За інформацією: Суспільне Чернівці.
Адвокат Петро Поляк. Суспільне Чернівці/Ольга Галіцина
Сім’я кожного військовослужбовця, який загинув або помер на службі під час повномасштабної війни, має право отримати компенсацію — одноразову грошову допомогу у розмірі 15 мільйонів гривень. Хто має право отримати виплату, чи може військовий сам визначати, кому виплатять гроші у разі його загибелі та за яких умов їх не виплачують, — читайте в інтерв'ю Суспільного Чернівці з адвокатом Петром Поляком.
Чи може військовослужбовець самостійно визначити, хто отримає виплату у разі його загибелі?
Військовослужбовець може самостійно визначити людей, які отримають одноразову виплату у разі його загибелі, якщо складе особисте розпорядження. У цьому документі зазначаються люди та розмір виплати для кожного з них у відсотках. Якщо такого розпорядження немає, гроші розподіляються рівними частками між усіма родичами, які мають право на отримання виплати.
Хто має право на одноразову грошову виплату?
- Діти (включаючи усиновлених, зачатих під час життя загиблого та народжених після його смерті, а також ті, відносно яких загиблий був позбавлений батьківських прав);
- Дружина або чоловік;
- Батьки (усиновлювачі) загиблого, якщо вони не були позбавлені батьківських прав або їхні права були поновлені на момент загибелі;
- Внуки загиблого, якщо їхні батьки також загинули;
- Особа, яка проживала з загиблим як член однієї сім’ї, але не перебувала з ним у шлюбі, за умови, що цей факт встановлено судом;
- Утриманці загиблого, які повністю залежали від нього матеріально.
Одноразову виплату можна отримати тільки через рішення суду?
Ні. Якщо родичі полеглого мають усі необхідні документи, виплату можна отримати в досудовому порядку. Зазвичай, необхідність у судовому провадженні виникає, коли бракує документів, що підтверджують родинні зв’язки, також у разі відмови чи затримки у виплаті або, коли виникає суперечка між родичами щодо розподілу грошей.
Якщо після призначення одноразової виплати за її одержанням звертають інші члени сімʼї , то питання щодо розподілу суми виплати можна вирішити за взаємною згодою сторін або в судовому порядку.
Коли передбачена виплата одноразової грошової допомоги?
Виплата одноразової грошової допомоги гарантована в разі:
- загибелі військовослужбовця (коли його смерть пов’язана із виконанням обов’язків військової служби, в тому числі й під час захисту України);
- смерті військовослужбовця (під час проходження військової служби).
Чи завжди проводять розслідування загибелі (смерті) військовослужбовця, роблять розтин та перевіряють кров на вміст алкоголю?
Будь-яка смерть військовослужбовця підлягає службовому розслідуванню. Також роблять розтин, щоб визначити точну причину смерті. Перевірка на наявність алкоголю або інших психотропних речовин є частиною стандартної процедури. Наявність алкоголю чи наркотиків у крові може стати підставою для відмови у наданні одноразової виплати.
У якому випадку родичам потрібно писати відмову від виплати?
Закон не зобовʼязує родичів відмовлятися від одноразової виплати, однак з особистих мотивів або, щоб врегулювати спір між спадкоємцями вони можуть подати письмову відмову (засвідчується нотаріально) від допомоги.
Раніше Суспільне у відео розповідало історію сім'ї загиблої військовослужбовиці з Буковини, яка протягом семи місяців не могла подати заяву на отримання одноразової виплати:
Як можна отримати цю грошову допомогу? До кого звертатися?
Для отримання грошової допомоги родичам необхідно особисто звернутися із заявою до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки. Родичі можуть це зробити впродовж трьох років після загибелі (смерті) бійця.
Районні ТЦК та СП вивчають документи (за необхідності роблять запити до військових частин) та надсилають їх до обласних ТЦК та СП. Ті, своєю чергою, також вивчають документи, з’ясовують всі родинні зв’язки та доповідають до Департаменту соціального забезпечення Міноборони.
Потім працівники департаменту надсилають запити до Кадрового центру Збройних сил, щодо того, чи є інформація про загиблого (померлого) бійця у списках бойових безповоротних втрат. Після отримання підтвердження документи відправляються на розгляд до Міністерства оборони та Генерального Штабу, де створена спеціальна комісія, яка і призначає цю виплату.
Коли виплата призначена, то сповіщається фінансово-економічне управління командування Сухопутних військ (воно є розпорядником коштів), на кого призначена саме ця допомога. Обласний ТЦК виплачує нараховані гроші.
Читати ще
Читати ще Сім’я полеглої військової з Буковини сім місяців не могла оформити допомогу від держави: пояснюємо чому
Читати ще Серце зупинилося в окопі: на Буковині попрощалися з бойовим гуцулом, який помер на Харківщині
Повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи села команді Суспільне Чернівці — пишіть на пошту редакції новин: [email protected]