“Лише на доброму серці це не будується”. Чернівчанка хоче створити будинок сімейного типу, але має замале житло

За інформацією: Суспільне Чернівці.

Максим, якого всиновили з дитбудинку. Фото надала Валерія Ясницька

Усиновлена дитина. Фото надала Валерія Ясницька

Родина Ясницьких вирішила взяти на виховання ще кількох дітей та створити дитячий будинок сімейного типу. Однак зробити це їм не дозволяє площа житла — потрібно мати більший будинок, щоб розмістити дітей.

"Лише на доброму серці, ентузіазмі це не будується. У місті у квартирах є дві-чотири кімнати. Але для будинку сімейного типу, коли в тебе 7-10 дітей, цього мало. Тим паче, якщо діти різної статі, різного віку й мають різні інтереси. Підхожого житла в місті практично немає", — розповідає Валерія Ясницька.

Родина Ясницьких. Фото надала Валерія Ясницька

Будинок може коштувати й 150 тисяч доларів

Валерія розрахувала, що комфортне житло для родини з багатьма дітьми має бути із кількома вбиральнями та більшою кількістю кімнат. Вартість такого будинку, в якому могли б розмістити дитбудинок сімейного типу, може сягати й 150 тисяч доларів. За її словами, оренда будинку таких розмірів може коштувати понад 40 тисяч гривень на місяць, але часто орендодавці не готові здавати житло родинам із дітьми.

Родина не має можливості самотужки купити чи орендувати такий дім, тому Валерія звернулася за допомогою до міської служби у справах дітей. Начальниця служби у справах дітей Чернівецької міської ради Галина Кондрат каже, що дитбудинок сімейного типу батьки-вихователі можуть створити у власному домі або у житлі, яке офіційно взяли в оренду щонайменше на п'ять років.

Наразі в Чернівцях є чотири дитячі будинки сімейного типу. Три родини проживають у будинках, наданих релігійною громадою, а ще одна – у комунальному будинку, який надало місто.

Раніше законодавство передбачало, що виконавчий комітет як орган опіки мав забезпечити житлом людей, які бажають створити дитячий будинок сімейного типу. Але наразі цієї норми немає. Також місто не має вільного комунального житла з великою площею, каже Кондрат. Проте для сім’ї Ясницьких можна отримати гроші із субвенції на його купівлю.

Для таких потреб область цьогоріч отримала понад 70 мільйонів гривень субвенції, а громада має співфінансувати таку купівлю, покривши 10% вартості житла.

Максимальна вартість будинку в обласному центрі – 8,5 мільйона гривень, у сільських громадах та невеликих містах – 5,5 мільйона. Якщо до кінця року сім’я Ясницьких отримає висновок про можливість стати вихователями дитячого будинку сімейного типу, то тимчасове житло зможуть купити й для них. Про це Суспільному повідомила керівниця служби у справах дітей Чернівецької ОВА Оксана Симак.

Що таке будинок сімейного типу

Дитячий будинок сімейного типу – окрема сім'я, яку створило подружжя чи одна людина. Це не менше п'яти дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування. Загальна кількість дітей у дитячому будинку сімейного типу не повинна перевищувати 10 людей, враховуючи рідних.

Вихованці перебувають у прийомних сім'ях та будинках сімейного типу до вісімнадцятиліття. Далі можуть за власним вибором проживати і виховуватися у цій сім’ї, поки навчаються. За дітьми-вихованцями зберігаються пільги і державні гарантії, передбачені законодавством для дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування.

Діти, які влаштовані до прийомних сімей та будинків сімейного типу, зберігають свій статус дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування та можуть бути усиновлені.

Обов’язкові побутові умови, щоб взяти прийомних дітей:

• будинок чи квартира достатньої площі в хорошому стані;

• необхідні меблі та побутова техніка;

• є всі умови для проживання, виховання та розвитку дитини.

Щоб опікуватися чи всиновлювати дітей, потрібно звертатись до служби у справах дітей.

Читати ще

Читати ще

Опікунство, тимчасовий захист та курси. Як у Чернівцях прихистити дитину, що залишилась без батьків

Читати ще

“Це дорослий, який подає приклад”. Досвід жінки, яка стала наставницею дитини з притулку Буковини

Читати ще

Як усиновити дитину та скільки дітей без батьків на Буковині — пояснення

Повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи села команді Суспільне Чернівці — пишіть на пошту редакції новин: [email protected]

Новини Буковини | Останні новини Чернівецької області