“Історії з окупованого Криму”. У Чернівцях відкрили фотовиставку про переслідування кримських татар

За інформацією: Суспільне Чернівці.

Фото: Василь Салига/Суспільне Чернівці

У ТРЦ DEPOt в Чернівцях відкрили виставку "Історії з окупованого Криму". На ній представили понад двадцять світлин трьох українських журналістів. Вони впродовж трьох років збирали матеріали про переслідування українців та кримських татар, а також життя родин політичних в'язнів в окупованому Криму.

Про це у коментарі Суспільному розповіла одна з авторів фото, репортерка Альона Савчук.

Мотивацією поїхати на півострів та розповідати ці історії була інформаційна ізоляція людей, які зазнавали політичних утисків. Савчук каже, таким людям складно було передати про себе інформацію на материкову частину України, а українські журналісти рідко були готові їздити в окупований Крим.

На фото співавторка світлин Альона Савчук. Джерело: Василь Салига / Суспільне Чернівці

Журналісти знімали переважно судові засідання, бо, за словами Савчук, їх було багато – до п'яти на день. Фото з судових процесів, світлини арештованих активістів та їхніх родин також показують на виставці.

"Ми хотіли показати, що за кожною цифрою ув'язнень є люди. Їхні родичі, друзі, адвокати, яких потім також переслідують. Показати, що вони просто хочуть жити в себе вдома. Аби їх ніхто не діймав за те, кому вони моляться чи якою мовою навчають своїх дітей. Фото закликають подивитися на ці історії й зрозуміти – що наразі відчувають люди на окупованих територіях", – каже Савчук.

Фото: Василь Салига/Суспільне Чернівці

"Ми заїжджали неофіційно, бо не визнаємо юрисдикцію Росії у Криму. Також була небезпека, що за журналістами постійно стежитимуть. Агресивного спілкування з нами не було, бо всі тексти ми публікували під псевдонімом – якийсь час це рятувало", – розповідає Савчук.

Разом з колегами – Аліною Смутко та Тарасом Ібрагімовим, репортерка їздила в окупований Крим до 2018 року, поки їм не заборонили в'їзд на півострів. Каже, спочатку була політика "поки вас мало, то ми вас терпимо", тому в роботу журналістів не втручалися. Але, коли змінилося керівництво ФСБ, то почали "зачищати" інфопростір. Тоді також почалися масові арешти громадянських журналістів в Криму – це ті, які не мали фахової освіти, одна розповідали історії ув'язнених та допомагали їхнім родинам.

Фото: Василь Салига/Суспільне Чернівці

Альона розповідає, що на судових засіданнях забороняли фотографувати та знімати відео. Тому окремі світлини на виставці – фото, які без дозволу знімали родичі в'язнів.

"Ізоляція інформаційна була максимальна. Ти можеш прийти на судове засідання, але тобі заборонять фотографувати, знімати відео – взагалі нонсенс. Були випадки коли мені забороняли записувати навіть аудіо, що суперечить навіть російському законодавству".

Фото: Василь Салига/Суспільне Чернівці

Одна зі світлин, яку представили на виставці, була знята донькою ув'язненого Узеїра Абдуллаєв. Це український спортсмен, який разом з братом відкрив свій спортзал та тренував дітей. Його донька була на судовому засідання та тихенько сфотографувала батька, який їй усміхався. Їй тоді було 12 років.

"Це приклад того, як зараз діти спілкуються зі своїми батьками. Це сім'ї, в яких багато дітей. Є діти, які ніколи не бачили своїх батьків, або батьки, які ніколи не тримали їх на руках, бо вони народилися після арешту. Це прикро, бо діти виростають, для них це –звична історія, коли батько за ґратами", – каже Савчук.

Виставку можна відвідати до 13 березня у ТРЦ DEPO’t Center на вулиці Головна, 265-А. Вхід – безплатний.

Новини Буковини | Останні новини Чернівецької області