Дратує постійна втома. Якого вітаміну може не вистачати?

Синдром хронічної втоми наразі діагностують у понад 30% населення планети. Втому і роздратованість, поганий настрій та зниження працездатності, особливо восени, відчуває майже кожен. За цими симптомами може ховатися нестача лише одного, але дуже важливого вітаміну – ціанокобаламіну. У групі особливого ризику знаходяться літні люди та вегетаріанці, які не вживають тваринні продукти. Виявити дефіцит можна легко завдяки певному аналізу, а ось що робити далі? *

Недостатня кількість вітаміну В12 в організмі призводить до розвитку В12-фолієвої анемії, яка може проявлятися швидкою втомою, дратівливістю, апатією, запамороченням, блідістю й сухістю шкіри, ламкістю нігтів і волосся, втратою апетиту, порушенням в роботі шлунково-кишкового тракту, онімінням кінцівок, задишкою під час фізичного навантаження та м’язовою слабкістю.

Ціанокобаламін є дуже важливим для нервової системи, оскільки відповідає за регенерацію та утворення мієлінових оболонок. Він потрібен для утворення еритроцитів, розвитку нейронів і синтезу ДНК. Наслідком дефіциту В12 можуть бути депресія, дратівливість, зниження когнітивних функцій і навіть психічні розлади особистості.

Також дефіцит ціанокобаламіну може призводити до зниження вироблення серотоніну – “гормону радості та щастя”, що може викликати затяжний депресивний настрій. Вітамін B12 сприяє утворенню еритроцитів, які відповідають за доставку кисню до клітини. Якщо кисню бракує – відчувається втома, навіть якщо немає порушення сну.

Тривога від нестачі ціанокобаламіну?

Нестача вітаміну В12 може призводити до накопичення гомоцистеїну (нейротоксичної сполуки), до анемії, оніміння кінцівок, втомлюваності та погіршення пам’яті. Розповсюджена скарга: “У мене неначе туман в голові”. Часто люди з дефіцитом В12 страждають на запаморочення та погіршення пам’яті.

Коли симптоми гіповітамінозу відчуватимуться вже явно, лікар запропонує здати аналіз на вітамін B12, щоб точно визначити рівень ціанокобаламіну в крові.

Також даний аналіз показано проводити періодично:

  • веганам і вегетаріанцям;
  • тим, хто дотримується спеціальних дієт;
  • спортсменам і людям з великими фізичними навантаженнями;
  • людям у віці від 50 років;
  • людям зі зниженою кислотністю шлунку;
  • при хронічних хворобах кишківника (хвороба Крона, синдром подразненого кишківника, операції на ШКТ);
  • пацієнтам, які приймають метформін для лікування діабету;
  • жінкам, які обрали метод пероральної контрацепції.

Варто звернути увагу: дефіцит вітаміну B12 у першому триместрі вагітності може збільшити ризик вроджених дефектів, наприклад, дефекти нервової трубки. Також дефіцит цього вітаміну у матері може сприяти передчасним пологам або викидню.

Рівень ціанокобаламіну в крові вимірюється у пікограмах на мілілітр (пг/мл), а референтними (нормою) для нього є значення у межах 193-982 пг/мл.

Для аналізу беруть венозну кров. Для отримання точного результату обстеження перед забором крові не можна їсти 2-3 години, а за пів години до обстеження виключити куріння, фізичні та емоційні навантаження.

Де взяти ціанокобаламін?

Добова потреба у вітаміні В12 залежить від віку. Для дорослих вона становить 2,4 мкг на день, для вагітних і годуючих груддю жінок – трохи більше.

Вітамін В12 накопичується в печінці. У нормі в організмі здорової людини є запас на кілька років, але під впливом різних факторів він може вичерпатися.

Ціанокобаламін не синтезується організмом людини, але виробляється бактеріями, що знаходяться у товстому кишківнику. Але оскільки засвоєння В12 відбувається по ходу кишечника раніше (у тонкому), то єдиним його джерелом є їжа:

  • печінка;
  • м’ясо жуйних тварин;
  • м’ясо кроля;
  • курка;
  • свинина;
  • печінка тунця, сардини, лосось, райдужна форель, оселедець, мідії, устриці, креветки;
  • молоко, йогурт, сир;
  • яєчні жовтки.

Цікавий факт. Люди, які переходять на веганство чи сироїдіння, спочатку почуваються добре – особливо, якщо перед цим вони споживали багато м’яса. За статистикою, через кілька років більшість людей знову повертаються до споживання м’яса і тому не встигають зазнати симптомів нестачі вітаміну В12.

У разі діагностування дефіциту, рекомендована добова норма споживання В12 збільшується. Лікар призначає препарат, який необхідно приймати курсом. При неврологічних симптомах дефіциту В12 високі дози показані впродовж від кількох місяців до 1 року. Рекомендовані форми В12: таблетки, капсули, порошок, розчин для ін’єкцій.

Краще приймати ціанокобаламін окремо від інших вітамінів, Омега-3 та амінокислот. Їх потрібно пити щонайменше через годину після вживання вітаміну В12. Вітаміни групи В взаємодіють між собою, і тому іноді важливо застосовувати не комплекси вітамінів, а саме те, чого бракує. Вітамін В12 взаємодіє також із низкою ліків, тому пити його “про всяк випадок” на власний розсуд не варто.

Сьогодні є багато причин для роздратування та втоми, а тому не слід допускати ще й дефіциту важливого вітаміну В12. Чудово, якщо ви не втомилися, поки дочитали цю статтю. Але якщо маєте симптоми, що були описані, – не відкладайте запис до лікаря та здачу аналізів.

* на правах реклами

Джерело

Новини Буковини | Останні новини Чернівецької області