Під час дослідження у басейнах річок Прут та Сірет Чернівецької області було виявлено близько 60 перешкод, які блокують їхню вільну течію. Цю роботу здійснили спільно Всесвітній фонд природи Україна (WWF-Україна) та Басейнове управління водних ресурсів (БУВР) річок Прут та Сірет за активної участі місцевих громад. Важливо зазначити, що це перше комплексне дослідження в басейні цих річок, що робить проєкт унікальним і надзвичайно цінним для розуміння екологічного стану річкових екосистем регіону.
Робота виконувалась завдяки міжнародному європейському проєкту “Відкриті річки”, який підтримує нідерландський фонд-грантодавець Open Rivers Programme. Проєкт покликаний дослідити наявні перешкоди для відновлення вільної течії річок. Його мета — відновлення та збереження вільнотекучих річок, які є джерелом життя для безлічі видів тварин і рослин. Саме річки з вільною (природною) течією здатні забезпечувати нас чистою водою та зменшити негативний вплив зміни клімату.
Результати першого етапу дослідження перешкод на річках Чернівецької області
Під час досліджень, проведених експертами WWF-Україна спільно з БУВР річок Прут та Сірет, було виявлено близько 60 споруд, які блокують природний потік води та негативно впливають на річкову екосистему в цілому.
Серед виявлених споруд — багато застарілих і напівзруйнованих об’єктів, які вже не виконують своїх господарських функцій, таких як регулювання водного потоку, зрошення чи водопостачання. Більше того, ці конструкції створюють загрозу для місцевих громад: через їхню зношеність підвищується ризик руйнування і виникнення небезпечних ситуацій, погіршується гідроморфологічний стан річок.
Що далі?
Важливою частиною роботи стало залучення місцевих громад. Зокрема, було отримано близько 50 відгуків від громад, які зацікавлені у можливості відновлення вільної течії річок свого регіону.
Наступним етапом стане визначення споруд, які потрібно демонтувати або адаптувати, щоб повернути річкам природний баланс та забезпечити здорове майбутнє для екосистем і місцевих громад.
“Наразі Урядом вже затверджено Плани управління для 8 річкових басейнів (ПУРБ). Цілями ПУРБів є досягнення доброго стану для річок, озер і підземних вод України, припинення погіршення стану водних об’єктів. Одним із шляхів відновлення та покращення екологічного стану річок є відновлення їхньої вільної течії. WWF-Україна та Державне агентство водних ресурсів України закладають основу для впровадження практики з відновлення вільних течій річок. Без консолідації зусиль держави, суспільства та громад досягти успіху у збереженні та відновленні природного середовища та забезпечення стійкого розвитку громад неможливо”, — зазначає керівниця управління забезпечення водними ресурсами Державного агентства водних ресурсів України Марія Шпанчик.
Навіщо відновлювати вільну течію річок?
“Річки часто називають “водними артеріями” нашої планети, і це справді доречне порівняння. Адже річки дарують життя: вони підтримують біорізноманіття, захищають від негативних наслідків зміни клімату, зменшують вплив екстремальних погодних явищ, таких як повені та посухи. Проте важливо підкреслити, що такі якісні екосистемні послуги здатні забезпечувати лише вільнотекучі річки. Тобто природній стік цих річок не блокується штучними перешкодами, такими як греблі, кляузи та інші бар’єри”, — зауважує керівниця напряму “Вода” WWF-Україна, кандидатка географічних наук Оксана Коноваленко.
Осі кілька з основних причин, чому варто відновлювати та зберігати вільнотекучі річки:
Вільнотекучі річки — євроінтеграційне зобов’язання України
Команда WWF-Україна наголошує: збереження та відновлення річкових екосистем — одне з євроінтеграційних зобов’язань України у сфері кліматичної політики, екології та зеленої трансформації:
Відновлення річок – це інвестиція у наше майбутнє і здоров’я.
Тетяна ТУРЛІК’ЯН
Спеціалістка з комунікацій напряму “Вода”
Про WWF-Україна:
Всесвітній фонд природи WWF — одна з найвпливовіших та найбільших незалежних природоохоронних організацій у світі, що нараховує понад 5 мільйонів прихильників і має представництва у більш ніж 100 країнах світу. Місія WWF полягає у тому, щоб зупинити деградацію природних систем планети та побудувати майбутнє, у якому людина житиме в гармонії з природою. Цього можна досягти шляхом збереження біорізноманіття планети, раціонального використання природних ресурсів, зменшення забруднення та нераціонального споживання.
Понад 20 років WWF реалізує проєкти в Україні. З 2019-го ми діємо як національне представництво WWF, яке об’єднує представників громадськості та науковців. Наша робота набуває різноманітних форм — проведення досліджень, просвітництво, консультування державних органів та лобіювання змін до законодавства, мобілізація фінансових ресурсів для впровадження програм з вивчення і збереження природи. Наша діяльність стосується, у першу чергу, таких тем, як ліси, прісна вода та рідкісні види.