Франція та Італія за Чехією відмовилися купувати у США зброю для України
Франція не приєднається до ініціативи щодо закупівлі американської зброї для України, пише Politico з посиланням на двох обізнаних чиновників.
За їхніми словами, Париж зазнає труднощів зі збільшенням власних витрат на оборону в спробах скоротити бюджет і приборкати величезний дефіцит (94 млрд євро станом на травень). Крім того, президент Франції Емманюель Макрон вважає, що країни Європи мають сконцентруватися на розвитку власної оборонної промисловості за рахунок закупівлі озброєнь у місцевих виробників. Напередодні він анонсував збільшення видатків на оборону до 64 млрд євро до 2027 року.
Окрім Франції, аналогічну позицію зайняла Італія, повідомили джерела La Stampa. Причина та сама — відсутність грошей у бюджеті на такі витрати. “Мова про закупівлю американської зброї тут ніколи не йшла”, – заявив співрозмовник у Міноборони країни. Крім того, Італія вже передала Україні кілька зенітних ракетних комплексів Samp-T, які базуються на інших технологічних конфігураціях.
Раніше брати участь у закупівлі американської зброї для ЗСУ відмовилася Чехія. Як повідомив прем’єр-міністр Петро Фіала, Прага сконцентрується на альтернативних способах підтримки, включаючи постачання боєприпасів.
Головним лобістом закупівлі зброї у США для України виступає Німеччина, зазначали у приватних бесідах не німецькі офіційні особи. Сам канцлер ФРН Фрідріх Мерц говорив , що в останні дні він кілька разів спілкувався з американським президентом Дональдом Трампом і запевнив його, що Берлін “відіграє вирішальну роль” у цих зусиллях. «Це допоможе Україні захистити себе від російської кампанії бомбардувань та терору. Це єдиний спосіб посилити тиск на Москву , щоб добитися, нарешті, мирних переговорів”, – наголошував Мерц.
В уряді Німеччини вважають, що закупівля у США — це практично єдиний спосіб швидко забезпечити Україну необхідною зброєю. Про наполегливо кабмін просуває угоду з купівлі систем ППО Patriot. Трамп запропонував продати Німеччині для України одразу п’ять таких комплексів. Мерц погодився на угоду, збираючись домовитись про фінансування з іншими європейськими лідерами. Берлін, ймовірно, відправить Києву дві свої системи та замовить заміну ним у Вашингтона на $2 млрд, повідомив The Wall Street Journal.
Новий формат допомоги Україні Трамп презентував 14 липня. Йшлося про те, що Вашингтон почне відправляти зброю Києву, причому всі витрати ляжуть на європейських союзників по НАТО. За даними джерел Axios, вартість першої партії військової допомоги становитиме $10 млрд. Вона включатиме ракети, артилерійські снаряди та системи Patriot.