Як нардепи з Буковини голосували за закон, який позбавляє НАБУ та САП незалежності

За інформацією: Суспільне Чернівці.

Як нардепи Заремський, Лис, Божик та Мазурашу голосували за ліквідацію незалежності НАБУ та САП. Графіка Суспільне Чернівці/Верховна рада України

Водночас депутат від фракції "Слуга народу" Георгій Мазурашу утримався під час голосування, а Олена Лис була відсутньою на засіданні.

Як нардепи Марусяк, Гринчук, Папієв, Павлюк та Козак голосували за ліквідацію незалежності НАБУ та САП. Графіка Суспільне Чернівці/Верховна рада України

Що відомо про законопроєкт

Законопроєкт з правками щодо НАБУ та САП внесли на розгляд вранці 22 липня. Про це Суспільному повідомило джерело у парламенті. Згідно з документом у розпорядженні Суспільного, законопроєкт змінює наступні повноваження НАБУ та САП:

  • генеральний прокурор отримує право давати обов’язкові письмові вказівки детективам НАБУ;
  • генеральний прокурор може отримати доступ до всіх справ НАБУ або може надати такий доступ будь-якому іншому прокурору;
  • генпрокурор може закрити розслідування на вимогу сторони захисту, вирішувати спори про підслідність та підписувати підозри топпосадовцям;
  • скасується заборона на передачу справ НАБУ іншим правоохоронним органам.

Керівник САП тим часом втратить право входити до групи прокурорів — це вирішуватиме тільки генеральний прокурор.

Голосування за законопроєкт відбулося наступного дня після обшуків Служби безпеки України у співробітників НАБУ та підозри від ДБР трьом співробітникам бюро щодо скоєння ДТП, в результаті яких постраждалі отримали ушкодження. ДТП стались у 2021 та 2023 роках.

Національне антикорупційне бюро опублікувало свою позицію щодо правок, внесених до законопроєкту 12414. НАБУ заявляє, що правки фактично знищують незалежність САП та підпорядковують діяльність НАБУ і САП Генеральному прокурору. НАБУ наголошує, що антикорупційна інфраструктура в Україні вибудувана з 2015 року разом з міжнародними партнерами.

"Фактично у разі ухвалення цього законопроєкту Керівник САП стає номінальною фігурою, а НАБУ втрачає незалежність і перетворюється на підрозділ Генпрокуратури. Закликаємо народних обранців утриматися від голосування, яке може остаточно знищити незалежність антикорупційної системи в Україні", — йдеться у заяві НАБУ.

Речник Єврокомісії Ґійом Мерсьє повідомив, що в ЄС стурбовані діями України щодо її антикорупційних інституцій — НАБУ та САП.

“Європейський Союз стурбований нещодавніми діями України щодо її антикорупційних інституцій — НАБУ та САП. Ці установи є ключовими для реформи в Україні та мають діяти незалежно, щоб ефективно боротися з корупцією й зберігати довіру суспільства”, — заявив Мерсьє.

Він додав, що ЄС надає Україні значну фінансову допомогу, що залежить від прогресу у прозорості, судовій реформі та демократичному врядуванні. За його словами, для вступу до ЄС Україна повинна мати потужну спроможність протидіяти корупції та забезпечувати стійкість своїх інституцій.

Закон ухвалювали з порушенням регламенту – рух ЧЕСНО

За даними руху Чесно, законопроєкт ухвалювали з порушеннями регламенту. Зокрема:

  • Комітет з правоохоронної діяльності рекомендував до розгляду в другому читанні цей законопроєкт з урахуванням доданих в останній момент правок. Порівняльну таблицю на 46 сторінок до законопроєкту опублікували незадовго до початку засідання, тому не всі нардепи могли з нею ознайомитися перед голосуванням;
  • законопроєкт мав адаптувати положення Кримінально процесуального кодексу до реалій воєнного часу та посилити розслідування зникнень безвісти під час війни, але до другого читання зазнав значних змін. Нардеп від “Слуги народу” Максим Бужанський вніс низку правок, які, по-перше, не мають жодного стосунку до теми закону, а по-друге, подані з порушенням Регламенту Верховної Ради — після завершення офіційного строку;
  • Ряд депутатів, зокрема Олексій Гончаренко від фракції “ЄС" та Ярослав Железняк від “Голосу” вимагали зняти цей законопроєкт з розгляду через недотримання регламенту, але голова ВР Руслан Стефанчук не поставив цю пропозицію на голосування;
  • Одразу після голосування нардеп Бужанський подав пропозицію про доручення Голові ВРУ невідкладно підписати цей закон. Цю пропозицію підтримали 243 депутати.
  • Водночас нардеп від “Голосу” Ярослав Железняк повідомив, що зареєстрував блокуючу постанову до закону, яка мала б заборонити спікеру підписувати закон, допоки її не буде розглянуто. Попри це одразу після голосування Стефанчук підписав документ.

Які відреагували в НАБУ та САП

Керівники НАБУ та САП закликали президента Зеленського не підписувати законопроєкт. Про це вони повідомили під час брифінгу 22 липня.

"Було знищено антикорупційну інфраструктуру. Те, що створювалось як запит Євромайдану, як запит суспільства, як запит на боротьбу з високопосадовою корупцією сьогодні було знищено нардепами, в тому числі тими, проти кого відкриті справи в НАБУ. Вони (нардепи — ред.) діяли в умовах конфлікту інтересів, голосуючи за цей закон", — заявив директор НАБУ Семен Кривонос.

Кривонос вважає, що голосування за законопроєкт народними депутатами, проти яких порушені справи у НАБУ — це ефективність діяльності бюро. Законопроєкт не ліквідовує НАБУ, але він точно вплине на ефективність роботи бюро.

Керівники САП та НАБУ повідомили, що якщо президент Зеленський підпише законопроєкт 12414, то вони продовжать працювати відповідно нього. Але Семен Кривонос та Олександр Клименко наголосили, що законопроєкт ліквідовує їхню незалежність як на ведення слідства, так і на ведення справ антикорупційною прокуратурою.

"Будемо працювати над поверненням незалежності самі. Будемо працювати з партнерами, будемо переконувати, будемо робити свою роботу і далі відповідально і з відповідно до закону. Це безумовно вплине на нас, який буде мати наслідок, будемо дивитися", — повідомив Кривонос.

Що відомо про обшуки у НАБУ

Зранку 21 липня стало відомо, що Служба безпеки та Офіс генерального прокурора провели щонайменше 70 обшуків, які стосуються 15 працівників Національного антикорупційного бюро. Слідчі дії провели без ухвал суду. Про це йдеться у повідомленнях пресслужб СБУ, ОГП на НАБУ.

Раніше джерела Суспільного повідомляли, що відбулася серія обшуків у детективів бюро у різних регіонах. Їм інкримінують державну зраду, незаконну торгівлю з Росією, корупційні дії в інтересах олігархів тощо. Згодом у НАБУ інформацію підтвердили.

Офіс Генерального прокурора також повідомив, що разом зі Службою безпеки України викрили та затримали керівника одного з територіальних управлінь детективів Національного антикорупційного бюро Руслана Магамедрасулова. Високопосадовцю НАБУ готується повідомлення про підозру в пособництві державі-агресору за ст. 111-2 Кримінального кодексу України.

СБУ також оголосили про підозру нардепу Федору Христенку у державній зраді. СБУ стверджує, що Христенко був агентом російських спецслужб та нібито відповідав за посилення впливу на Національне антикорупційне бюро (НАБУ). За даними Служби безпеки, Христенко перебував в "тісних" стосунках із частиною керівників НАБУ. Серед них називають й затриманого Руслана Магамедрасулова. Нардеп втік з України після початку повномасштабного вторгнення Росії.

22 липня Магамедрасулову обрали запобіжний захід – тримання під вартою до 16 вересня без права внесення застави, передає кореспондентка Суспільного. Захист заявляє, що ухвала незаконна та подаватиме апеляцію.

ДБР оголосила підозри трьом співробітникам НАБУ у скоєнні ДТП, в результаті яких постраждалі отримали ушкодження. У НАБУ підтвердили, що ДТП стались. За даними НАБУ, дві події відбулись у 2021 році, а третя — у 2023 році. Бюро повідомляє, що співробітники не використовували службове становище для уникнення відповідальності за свої вчинки.

Група семи (G7) повідомила, що уважно стежить за подіями навколо Національного антикорупційного бюро України (НАБУ), зокрема за розслідуванням щодо кількох його співробітників, яких підозрюють у скоєнні кримінальних правопорушень.

22 липня СБУ повідомила, що викрила нові факти витоку інформації з обмеженим доступом в Національному антикорупційному бюро (НАБУ). Їх виявили під час обшуків за місцем проживання нардепа ОПЗЖ Федора Христенка.

СБУ заявила про документи негласного стеження за фігурантами кримінальних проваджень, котрі розслідує НАБУ, а також нібито десятки особових анкет кандидатів у детективи Бюро.

Читати ще

Читати ще

Як нардепи з Буковини голосували за призначення Юлії Свириденко прем’єр-міністеркою України

Читати ще

Легалізація грального бізнесу та підтримка “містобудівної реформи”. Що у Верховній Раді робить нардеп Марусяк

Читати ще

Закриття корупційних справ та штрафи за образу правоохоронців — чим займався нардеп Павлюк у Верховній Раді

Читати ще

Голосував за підвищення податків та заборону церков, повʼязаних з РФ — чим займається депутат Максим Заремський у Раді

Читати ще

Чому нардеп від “Слуг” Божик перейшов до команди Разумкова та як голосував за ключові законопроєкти

Читати ще

“Я – неправильний для системи”: нардеп Мазурашу про мобілізацію, ключові голосування та свої ініціативи

Читати ще

Як нардеп з Буковини Мазурашу прокоментував свій виступ про “захист” Бойка у Верховній раді

Повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи села команді Суспільне Чернівці — пишіть на пошту редакції новин: [email protected]

Новини Буковини | Останні новини Чернівецької області