими, будуть зобов’язані моніторити їхню відповідність критеріям щокварталу.

Водночас галузеві та регіональні критерії критичності віднині погоджуються Міністерством оборони та Міністерством економіки.

Новий порядок щодо бронювання діятиме з 1 грудня, а для всіх, хто вже має відстрочки, буде перехідний період на нові умови до 28 лютого.

Джерело

Новини Буковини | Останні новини Чернівецької області