Які досягнення у 2024 році і які пріорітети на 2025-й: Мер Чернівців Клічук прозвітував перед містянами на підсумковій пресконференції

У вівторок, 17 грудня, відбувся річний звіт міського голови Чернівців Романа Клічука.

Подробиці з підсумкової пресконференції мера міста повідомляє телекомпанія С4.

Найбільшим пріоритетом, за словами Клічука, у 2024 році залишалася підтримка Збройних сил України. Цьогоріч Чернівці загалом спрямували 1059,5 млн грн на забезпечення потреб українських бійців. Кошти міська рада передавала як особисто військовим, так і самостійно купувала необхідне обладнання й автомобілі, зокрема, РЕБи, дрони, засоби зв’язку тощо.

У закладах освіти цьогоріч здійснили капітальні та поточні ремонти на 153 млн грн. Це, зазначив мер, рекордна сума для міста. У 2024 видатки на поточний ремонт збільшили удвічі, а підготовку до осінньо-зимового періоду – утричі.

Преміювання педагогів ліцеїв, гімназій, закладів дошкільної та позашкільної освіти обійшлося місту у 43,3 млн грн.

«Ми зіткнулися з тим, що у молодих вчителів маленькі зарплати, вони приходили на мінімальну виплату. І ми фактично збільшили їм зарплату вдвічі. Таким чином намагаємося втримати молодь у наших школах», – пояснив Роман Клічук.

Водночас на медицину цьогоріч загалом виділили 957,6 млн грн. Частина коштів надійшла від Національної служби здоров’я України. Їх витратили як на заробітні плати для працівників медичних закладів, так і на покращення умов у лікарнях.

Із досягнень у медичний сфері – відкриття міського центру ортопедії та травматології з травмпунктом на базі Центральної міської клінічної лікарні, відділення невідкладних станів у Чернівецькій міській дитячій лікарні, першого у Чернівцях центру психічного здоров’я, амбулаторії на вулиці Текстильників.

Чимало коштів у 2024 році пішло на соціальний захист населення. За даними мера, 19,1 млн грн Чернівці спрямували на міську програму «Захист», 11,9 млн грн – на соціальні стипендії для студентів, 18,8 млн грн – підтримку ветеранів та їхніх сімей, а 578 млн грн надійшли як державна допомога різним категоріям громадян.

Цьогоріч у місті відкрили кризовий центр із запобігання насильства, «Ветеран Хаб» і «ТатоХаб. Чернівці».

Продовжують у Чернівцях підтримувати й внутрішньо переміщених осіб. Наразі у місті, за словами мера, офіційно проживає понад 40 тисяч переселенців. Їх міська рада підтримує як фінансово, так і допомагає у соціалізації.

Цьогоріч для ВПО відкрили прихисток на вулиці Шкільній. Його реконструкція відбувалась за грантові кошти. Наступного року у Чернівцях також планують відкрити будинок на вулиці Л. Сандуляка (колишня Полєтаєва – ред.). Крім того, у планах на 2025 рік є будівництво двох багатоквартирних будинків для переселенців.

Також Чернівці спрямували 429,5 тис. грн матеріальної допомоги для ВПО; 19,2 млн грн – на безкоштовне харчування дітей; 1,4 млн грн – функціонування модульного містечка.

В умовах постійних обстрілів росіянами енергетичної інфраструктури України й відключення електроенергії як наслідок – у Чернівцях подбали про забезпечення роботи «Чернівцітеплокомуненерго» під час знеструмлень. Зокрема, місто отримало дві когенераційні установки для великих котелень. Одну із них вже змонтували, а другу сподіваються запустити у січні. Також Чернівці придбали 53 генератори для безперебійної роботи всіх котелень Теплокомуненерго.

Здійснювали у Чернівцях цьогоріч і благоустрій. Так, було відремонтовано дев’ять дитячих і спортивних майданчиків на загальну суму 29,4 млн грн, 11 міжбудинкових проїздів за 64 млн грн, облаштовано п’ять громадських просторів за 50,7 млн грн, та висаджено 3854 кущів та дерев.

Капітальний ремонт 13 об’єктів вулично-дорожньої інфраструктури обійшовся місту в 296 млн грн, а поточний ремонт 24 об’єктів – у 130 млн грн. Цьогоріч вдалося завершити ремонт вулиці Ярошинської, Горішньої, Сторжинецької, майже відновили вулицю Руську, а Заньковецької сподіваються завершити на початку наступного року.

Основною причиною затримки роботи на деяких об’єктах Роман Клічук назвав брак працівників.

«Основна із проблем – це люди. І на комунальних підприємствах, і в приватних компаніях людей катастрофічно не вистачає. Тому й відбуваються такі затримки, які нам не подобаються, але ми живемо в таких реаліях», – сказав мер міста.

Водночас у 2025 році планують продовжувати ремонтувати вулиці, які перебувають у поганому стані, однак які саме дороги підлягатимуть відновленню у міській раді ще не вирішили. Це будуть визначати після того, як ухвалять бюджет громади на 2025 рік.

«Ми пануємо зробити всі вулиці, які є в Чернівцях. Коли — ми не знаємо. У нас у пріоритеті є вулиці всіх мікрорайонів міста: на Роші, в Садгорі, на Гравітоні й у центрі», – пояснив мер.

Зі слів Клічука, у пріоритеті залишаються ремонти на тих вулицях, де у поганому стані перебувають внутрішні мережі.

«На цих проривах ми постійно витрачаємо кошти. Автоматично, міняючи мережі, ми зменшимо витрати, зменшимо дискомфорт людей, адже через прориви відбувається відключення всього», – зауважив міський голова.

Цього року Чернівці закупили дев’ять маленьких маршруток, а ще п’ять автобусів місту передала мерія Будапешту. Очікується, що наступного року у Чернівцях з’являться нові тролейбуси, тендер на закупівлю яких оголосили ще торік.

«Трохи воно все відбувалося довго, але ми вже вийшли на фінішну пряму. Переконаний, що у січні ми вже підпишемо перший контракт на поставку тролейбусів українського виробництва у Чернівці», – додав міський голова.

Джерело

Новини Буковини | Останні новини Чернівецької області