“Долетить до Києва за 8-10 хвилин”. Чи наважиться росія вдарити балістичною ракетою РС-26 “Рубеж”? У фокусі – Центри прийняття рішень

Попередження про можливий пуск ракети з території полігону в Астраханській області також опублікували нардеп VIII скликання Борислав Береза і військовий кореспондент Андрій Цаплієнко.

Російські війська, можливо, готуються застосувати по території України нову випробувальну ракету РС-26 “Рубеж”, яку готують до бойових умов. Про це повідомляють в акаунті соцмережі Х GensekNato15656.

Зазначається, що пуск може відбутися з полігону в Астраханській області. Саме з цієї причини, як припускають автори, могли з’явитися повідомлення від посольств США, Іспанії, Греції та Італії, які попередили, що 20 листопада вони не надаватимуть свої послуги в Києві. Відомості про можливий запуск ракети опублікував і акаунт markito0171. Аналогічні повідомлення також були й від нардепа VIII скликання Борислава Берези та військового кореспондента Андрія Цаплієнка.

У Києві тимчасово закриваються посольства чотирьох країн через загрозу масштабного російського удару. А Казахстан закликав громадян залишити Україну.

Посольства США, Іспанії, Італії та Греції в Києві тимчасово припинять роботу 20 листопада, оскільки американське відомство попередило про можливу потужну повітряну атаку по Україні цього дня. На цю інформацію відреагували в РНБО, ГУР України та у Кремлі.

Усе, що відомо про загрозу масштабної атаки на Україну 20 листопада, – пише ТСН.ua.

Попередження від посольства США про атаку

Вранці посольство США в Києві повідомило, що отримало конкретну інформацію про можливу потужну повітряну атаку по Україні 20 листопада. З міркувань безпеки дипломатичне відомство цього дня буде закрите. Працівники отримали вказівки сховатися на місці. За даними The Times, установа вже зачинилася.

“Посольство США рекомендує громадянам США бути готовими негайно сховатися у разі оголошення повітряної тривоги”, – йдеться в заяві.

У відомстві також надали рекомендації громадянам США:

стежити за оновленнями у місцевих ЗМІ,
визначити місця розташування укриттів перед будь-якою повітряною тривогою,
негайно сховатися, якщо оголошено повітряну тривогу,
дотримуватися вказівок українських посадових осіб та служб швидкого реагування у разі надзвичайної ситуації.

Посольство Іспанії закривається

За повідомленням видання EFE, посольство Іспанії в Києві також вирішило тимчасово закритися після оприлюднення заяви американського дипломатичного відомства. Так, іспанське посольство повідомило, що не надаватиме послуги протягом дня через “підвищений ризик повітряних атак по всій Україні”.

У надісланому іспанцям в Україні електронному листі посольство рекомендує “вживати надзвичайних заходів безпеки, виконувати всі рекомендації місцевої влади та завжди мати укриття”.

Посольство Італії призупиняє роботу

Про призупинення роботи повідомило також посольство Італії в Україні.

“Посольство США розмістило на своєму сайті інформацію про можливу повітряну атаку високої інтенсивності сьогодні, 20 листопада. Як запобіжний захід, посольство в Києві сьогодні буде закрите для відвідувачів”, – йдеться в заяві на сайті італійського посольства.

Посольство Греції буде закрито

У посольстві Греції також повідомили, що з міркувань безпеки відомство залишиться 20 листопада зачиненим для громадськості.

“Будь ласка, уникайте подорожей і залишайтеся в безпечних місцях”, – закликали там.

Казахстан закликав своїх громадян залишити Україну

Посольство Казахстану в Україні порадило своїм громадянам уникати зон активних бойових дій або повністю залишити країну.

“У зв’язку з частими артилерійськими обстрілами та повітряними атаками в Україні, з метою безпеки Посольство Республіки Казахстан в Україні рекомендує громадянам Казахстану розглянути можливість залишити території, наближені до місць активних бойових дій, або залишити Україну”, – йдеться в заяві.

У відомстві наголосили на необхідності реагувати на повітряну тривогу, одразу прямувати до укриття, дотримуватись правил безпеки та виконувати вказівки офіційних органів.

Польські дипломати залишаються працювати в Києві

Очільник МЗС Польщі Радослав Сікорський Попри заявив, що “попри підвищений ризик російських обстрілів Києва, наші дипломати, як і раніше, залишаються на посту”.

“Це одна з видимих ознак солідарності Польщі з Україною, яка бореться за свободу”, – написав Сікорський у Мережі.

Як повідомив у коментарі PAP тимчасовий повірений у справах Польщі в Україні Пьотр Лукасевич, посольство його країни працює у нормальному режимі, з урахуванням підвищеного ризику небезпеки.

Реакція РНБО України

Керівник Центру протидії дезінформації при РНБО Андрій Коваленко прокоментував заяву американського посольства про можливу атаку. Він нагадав, що росіяни робили запаси ракет на серію обстрілів України протягом місяців. Йдеться про ракети Х-101, які в РФ продовжують виготовляти, а також ракети “Калібр” та балістику.

“Для обстрілів у рф готова авіація і запаси ракет на аеродромах стратегічної авіації, а також складах. Також кораблі. Раніше це повідомляли вже. Відповідно, це потрібно розуміти і завжди тримати в голові, структурам продумувати заходи безпеки, людям – реагувати на тривоги”, – йдеться в заяві Коваленка.

Що кажуть у Кремлі?

Російські засоби масової пропаганди після ранкового брифінгу речника президента РФ Дмитра Пєскова повідомили, що у Кремлі не коментують попередження посольства США про можливу ракетну загрозу в Києві.

В ГУР заявили про російську ІПСО

Згодом у Головному управлінні розвідки Міноборони України заявили, що Росія проводить масовану інформаційно-психологічну атаку проти держави. У месенджерах та соцмережах нібито від імені ГУР поширюються повідомлення про загрозу “особливо масованого” ракетно-бомбового удару по українських містах 20 листопада.

У розвідці наголосили, що це повідомлення є фейком. Воно містить типові для російських ІПСО граматичні помилки. В ГУР закликали українців не панікувати, довіряти інформації лише з офіційних ресурсів та від речників розвідки.

Водночас наголошується на необхідності не ігнорувати сигнали повітряної тривоги.

Зауважимо, від моменту повномасштабного вторгнення Росії у лютому 2022 року ракетні удари та атаки дронами стали щоденною реальністю українців. В останні місяці ворог фактично щодня влаштовує атаки безпілотниками, а також завдає ракетних ударів, тому відповідна загроза не зникала і зберігається завжди. Зокрема, російські війська влаштували потужну атаку 17 листопада, вкотре завдавши ураження по енергетичних об’єктах. Гатили загарбники по Україні і кожного наступного дня, зокрема і в ніч проти 20 листопада. Так, цієї ночі росіяни запустили шість ракет різних видів, КАБи та 122 безпілотники.

Загроза “значної” ракетної атаки Росії, закриття кількох посольств в Україні породили хвилю чуток про швидкий удар ракетою РС-26 “Рубеж”.

Опитані Фокусом військові аналітики вважають, що ймовірність вильоту міжконтинентальної балістики вкрай висока. Знищити снаряд може система THAAD, якої немає в українських підрозділів ППО.

Закриття посольств низки західних країн у Києві на тлі загрози “значної” ракетної атаки армії Росії 20 листопада викликало хвилю чуток про ймовірний пуск по Україні балістичної ракети середньої дальності РС-26 “Рубеж”.

OSINT-аналітики пишуть у соцмережі Х, що Росія випробує в Україні міжконтинентальну балістичну ракету зі “звичайною боєголовкою”. Тестовий запуск можливий з полігону “Капустин Яр” в Астраханській області. Відстань від Києва до російського регіону приблизно 1300 кілометрів.

Російський проєкт рухомого ракетного комплексу стратегічного призначення з міжконтинентальною балістичною ракетою РС-26 “Рубеж” — це розвиток проєкту РС-24 “Ярс”. “Рубєж” оснащений новими керованими бойовими блоками для прориву систем протиракетної оборони і призначений для доставки ядерних зарядів.

У відкритих джерелах сказано, що ракета вражає цілі на відстані до 6000 кілометрів. Маса її фугасної частини — 1,2 тонни, що еквівалентно трьом “Іскандерам-М”.

Ракету “Рубєж” оснащено новими керованими блоками для прориву систем протиракетної оборони

Розробив РС-26 “Рубеж” Московський інститут теплотехніки, як і ракети “Темп-2С”, “Пионер”, “Тополь” і “Ярс”, а виробляють снаряди на Воткинському заводі. Перший пуск ракети “Рубеж” відбувся у вересні 2011 року. Подальші випробування проводилися на полігонах Плесецьк, Капустин Яр і Сари-Шаган до 2015 року. У 2018 році ракету виключили з програми озброєння до 2027 року.

У разі пуску ракета РС-26 “Рубеж” долетить до Києва за 8-10 хвилин, каже Фокусу колишній заступник начальника Генштабу ЗСУ, експерт у галузі ППО Ігор Романенко. Питання в тому, чи впораються з небезпекою поставлені Заходом системи ЗРК Patriot SAMP-T.

“У конвенційному плані маємо справу з неядерною зброєю. Сама по собі ракета набагато потужніша за звичайну балістику, але фахівці ППО навчилися “Кинджали” збивати. Тепер з’явилася нова ракета, росіяни хочуть впливати з її допомогою на “центри прийняття рішень” в Україні. Імовірність пуску з урахуванням глобальної обстановки висока”, — пояснює аналітик.

Не виключає варіант удару ракетою РС-26 “Рубєж” по Україні і військовий експерт Павло Нарожний. Основна боєголовка може розділитися на частини, кожна з них важитиме понад 100 кілограмів, що спричинить значний удар по площах. Фугасну частину використовувати нераціонально: сильний локальний вибух здатний зруйнувати житловий будинок, а не важливі цілі.

“Зруйнувати Генштаб ЗСУ, наприклад, не вийде. Будівля витримає і ядерний удар”, — упевнений Нарожний.

Українські засоби ППО не зможуть збити ракету у верхніх шарах атмосфери, для цього потрібні системи THAAD, передача яких навіть не обговорювалася. Бойові частини може збивати комплекс Patriot, додає він.

Загроза удару РС-26 “Рубеж” може тривати кілька днів

Варто зазначити, що російське військове командування може вдатися до тактики розгону паніки та істерії. На думку глави Центру протидії дезінформації при РНБО Андрія Коваленка, зараз це відбувається в інформаційному просторі на тлі закриття іноземних посольств.

Українцям він радить спланувати час, підготувати безпечні місця на випадок тривоги, прорахувати маршрут і час, за який до цих місць можна дістатися. Також важливо стежити за офіційними повідомленнями, зокрема, Повітряних Сил.

“Що стосується паніки, яку намагаються підігрівати — ще раз уточню, що Росія готувалася до обстрілів і це частина війни. Плани росіян відомі Силам оборони. Протидія є і буде”, — пише він у Telegram.

Моніторингові канали вже попереджають про ймовірність нанесення удару з російської Астрахані. Загроза може тривати не тільки 20 листопада, а й наступні дні.

“Можливо, це присвячено дозволу на застосування ракет комплексу ATACMS. Балістичні та аеробалістичні ракети летять швидко, їх важко виявити. Ті, хто пережив подібні удари, знають, наскільки це серйозно. Під час оголошення повітряних тривог, особливо якщо є загроза балістичних ракет, слід негайно сховатися за найближчою товстою стіною”, — зауважили фахівці.

До моменту публікації матеріалу офіційних даних, що підтверджують загрозу пуску РС-26 “Рубєж”, не було.

Стратегічна ракета РС-26 Рубіж: що відомо

Стратегічна ракета РС-26 Рубєж

За інформацією російських галузевих ЗМІ, розробка рухомого ґрунтового ракетного комплексу РС-26 “Рубєж” стартувала в середині нульових років у Московському інституті теплотехніки. Про виробництво комплексу відомості з’явилися на початку 2010-го. Водночас командування ЗСУ та Центр протидій дезінформації поки що ці повідомлення не коментували.

Планувалося завершити розробку до 2013-2015 років, провести випробування і поставити комплекс на чергування, але ці плани не були реалізовані.

Перший пуск ракети “Рубєж” відбувся у вересні 2011 року, випробування також проводилися на полігонах Плесецьк, Капустін Яр і Сари-Шаган до 2015 року. Водночас тоді на бойове чергування цей ракетний комплекс ще не поставили.

На ці випробування звернули увагу закордонні військові та політики, що спровокувало звинувачення в порушенні міжнародного договору про ліквідацію ракет середньої й меншої дальності (ДРСМД).

Джерело

Новини Буковини | Останні новини Чернівецької області