Якими були кризи на Калинівському ринку у Чернівцях: історії підприємиць

За інформацією: Суспільне Чернівці.

Один з рядів на Калинівському ринку у Чернівцях. Суспільне Чернівці

Зараз на Калинівському ринку у Чернівцях триває криза, яка почалась ще у 2020 році під час пандемії коронавірусу, а продовжилась з початком повномасштабного вторгнення. Це третя криза за всю історію базару, каже економіст Богдан Сторощук.

Перша криза на "Калинці" трапилась у другій половині 1990-х років, коли люди набрали кредитів і не змогли їх віддати. А друга — під час світової економічної кризи у 2008 році та паводку, який цей період подовжив. Суспільне Чернівці розповідає, як кожну з цих криз проживали підприємиці, які й досі працюють на базарі.

Перша криза — кредитна

68-річна підприємиця з Рідківців Марія Сорочан на ринку з 1989 року. Тут вона заробила грошей, аби звести будинок та виростити дітей, та пройшла крізь всі кризи.

Підприємиця на Калинівському ринку Марія Сорочан. Суспільне Чернівці

Під час першої багато підприємців взяли кредити під реалізацію товару, втім вони орієнтувались на інфляцію, яка тривала. У 1996 році ситуацію стабілізували, водночас підприємці більше не могли "розкрутити" продажі з грошей, які взяли у кредит. Люди банкрутували, бо не могли вчасно повертати позики. Також у той час запровадили гривню замість купонів.

Торгівля на Калинівському ринку у 1990-х роках. Суспільне Медіатека

Тоді ця криза Марію майже не торкнулась, бо жінка кредити не брала — вона зичила грошей під відсотки у своїх знайомих.

"Було вигідно. Бо якби ти не мав грошей, то сидів би вдома. А так взяв ті гроші під відсотки. Їх віддав і ще собі залишилось", — каже Марія.

Інша підприємиця, Романна Дмитрієва, яка на ринку вже майже 40 років, памʼятає, що під час тієї кризи багато людей постраждали саме через інфляцію, коли долар здорожчав з майже двох гривень до чотирьох. На той час підприємиця вже продавала товар, який купувала за гривні. Натомість люди, які торгували товаром, купленим за долари — втрачали гроші. Цю кризу Романна називає найважчою, бо бачила, що тоді люди, які мали гроші — втрачали їх, тобто банкрутували.

Підприємиця на Калинівському ринку Романна Дмитрієва. Суспільне Чернівці

Друга — світова економічна криза та паводок

Світова економічна криза почалась 2008 року. Вона подовжилась паводком на Калинівському ринку. Цей період став найважчим для підприємиці Марії.

Тоді жінка володіла двома контейнерами: в одному продавала дитячі іграшки, зокрема машинки з пультом управління, які були дорогими. В іншому контейнері мала домашній одяг. Під час того паводку жінка втратила товару на 100 тисяч доларів. Вода у контейнерах піднялась до даху.

Наслідки паводку на Калинівському ринку у 2008 році. УНІАН

Іграшки, які до паводку продавала Марія, затопило критично, тому їх врятувати не вдалось. Більше жінка не привозила такий товар на продаж, а контейнер закрила. Частину одягу, який тоді продавала підприємиця у другому контейнері, вдалось врятувати — його прали і продавали за низькими цінами.

Романна пригадує, що у той час адміністрація ринку забороняла вхід підприємцям. Таке рішення прийняли, щоб не було жертв. Коли вода зійшла, то вхід дозволили. Підприємці збирали та утилізовували втрачений товар, а контейнери відмивали від намулу та перефарбовували.

"Коли ти бачиш цю ситуацію, що ти нічого не може зробити, то поплачеш і на цьому все", — розповідає Романна.

Під час паводку Романна втратила стільки грошей, які відпрацьовувала ще два роки.

Наслідки паводку на Калинівському ринку у 2008 році. УНІАН

Третя криза — пандемія коронавірусу та повномасштабне вторгнення

Третя криза, яка триває дотепер, виявилась найдовшою. Вона почалась у 2020 році під час пандемії коронавірусу. Тоді підприємцям, які торгували не продуктами, забороняли торгувати протягом двох місяців. А коли дозволили, то обовʼязковою вимогою для роботи була наявність антисептика та плівки, яка мала створити барʼєр між продавцем та покупцем. Кожен, хто потрапляв на ринок, мав бути у масці. Тоді підприємці мали пільгу від держави — можна було не платити у касу "Калинки" та у пенсійний фонд.

Калинівський ринок під час пандемії. З архіву Суспільне Чернівці

Ця криза продовжилась початком повномасштабного вторгнення. Тоді покупців на ринку стало ще менше.

"Колись такі базари були, що як брав каву, поставив, бо купа людей. Складаєш товар, складаєш, йой, а потім згадуєш, що взяв каву. А кава вже холодна. А тепер? Виглядаєш тих купців. Частина людей виїхали за кордон, ще частина воює, а хто купувати буде?", — каже Марія.

Тепер, щоб продати більше, Марія здешевлює товар, який залишився з минулих років. Підприємиця хотіла б повернутись до часів 90-х, бо саме тоді на ринку люди йшли натовпами. Водночас жінка вірить, що у ринку є майбутнє, бо війна завершиться, а покупців знову стане більше.

Повний документальний проєкт "Калинка". Ринок багатства і криз" дивіться тут:

Повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи села команді Суспільне Чернівці — пишіть на пошту редакції новин: [email protected]

Новини Буковини | Останні новини Чернівецької області