Маєток вірменського землевласника, мисливський будинок та центр культурного життя. Історії палаців Буковини

За інформацією: Суспільне Чернівці.

Палац Оренштайнів у Сторожинці. Світлина: heritage-ua-ro.org

Журналісти Суспільного зібрали історії трьох буковинських палаців, які можна відвідати, проїхавши менш як 50 кілометрів від Чернівців.

Про ці пам'ятки ми розповіли в проєкті "Буковинські загадки".

Палац родини Гроссу в селі Банилів-Підгірний (44 кілометри від Чернівців)

Двоповерховий палац з вежею та заскленою верандою у стилі заміських маєтків для відпочинку звели в кінці 19 століття. Заможний німецький поміщик Гроссу купив у селі частку землі і почав будівництво свого заміського палацу. У кінці 19 століття у селі звели двоповерховий палац і вежею у стилі заміських маєтків для відпочинку. Родина Гроссу приїздила відпочивати у свій маєток влітку та восени. У будинку була невелика зала із каміном, а також кімната із мисливською зброєю та трофеями з полювання.

Після Першої світової війни маєток купив румунський підприємець з прізвищем Урсакі. Він з родиною приїздив сюди декілька разів на рік.

У 1940 році радянська влада націоналізувала палац. Після Другої світової війни будівлю використовували як склад. Потім у палаці розмістили лікувальний заклад, тепер тут амбулаторія. Будівлю оточує парк закладений ще сторіччя тому, він є пам'яткою садово-паркового мистецтва.

Будівлю амбулаторії відремонтували у 2017 році. Який вигляд має палац Гроссу дивіться у відео:

Палац Оренштайнів у Сторожинці (23 кілометри від Чернівців)

Меценат і землевласник Оренштайн у 1912 році збудував у Сторожинці свій сімейний маєток. Це двоповерховий палац із балконом та спостережною вежею. Ця будівля стала центром культурного життя у містечку. На першому поверсі була велика зала, де власники влаштовували танцювальні вечори та запрошували оркестр з Чернівців.

Оренштайн перетворив лісовий масив навколо палацу на парк, де висадили унікальні породи дерев та чагарників.

Коли Радянський союз окупував Буковину, то маєток Оренштайнів націоналізували. Тоді ж родина Оренштайнів покинула свій палац та виїхала з Буковини. Після завершення Другої світової війни у будівлі палацу створили навчальний заклад, зараз тут головний корпус лісового коледжу.

Світлина: heritage-ua-ro.org

Палац Криштофовичів у селі Карапчів, що неподалік Вашківців (47 кілометрів від Чернівців)

Родина Криштофовичів переїхала на Буковину з Вірменії. Тут двоє братів збудували собі маєтки, один з братів займався лісом, інший — агрономією. У 1878 році старший брат звів родинний палац Криштофовичів у центрі села Карапчів.

У 1905 році поміщику Криштофовичу належали майже дві тисячі гектарів землі — це була майже третина від площі всього села. Незадоволені селяни, які працювали на поміщика, озброїлися косами, серпами та ціпами виступили проти Криштофовича. Але виступи селян придушили.

Родина Криштофовичів мешкала у своєму маєтку до 1942 року, тоді виїхали за кордон. Майно, яке Криштофовичі не встигли вивезти, розграбували під час війни.

У 1947 році маєток переобладнали та відкрили там народну середню школу. Тут і досі навчаються діти. Зберігся колишній панський сад навколо садиби, який вважається пам'яткою садово-паркового мистецтва.

Новини Буковини | Останні новини Чернівецької області