Ексдепутат Чернівецької міськради Білик з обвинуваченого у підкупі виборців став потерпілим. Йому виплатять 730 тисяч гривень

Ексдепутатові Чернівецької міськради Ростиславу Білику виплатять із держбюджету 730 тисяч гривень “на відшкодування моральної шкоди, завданої незаконними рішеннями і діями органів досудового слідства та прокуратури”.

Відповідне рішення ухвалив Першотравневий районний суд Чернівців 10 вересня, пише molbuk.ua

Зазначають, що апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Чернівецького апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У рішенні суду ідеться, що у травні 2024 року позивач, тобто Ростислав Білик, звернувся до суду з позовом до Державної казначейської служби України, Головного управління Національної поліції в Чернівецькій області, прокуратури Чернівецької області про відшкодування моральної шкоди, завданої незаконними діями органів досудового розслідування та прокуратури.

В обґрунтування позову вказував, що 27 жовтня 2015 року йому повідомили про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 160 КК України. А 20 листопада 2017 року винесли постанову про зміну раніше повідомленої підозри, однак кваліфікацію пред`явленої підозри не змінили.

Далі вироком Першотравневого районного суду м. Чернівці від 25 березня 2022 року, залишеним без змін ухвалою Чернівецького апеляційного суду від 1 червня 2022 року, його визнали невинуватим у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.4 ст.160 КК України і за відсутністю в його діях складу вищевказаного злочину виправдано.

Суд над Біликом тягнувся роки. Фото МБ

Разом з тим, постановою Верховного Суду від 21 березня 2023 року ухвалу Чернівецького апеляційного суду від 1 червня 2022 року скасовано та призначено новий розгляд у суді апеляційної інстанції та ухвалою Чернівецького апеляційного суду від 19 травня 2023 року вирок Першотравневого районного суду м. Чернівці від 25 березня 2022 року залишено без змін.

Далі постановою Верховного Суду від 1 листопада 2023 року вирок Першотравневого районного суду м. Чернівці від 25 березня 2022 року та ухвалу Чернівецького апеляційного суду від 19 травня 2023 року залишено без змін.

Посилаючись на вказане, позивач вважає, що незаконно перебував під слідством та судом з 27 жовтня 2015 року – з дати вручення підозри, по 19 травня 2023 року – дати набрання законної сили ухвалою апеляційного суду, якою остаточно закрите кримінальне провадження, що загалом складає 90 місяців та 24 дні.

При цьому Білик вказував, що протягом строку перебування під слідством та судом “зазнав фізичних та душевних страждань, оскільки постійно перебував у стресовому стані, погано спав вночі, що призвело до погіршення стану здоров`я, а також протягом тривалого часу був змушений постійно думати про свій захист від пред`явленого обвинувачення.

Крім того, інформація про кримінальне провадження відносно нього як про людину, яка організувала масовий підкуп виборців, весь час розповсюджувалася у засобах масової інформації, що принижувало його честь та гідність, а також ділову репутацію, призвело погіршення відносин із родиною, колегами, друзями, сусідами та знайомими.

Посилаючись на вказане, а також ураховуючи вимоги розумності, виваженості і справедливості, характер і обсяг душевних страждань, яких зазнавав позивач, тяжкість вимушених змін у його життєвих і суспільних стосунках, ступінь зниження престижу, репутації, часу та зусилля, необхідного для відновлення попереднього стану, просив стягнути з державного бюджету України на свою користь завдану незаконними діями органів досудового розслідування та прокуратури моральну шкоду, розмір якої оцінює в 1 млн. грн”, – зазначають у матеріалах справи.

Представники Державної казначейської служби України, ГУНП в Чернівецькій області та прокуратури, заперечуючи проти позову, зазначали, що позивачем не надано доказів, які встановлюють, що йому було заподіяно фізичний біль чи страждання, яких він зазнав у зв`язку з досудовим розслідуванням та слідством щодо нього кримінального провадження, а також доказів переживання душевних страждань.

Ураховуючи тривалий час перебування позивача під слідством та судом, а також зважаючи на особу позивача, наявність численних публікацій щодо кримінального провадження відносно нього, що негативно вплинуло на його честь, гідність та ділову репутацію, а також доведення факту незаконного притягнення до кримінальної відповідальності, що відбилося на емоційному благополуччі позивача, за якого він перебував в стані тривоги, невпевненості в майбутньому, змінило звичний його спосіб життя, погіршило його стосунки з членами родини, друзями, зумовило необхідність пояснювати оточенню зміст подій і процесів, учасником яких він став, виходячи із засад розумності, виваженості і справедливості, суд приходить до висновку, що на користь позивача підлягає стягненню 730 000 грн. завданої моральної шкоди.

На місцевих виборах до Чернівецької міської ради у 2015 році спостерігачі громадської мережі “Опора” зафіксували масове фотографування бюлетенів на користь кандидата від партії “Рідне місто” Ростислава Білика. Фото з відкритих джерел.

Разом з тим, заявляючи вимоги про стягнення моральної шкоди у розмірі 1 млн. грн. позивач не надав доказів наявності обставин, які були б для суду підставами для визначення розміру моральної шкоди саме у розмірі, про який зазначає позивач.

Нагадаємо, на місцевих виборах до Чернівецької міської ради у 2015 році спостерігачі громадської мережі “Опора” зафіксували масове фотографування бюлетенів на користь кандидата від партії “Рідне місто” Ростислава Білика. Після цього в поліції відкрили кримінальне провадження, приходили з обшуками до головного фігуранта справи.

Пізніше обвинуваченого оголосили в розшук, він тривалий час перебував за кордоном. А восени 2016 року повернувся до Чернівців і заявив, що не винен. Попри відкрите кримінальне провадження, Ростислав Білик був депутатом міської ради впродовж всього VII скликання.

25 березня 2022 року суд виправдав Ростислава Білика у справі підкупу студентів. 21 березня 2023 року справу Білика про ймовірний підкуп виборців повернули на повторний розгляд.

Водночас в ухвалі Чернівецького апеляційного суду від 19 травня 2023 року йдеться: “Апеляційну скаргу прокурора Чернівецької окружної прокуратури залишити без задоволення, а вирок Першотравневого районного суду м. Чернівці від 25 березня 2022 року щодо – без змін”.

Трьом студентам-організаторам винесли вирок – до трьох років позбавлення волі умовно з випробувальним терміном на рік.

12 студентів Чернівецького національного університету звільнили від відповідальності, йдеться у публікації Опори.

Ростислав Білик був депутатом фракції “Рідне місто” усю каденцію. Найближчий соратник Василя Продана. У 2018 році він через суд поновився на посаді доцента економічного факультету ЧНУ. На крайніх місцевих виборах балотувався від “Команди Михайлішина” (фракцію очолює колишній член фракції “Рідне місто” – ред.), однак не був обраний.

Цікаво, що у листопаді 2022 року у Чернівцях продали земельну ділянку площею понад пів гектара за 41 мільйон гривень. Переможцем аукціону став ексдепутат Ростислав Білик.

Про це йдеться на порталі Prozorro.Sale, пише Суспільне.

Білик – переможець торгів

У аукціоні брали участь сім учасників. Переміг той, хто запропонував найвищу ціну за результатами трьох раундів. Відтак, переможець має підписати договір з міськрадою та перерахувати гроші. Ділянку передадуть в користування приблизно протягом місяця, коли оформлять всю процедуру, сказав під час проведення аукціону заступник міського голови Євгеній Маховіков.

Початкова ціна ділянки на проспекті Незалежності, 141 була 6 мільйонів гривень. Цільове призначення землі — будівництво житлового будинку та його обслуговування з об’єктами торгово-розважальної та ринкової інфраструктури.

Джерело

Новини Буковини | Останні новини Чернівецької області