Керівниця НСЗУ Гусак у Чернівцях закликала буковинців не підписувати згоди на платні послуги: в деяких лікарнях у людей просять гроші за аналізи, процедури та дослідження

Медзаклади Чернівецької області цьогоріч отримають 4 мільярди гривень від НСЗУ. Це бюджетні гроші, які платить служба здоров’я за послуги для пацієнтів. Водночас в деяких лікарнях у людей просять гроші за аналізи, дослідження чи інше. Зокрема, відомі випадки в онкоцентрі, діагностичному центрі та Вижницькій лікарні.

Про це під час пресконференції у Чернівцях сказала голова НСЗУ Наталія Гусак, пише Суспільне.

Гусак закликає людей не підписувати нібито добровільні згоди на платні послуги у лікарнях. А також просить записувати такі пропозиції працівників лікарень й повідомляти про це НСЗУ — на гарячу лінію за телефоном 16 77 або на через електронну форму на сайті НСЗУ.

Які результати позапланових перевірок

Гусак без попереджень була в онкоцентрі, де запитувала пацієнтів, чи надають їм безплатно лікування. Деякі відповідали, що є черга на проведення КТ на три місяці вперед.

“Пацієнти кажуть, що ти маєш записуватися на КТ за три місяці, а якщо домовишся, то можеш йти вже. Буде інше КТ, на яке зараз готують місце, і скоріш за все це розвантажить чергу. Але поки ця черга не прозора, я прошу повідомляти про ці випадки на гарячу лінію 16 77”, — каже Гусак.

На запитаня Суспільного про те, чи відомі їй випадки “добровільних платних послуг” у Діагностичному центрі, Гусак відповіла, що у НСЗУ отримували скаргу на цей медзаклад. Тоді звернулись до керівника Діагностичного центру й той відповів, що пацієнт добровільно підписав згоду про те, що хоче отримати таку послугу платно.

“Ми поспілкуємось з колективом закладу, як організували надання послуг так, щоб обходити виконання договору з НСЗУ. Я вважаю, що це чиста маніпуляція. Я не вірю в ургентні та неургентні випадки в діагностичних центрах. Я не вірю, що є якийсь графік, де лікар 5 хвилин надає безоплатно послуги, 5 хвилин — платно. Має бути правильна організація надання меддопомоги, щоб не порушувати договір з НСЗУ”, — Гусак.

Також, за словами Гусак, пацієнти Вижницької багатопрофільної лікарні скаржилися їй на хамське ставлення, платні послуги, зокрема і КТ.

“Сьогодні для мене було відкриття, коли я заступнику голови громади сказала про те, що почула від людей, а він сказав: “А що я можу зробити з таким керівником, він мені дістався у спадок. То мені довелось нагадати, що Україна не в тому часі, щоб не мати рішучості та справедливості”, — каже Гусак.

Яка відповідальність медзакладів

НСЗУ не розриває договори з керівниками медзакладів, бо їх призначають обласна рада, міські ради, голови громад. На думку Гусак, для людей, які призначають керівників медзакладів, кількість скарг та безлад у лікарнях мають означати, що там керівник — не на місці.

Водночас НСЗУ може розірвати договір з медзакладом, якщо там буде кілька зловживань. Якщо НСЗУ розірве договір, працівники медзакладу залишаться без зарплат, а люди без медичної допомоги.

“Бо керівник громади чи обласна рада не може навести лад через головного лікаря. І це треба говорити чесно. Сьогодні, на здивування, виявилося, що багато з власників медзакладів до кінця не розуміли, за що сплачує НСЗУ, чому їм керівники скаржаться, що якогось фінансування не вистачає, і чому в їхніх лікарнях досі беруть гроші за лікування, діагностику, що є неприпустимим порушенням договору з НСЗУ”, — каже Гусак.

Керівниця НСЗУ каже, з власниками закладів проговорили, що якщо договір не виконується зі сторони закладу, то НСЗУ не оплачує за таким договором, має право розірвати договір або запросити повернення грошей.

«Є у нас скарги на роботу у діагностичному центрі, в онкологічному центрі. Вимагати там кошти за послуги – це неправомірно. Ми ж усе оплачуємо. У Вижниці ми відкривали КТ-кабінет, а зараз там для людей все платно. В інших лікарнях теж така проблема є. Україна не в тому стані, аби зберігати окремі князівства, аби мучились люди. Сподіваюсь, засновники медзакладів стануть рішучими та справедливими у виборі головних лікарів на їхні посади», – зазначила Наталія Гусак.

За такі порушення НЗСУ може розірвати договір з закладом, і персонал залишиться без зарплати, а люди без меддопомоги.

За інформацією Наталії Гусак, у вересні представники НСЗУ здійснять неоголошену перевірку окремих медичних закладів на виявлення порушень, пише ІА АСС.

Що відомо про скарги на лікарні в НСЗУ

  • Опрацьовані звернення від пацієнтів до НСЗУ можна переглянути на дашборді на сайті НСЗУ за посиланням. У Чернівецькій області найбільше скарг стосуються Діагностичного центру.

Джерело

Новини Буковини | Останні новини Чернівецької області