“Можуть відмовлятись, але з третього разу їдуть”. Як медики евакуюють хворих з прифронтових регіонів

За інформацією: Суспільне Чернівці.

Фото: Василь Салига/Суспільне Чернівці

Медики гуманітарної організації "Лікарі без кордонів" майже рік евакуюють людей з регіонів поблизу лінії зіткнення. За цей час мали майже сто поїздок. Розповідають, що часто люди відмовляються виїжджати й погоджуються з 3-4 разу. Втім медикам важливо вивезти якомога більше людей у безпечні області.

Цього разу до Чернівців везли 12 пацієнтів із Покровська на Донеччині, поїздка тривала 28 годин. Весь час медики перебувають поруч з хворими, аби надати їм допомогу. Суспільне поспілкувалося з координаторкою проєкту Альбіною Жарковою і розповідає, як відбувається евакуація.

Вагони для евакуації надала Укрзалізниця. В них одночасно можуть перевозити до 43 пацієнтів. Організація обладнала їх під медичні потреби: облаштувала ліжка, встановила обладнання та зробила запаси ліків. Також пацієнтів годують.

Фото: Василь Салига/Суспільне Чернівці

Один з медиків евакуаційного потяга. Фото: Василь Салига/Суспільне Чернівці

Волонтери співпрацюють з лікарнями в Донецькій області, а також обласними департаментами охорони здоров'я та соцзахисту. За словами Жаркової, від них отримують списки пацієнтів, яких місцеві волонтери або бригади медиків, які залишилися в області, довозять до залізничного вокзалу у Покровську. Звідти евакуаційний потяг розвозить людей у різні області в напрямку західної частини України.

"Бувають випадки, коли пацієнти не хочуть їхати або відмовляються в останню хвилину – хоча б одна така людина є майже кожної поїздки. Вони подаються знову й знову можуть відмовитися, але на третю чи четверту поїздку все одно їдуть. Розумію, що рішення про виїзд прийняти важко, особливо літнім людям, бо вони не знають чого очікувати. Але вони змушені евакуюватися, бо потребують догляду та медичної допомоги", – каже Жаркова.

На фото обладнання одного з вагонів. Джерело: Суспільне Чернівці

У потязі є реанімаційний вагон з кисневою станцією, вагон для догляду за пацієнтами легкої та середньої тяжкості, а також генераторний вагон – він обладнаний резервуаром з пальним та акумуляторами. Так обладнання медиків зможе працювати в автономному режимі.

"Маємо дефібрилятори та діагностичне обладнання – кардіограф, ультразвук, аналізатори рівня глюкози в крові. Тобто, ми забезпечені усім, щоб транспортувати пацієнтів впродовж 24-28 годин", – розповідає координаторка.

Фото: Суспільне Чернівці

За словами Жаркової, загалом медики мали майже сто рейсів. Остання евакуація тривала до 28 годин.

"Лікар мусить стежити за пацієнтами завжди, бо ми забираємо людей з лікарень. Всі процедури та лікування, які їм призначили лікарі, ми проводимо у потягу. Для цього маємо ліки, обладнання та лікарів. Ще не було рейсу, коли б ми не проводили якоїсь медичної процедури", – розповідає Жаркова.

Координаторка проєкту Альбіна Жаркова. Джерело: Василь Салига/Суспільне Чернівці"Різні вагони – як різні відділення лікарні. Робота по-своєму важка. Водночас у нас не було лікарів, які б не витримали роботи. Працювати важко, одна це компенсуємо задоволенням від того, яку користь ми приносимо та яку гуманітарну місію виконуємо".

Якщо пацієнти мають родичів, вони також можуть евакуюватися потягом. Водночас збирають інформацію та контакти пацієнтів, щоб близькі могли дізнатися, куди доправили їхніх родичів. У лікарнях, куди доставляють пацієнтів, за ними спостерігають соціальні працівники організації.

Новини Буковини | Останні новини Чернівецької області