Китай створив синтетичний кристал, здатний збивати супутники

Китайські вчені представили найбільший у світі синтетичний кристал для найпотужніших лазерних систем, здатних вражати супутники.

У Китаї розроблено найбільший у світі кристал із барій-галій-селенідного матеріалу (BGSe), призначений для надпотужних лазерних систем. Новинка може відкрити дорогу створенню нового покоління лазерної зброї, здатної вражати супутники із землі. Про це повідомляє Діалог з посиланням на публікацію South China Morning Post.

Новий синтетичний кристал діаметром 60 міліметрів ефективно перетворює короткохвильове інфрачервоне випромінювання в інфрачервоне дальнє, дозволяючи променю проходити крізь атмосферу на великі відстані. Особливість розробки – виняткова міцність: він витримує до 550 мегават на квадратний сантиметр, що в рази перевищує можливості всіх відомих військових аналогів.

Керівник проекту професор У Хайсін зазначив у науковій публікації, що це ” найбільший із зареєстрованих зразків такого роду у світі “.

Команда вчених із Хефейського інституту фізики Китайської академії наук детально описала складний процес створення кристала. Виробництво вимагає абсолютної чистоти та точності. Вихідні матеріали – барій, галій і селен – вакуумуються в кварцових трубках, де проходять стадію зонної плавки при температурі понад 1000 градусів за Цельсієм. Протягом місяця кристал повільно зростає за суворого контролю температур. Потім його багаторазово нагрівають та охолоджують, щоб усунути будь-які дефекти. На заключному етапі використовується тонка механічна та оптична обробка: кристали розпилюють алмазними пилками та полірують до дзеркального блиску.

Технологічний прорив збігся з активним розвитком китайських програм зі створення зброї спрямованої дії.

Пекін, за даними ЗМІ, стурбований військовим застосуванням супутників Starlink і зростаючим домінуванням США в космосі. На тлі цього в країні активно інвестують у нові джерела енергії та тепловий контроль для майбутніх лазерних систем. Хоча основна увага прикута до військового потенціалу, вчені наголошують, що кристали можуть застосовуватися і з мирною метою — від медичної діагностики до систем інфрачервоного стеження та авіаційної ідентифікації.

За словами авторів дослідження, з 2020 року ці кристали вже використовувалися у низці передових дослідницьких проектів. Вони “структурно цілісні, без тріщин і повністю прозорі”, що підтверджено тестами. Чудова оптика та стійкість роблять їх придатними для найвибагливіших завдань.

У той же час, кристали, призначені для наукових, а не військових лазерів, можуть бути ще більшими. Наприклад, лазер ZEUS в Університеті Мічигана використовує титан-сапфіровий кристал діаметром майже 18 сантиметрів, виготовлення якого пішло 4,5 року. Розробка BGSe-кристалів у Китаї розпочалася ще у 2010 році і відразу викликала інтерес у західних оборонних компаній. Однак відтворити таку технологію у великих масштабах їм не вдалося. Наразі Китай робить ставку на унікальні матеріали, які можуть радикально змінити баланс сил у космосі та на полі бою, йдеться у публікації.

Джерело

Новини Буковини | Останні новини Чернівецької області