Рівень довіри українців до судів впав до найнижчого рівня від початку повномасштабного вторгнення – фіксують соціологи. В умовах, коли реформа правосуддя є ключовою вимогою Європейського Союзу, журналісти проекту Особливий погляд, вирішили з’ясувати, чому довіра українців до судової системи продовжує падати, і яку роль у цьому відіграють її представники.
На YouTube 5 каналу вийшло журналістське розслідування про голову Господарського суду Чернівецької області Олега Проскурняка.
Олег Проскурняк очолює господарський суд із 2020 року. У декларації за 2024 рік він вказав, що фактично нічого не має: у власності — лише скромна земельна ділянка площею 60 квадратних метрів. Квартира, автомобіль BMW X5, гараж — усе в користуванні й нібито належить іншим особам. Проте журналісти з’ясували, що статки родини голови суду — зовсім не скромні.
Так, мати судді Валентина Проскурняк володіє елітною нерухомістю: квартирою в Чернівцях, паркомісцем, двома апартаментами в курортному селищі Поляниця (Буковель), магазином, нежитловим приміщенням і двома житловими будинками. Свої доходи вона ніколи публічно не декларувала.
Крім того, у 2020 році тесть і теща судді отримали в подарунок одразу вісім земельних ділянок від бізнесмена Володимира Мартинюка. Що цікаво — управителем цих ділянок став батько судді, Георгій Проскурняк, колишній генерал-майор міліції та очільник УМВС Чернівецької області.
Парадоксально, але попри все це, Олег Проскурняк досі прописаний у гуртожитку Українського товариства глухих. Мешканці гуртожитку навіть не чули про нього, але саме ця адреса дозволяє йому перебувати в міській черзі на житло. Чернівецька міськрада підтвердила журналістам, що Проскурняк стоїть на обліку як такий, що «потребує покращення житлових умов», і не подав жодної інформації про майно.
У відповідь на журналістські запити сам суддя спершу відповів емоційно, а потім узагалі перервав телефонний дзвінок. Замість нього до розмови погодився суддя-спікер господарського суду Михайло Ніколаєв — але й той відмовився коментувати питання щодо суддівських статків.
Журналісти 5 каналу готують звернення до Вищої ради правосуддя та антикорупційних органів. Адже на прикладі одного лише чернівецького судді можна побачити глибину проблем у всій системі. Чи має право така людина далі виносити вироки від імені України — питання, яке суспільство не може ігнорувати.
Детальніше дивіться на відео: