За інформацією: Суспільне Чернівці.
Канадієць Вінсент Ріс з учасниками “Ґердану”. Архів Вінсента Ріса
Канадієць Вінсент Ріс має українське коріння. Його дідусь емігрував з України до Канади 120 років тому. Через походження своїх предків чоловік зацікавився і почав досліджувати український фольклор та розповідати про нього канадцям.
Усередині 90-х у Чернівцях познайомився з фольклорним театром "Ґердан" . Йому сподобалася автентичність колективу, який виконує сторічні народні пісні та оживлює обряди. Згодом з'явилася ідея організувати для них гастролі Канадою. Це вдалося втілити під час повномасштабної війни. Зараз колектив перебуває у черговому турі.
Ґерданівці розповідають про війну в Україні, збирають гроші на допомогу армії та співають народні пісні — серед яких є й ті, які вкрали в українців і переспівують росіяни.
"Мені було цікаве життя дідуся, який емігрував у Канаду 120 років тому"
Предки Вінсента Ріса родом з Івано-Франківщини. Він досліджує український фольклор і танцює. Крім цього, займається туризмом.
"Мій дідусь родом із села Тулова Снятинського району. Він емігрував до Канади у 1913 році. Мені стало цікаво, яким було його життя, яка різниця між Покуттям, Закарпаттям і Галичиною — це ж різні діалекти, різні костюми", — каже Вінсент.
Канадієць Вінсент Ріс, який організовує тури Канадою для театру “Ґердан”. Суспільне Чернівці
"Коли я почув "Ґердан", то плакав"
Вперше Вісент був у Чернівцях в 1995 році. Тоді й дізнався про фольклорний театр.
"Мене зацікавив "Ґердан", бо цей колектив співає наближено до автентики. Вони показують традиції., кожен раз співають по-різному. Я думаю, це унікально, що свою авторську пісню "По-за ночі" вони виконують у стародавній інтерпретації, а люди думають, що то українська народна пісня. Коли я їх почув, то плакав і не міг це пояснити. Ти відчуваєш якусь вібрацію. Я називаю це вібрацією від предків", — розповідає канадієць.
Вінсент Ріс з учасниками театру-студії “Ґердан” . Архів Вінсента Ріса
"Такі концерти про майбутнє України"
За словами Вінсента, тур Канадою планували довго і давно. Вдалося втілити ідею вже під час повномасштабної війни.
"На концертах у Канаді були переповнені зали. Через те, що артисти "Ґердану" співають стародавні пісні, глядачі пригадують, як співали їхні предки. Люди мають від цього велике враження і вони плачуть. Такі концерти не тільки про історію України, вони про майбутнє України", — каже Вінсент Ріс.
Учасники театру-студії “Ґердан” під час зйомки кліпу. Олександра Скоропанюк
Показує канадійцям Україну
Вінсент Ріс організовує в Україні тури для канадців, розповідає про національні особливості. Каже, що це шанс підтримати Україну, щоби після перемоги більше людей знали про українців і приїжджали сюди.
"Дуже багато канадійців мають українське коріння — це вже третє, четверте, навіть п'яте покоління. Вони вже втратили зв'язок з Україною. Буває, не знають, звідки їхні предки. Вони не завжди розуміють різницю, де була Польща, де Австрія, а де Україна. Я маю можливість пояснити і показати це їм", — говорить Вінсент.
Подивитися, як фольклорний театр "Ґердан" виступав у Канаді, а також дізнатися більше про їхню історію і те, як колектив упродовж 30 років зберігає українське звучання можна у спецпроєкті Суспільне Чернівці:
Повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи села команді Суспільне Чернівці — пишіть на пошту редакції новин: [email protected]