Газотранспортна система України може опинитися під ударом росії після відмови від транзиту газу – Bloomberg

Об’єкти газотранспортної системи (ГТС) України можуть атакувати з боку РФ відразу після закінчення терміну контракту між «Нафтогазом» і «Газпромом» про транзит газу через територію країни 31 грудня. Егенхофер, кажуть у дипломатичних колах європейських країн.

Президентові України Володимиру Зеленському при ухваленні рішення про заборону або дозвіл транзиту газу доведеться враховувати необхідність захисту газопровідної системи країни завдовжки 38,6 тисяч км, пише Bloomberg. Одна з найбільших у світі газотранспортних систем не зазнала обстрілів та диверсій за останні три роки через те, що нею йшов російський газ.

У разі зупинення транзиту об’єкти ГТС можуть стати метою Кремля, як це вже сталося з газовими сховищами та джерелами електроенергії. Це також створить технічні проблеми, які ускладнять подачу опалення до будинків по всій Україні в зимовий період, пише опозиційне до путіна видання The Moscow Times.

«Питання ризиків для української інфраструктури звучать у дипломатичних дискусіях. Якщо Зеленський вирішить дозволити продовження транзиту, це може виявитися для нього рятівним колом», — зазначив Егенхофер, додавши, що переговори про газові постачання «матимуть значення і за межами України».

Перспектива транзиту газу через Україну зараз перебуває на переломному етапі, зазначає Bloomberg. Наростає тиск з боку прем’єр-міністра Словаччини Роберта Фіцо, який пригрозив зупинити постачання електроенергії в Україну, і низки центральноєвропейських компаній, особливо в Угорщині, що залежить від російських поставок. Вони вимагають продовжити транспортування газу до Євросоюзу після закінчення терміну дії транзитної угоди 31 грудня.

Президент України Володимир Зеленський неодноразово заявляв, що не продовжить угоду з «Газпромом», оскільки це вигідно військовій машині Кремля. Володимир путін відповів на це 19 грудня під час прямої лінії: Ну добре, ми переживемо, Газпром це переживе.

При цьому Зеленський погоджується на транспортування газу з інших країн. Водночас, Україна спільно з Польщею працюють над створенням Східно-Європейського газового хаба. Заступник міністра енергетики України Микола Колесник зазначав, що українські підземні сховища газу та польські ЗПГ-термінали можуть стати основою для нової моделі постачання палива, яка замінить російські маршрути.

Тим часом, за інформацією джерел Bloomberg, транзит із рф все ще не виключений і угода може бути укладена в останню хвилину. У п’ятницю, 27 грудня, Міністерство закордонних справ України повідомляло, що переговори продовжуються. Йдеться про постачання 15 млрд кубометрів газу на рік — тобто той обсяг, який нині транспортується українськими трубопроводами.

У разі припинення транзиту газу через Україну, експорт рф до Європи впаде практично вдвічі — до 16 млрд кубометрів. Москва може втратити близько $5,3 млрд щорічних доходів (до сплати експортного мита).

22 грудня Фіцо зустрівся з путіним для обговорення питання про газові постачання, що, за його словами, стало реакцією на намір Києва припинити транзит до Європи через українську територію. Словацький прем’єр-міністр зазначив, що путін підтвердив готовність Росії продовжувати постачати газ до Словаччини, але це практично неможливо після 1 січня 2025 року, враховуючи позицію українського президента. Словацький прем’єр також поскаржився на Зеленського, котрий підтримує санкції проти російської атомної галузі. На думку Фіцо, такі заходи завдають серйозної економічної шкоди Словаччині.

Джерело

Новини Буковини | Останні новини Чернівецької області