За інформацією: Суспільне Чернівці.
Аналіз крові. Getty Images/iStock
Чернівецька область — один із регіонів з дефіцитом йоду. Це підвищує ризики захворювань щитовидної залози. Вона може збільшуватися, також можуть розвиватися доброякісні вузли. Йдеться, зокрема, про розвиток дифузного та вузлового зобу, аутоімунних хворобЗахворювання, при яких імунна система організму атакує власну щитоподібну залозу, що веде до порушення її функцій..
До Всесвітнього дня щитоподібної залози Суспільне Чернівці спитало лікарку-ендокринологиню Іванну Проскурняк, як на роботу щитовидної залози впливає спосіб життя та на які симптоми насамперед треба звернути увагу.
За словами Іванни Проскурняк, від гормонів щитовидної залози залежить робота всього організму. Це нервова, серцево-судинна та репродуктивна системи, шлунково-кишковий тракт. Від них, зокрема, залежать стан шкіри, загальне самопочуття та настрій. Також ці гормони "запускають" обмін речовин — тобто визначають, наскільки активно працює організм.
"Щитовидна залоза — це один із найважливіших органів ендокринної системи. Вона виробляє декілька основних гормонів. Це тироксин ("Т4") і трийодтиронін ("Т3"). Т4 — вважається "резервною" формою, а Т3 — активною. Ще один важливий гормон — кальцитонін. Він залучений у метаболізм кальцію та здоров’я кісток."
Коли знижується рівень тиреоїдних гормонів, наш організм працює повільніше. Через це зʼявляється апатія, депресія, порушується сон, може зʼявитись задишка, набряки, погіршитися стан шкіри та волосся, каже ендокринологиня. Водночас при надлишку таких гормонів усе навпаки — виникає тривожність, безсоння, дратівливість, тахікардія. Людина може мати підвищений апетит, але в той час втрачати вагу.
"Жінки хворіють на патології щитовидної залози у 8–10 разів частіше. Це пов’язано з особливостями імунної системи та гормонального фону. Стани з високим ризиком — вагітність, післяпологовий період, менопауза."
За словами Іванни Проскурняк, найпоширенішими захворюваннями щитовидної залози є тиреоїдит Хашимото, дифузний та вузловий зоб.
"Наразі спостерігаємо тенденцію до зростання аутоімунних захворювань з порушенням функції щитовидної залози. Причиною цього насамперед є хронічний стрес, COVID-19, зміна способу життя. Зокрема, при стресі активується вісь гіпоталамус – гіпофіз – наднирники, а це впливає і на щитовидну залозу."
Стрес — не лише психологічне, а й фізіологічне навантаження, яке поглиблює вже наявні проблеми, пояснює ендокринологиня. Тому зростає кількість складних випадків із поліорганною дисфункцією, автоімунною агресією та затяжними порушеннями.
Окрім цього на ендокринне здоровʼя негативно впливають хронічне недосипання, малорухливий спосіб життя, передозування чи навпаки дефіцит нутрієнтів (йоду, селену, заліза, вітаміну D), зловживання алкоголем, нікотином, стимуляторами.
"Також, звичайно, впливає екологія, йодна насиченість ґрунтів, доступність медичної допомоги — усе це важливо. Йодна профілактика й регулярні огляди мають бути частиною стратегії громадського здоровʼя."
За словами лікарки, наслідки впливу екології та аварія на ЧАЕС суттєво збільшили кількість випадків злоякісних процесів у щитоподібній залозі.
Читати ще
Читати ще
Як та коли пити калій йодид: пояснення ендокринологині з Чернівців
Як подбати про щитовидну залозу
Аби вберегтися від ендокринних порушень, Іванна Проскурняк радить насамперед стежити за харчуванням. Воно має бути збалансованим за вмістом йоду, селену, цинку, вітаміну D та заліза.
Жінкам після 35 років, вагітним і людям, родичі яких мають ендокринні порушення, варто раз на рік робити ультразвукове дослідження залози та аналіз крові на рівень тиреотропного гормону.
"Симптоми, на які варто звернути увагу: постійна втома, набір ваги або схуднення без причин, зниження лібідо, перебої в роботі серця, порушення менструального циклу, випадіння волосся, сухість шкіри."
Якщо ви маєте такі симптоми або ж плануєте вагітність, якщо в родині є випадки тиреоїдної патології, то варто звернутися до ендокринолога.
Читати ще
Читати ще
Від опіку шкіри до меланоми — лікарка з Чернівців розповіла, як захиститися від шкідливого впливу сонячних променів
Повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи села команді Суспільне Чернівці — пишіть на пошту редакції новин: [email protected]