Комплекс “кєдр” — у Головному управлінні розвідки МО України повідомили деталі про нову балістику, якою терористична росія вдарила по Дніпру.
21 листопада 2024 року держава-агресор росія завдала удару по території України, застосувавши балістичну ракету ймовірно зі складу ракетного комплексу “кєдр”.
Підльотний час цієї російської ракети з моменту запуску в астраханській області до влучання в місті Дніпро склав 15 хвилин.
На ракеті було встановлено шість бойових частин: кожна — оснащена шістьма суббоєприпасами. Швидкість на кінцевій ділянці траєкторії — понад 11 Махів.
До розробки мобільного ракетного комплексу “кєдр” залучена низка підприємств військово-промислового комплексу держави-агресора росії:
– АТ “Корпорация “московский институт теплотехники” (м. москва);
– АТ “Федеральный научно-производственный центр “Титан-Баррикады”(м. волгоград);
– АТ “Головное особое конструкторское бюро “Прожектор” (м. москва);
– АТ “Концерн “Созвездие” (м. воронєж);
– АТ “Научно-производственное предприятие “Спецэнергомеханика” (м. москва);
– ТОВ “Научно-исследовательский центр спецтехники и конверсии “Континент” (м. москва).
▫Випробування ракетного комплексу “кєдр” проходили на “четвертому державному центральному міжвидовому полігоні рф” (м. Капустін Яр, Астраханська обл.) у жовтні 2023 та червні 2024 року.
ГУР МО України нагадує — за кожен воєнний злочин, вчинений проти українського народу, буде належна справедлива відплата!
Нагадаємо, вранці 21 листопада Повітряні сили ЗСУ повідомили, що росія запустила по Україні міжконтинентальну балістичну ракету з Астраханської області, вона летіла на Дніпро.
Ймовірний вигляд російської БРСД під індексом РС-26 Рубеж (Фото: Defence Express)
За словами аналітиків Defense Express, росіяни, вперше запустивши по Україні міжконтинентальну балістичну ракету, провели демонстрацію можливості ядерного удару.
Українська правда з посиланням на свої джерела повідомила, що окупанти, ймовірно, вперше застосували для удару по Україні міжконтинентальну балістичну ракету середньої дальності РС-26 Рубєж.
Пізніше агентство Reuters із посиланням на західних чиновників заявило, що країни Заходу попередньо не підтверджують застосування Росією міжконтинентальної балістичної ракети під час удару по Україні.
Російський диктатор Володимир Путін у вечірньому відеозверненні сказав, що війська РФ атакували Дніпро новітньою системою середньої дальності Орешник.
У Пентагоні підтвердили застосування Росією експериментальної балістичної ракети середньої дальності, прототипом якої є міжконтинентальна модель РС-26 Рубєж.
Аналітики ISW констатують, що Володимир Путін посилив свою кампанію залякування проти України та її західних партнерів, завдавши «демонстративного» удару по Дніпру з використанням балістичної ракети середньої дальності, оснащеною роздільною боєголовкою з блоками індивідуального наведення (MIRV, multiple independently targetable reentry vehicle), пише NV.
Згадану Путіним експериментальну балістичну ракету середньої дальності Орешник ISW називає «ймовірно, модифікованою балістичною ракетою середньої дальності РС-26 Рубеж».
Фахівці Інституту також озвучують декілька висновків з вечірнього звернення Путіна 21 листопада:
- Путін прямо пригрозив, що Росія може атакувати країни Заходу, які підтримують далекобійні удари України по РФ, і у своїй риториці пов’язав удар балістичною ракетою 21 листопада з російським ядерним потенціалом. Це є «помітним посиленням поточної російської інформаційної операції, яка спрямована на використання прямих погроз і бряцання ядерною зброєю з метою перешкодити подальшій військовій підтримці України з боку Заходу», вважають аналітики.
- Риторика Путіна від 21 листопада узгоджується з попередніми офіційними заявами Кремля, коли Москва креслила «червоні лінії», які Кремль намагався використати, щоб утримати західні країни від підтримки України.
- Водночас заява Путіна від 21 листопада демонструє, що постійне бряцання зброєю з боку Москви залишається здебільшого лише риторичним. Ці нові погрози Путіна на адресу Заходу зосереджені на тому, що західні держави, мовляв, дозволили Україні завдавати далекобійних ударів по російській території. Однак, як нагадує ISW, українські війська протягом тривалого часу вже завдавали ударів західною зброєю по тому, що Кремль незаконно визначає як «російську територію». Зокрема з квітня 2023 року Сили оборони України регулярно завдавали ударів ракетами ATACMS (США) і Storm Shadow (Велика Британія) по окупованому Криму, який Москва безпідставно вважає «частиною Росії» після незаконної анексії півострова в 2014 році.
- Застосування Кремлем його риторики «червоних ліній» було надзвичайно непослідовним і підриває загальний наратив російської ескалації.
- Насправді Путін постійно йде на ескалацію війни сам, а не через рішення Заходу, наголошують фахівці ISW. При цьому він неодноразово відмовлявся від заходів у відповідь у тих випадках, коли західні держави посилювали свою підтримку України. Раніше Путін погрожував «суворою помстою», якщо західні країни нададуть Україні ракетну артилерію, танки, військові літаки або спроможності для нових ударів по Росії. При цьому російський диктатор постійно змінював умови таких «червоних» ліній щоразу, коли Захід фактично викривав його у блефі, нагадують аналітики Інституту вивчення війни.
Отже, озвучують свій головний висновок експерти ISW, ані удар балістичною ракетою Орешник, ані заява Путіна від 21 листопада не є суттєвою зміною ударних можливостей Росії або ймовірності застосування нею ядерної зброї. Російські війська регулярно обстрілюють Україну балістичними ракетами Іскандер, гіперзвуковими балістичними ракетами Кинджал і крилатими ракетами Х-101 — усі вони також можуть нести ядерну зброю. Попередні російські ракетні удари вже завдали значної шкоди промисловій і критичній інфраструктурі України, включно із містом Дніпро.
Єдиною принципово новою особливістю російських ударів по Дніпру 21 листопада була сама ракета Орешник, яка дала змогу Росії демонстративно показати роздільну боєголовку з блоками індивідуального наведення, «щоб підсилити видовищність удару та ще більше натякнути на ядерну загрозу» [адже такі боєголовки були розроблені саме для ядерної зброї – прим. ред.].
Однак Захід має надійні засоби [ядерного] стримування, тож бряцання ядерною зброєю з боку Путіна не повинно стримувати західних чиновників від надання подальшої допомоги Україні, наголошують в ISW. Директор Центрального розвідувального управління США (ЦРУ) Уільям Бернс у вересні 2024 року вже застерігав західних політиків і закликав їх не боятися ядерної риторики Путіна, описавши Путіна як «задираку», який «продовжуватиме час від часу бряцати зброєю».