Молдова завмерла і зробила вихідний для країни: Навіщо Зеленський поїхав на зустріч лідерів Європи у Кишинів

У перший день літа 50 європейських лідерів, президентів та прем’єрів зібралися на саміт у невеличкому молдовському селі Бульбоака, що розташоване неподалік від межі окупованого росіянами Придністров’я та лише за 22 кілометри від українського кордону.

На саміт, який став безпрецедентним не лише для Молдови, а й для регіону загалом, приїхали лідери усіх держав Європи, включно з очільником України Володимиром Зеленським – хоча його візит намагалися тримати в секреті до останньої миті, пише “Європейська правда”.

Розуміючи, що це до певної міри “антиросійський” саміт, сюди все одно приїхали також ті політики, яких є всі підстави називати друзями РФ (забігаючи наперед, їхня присутність є одним з обґрунтувань, навіщо Зеленському їхати на цю зустріч до Молдови). Утім, саміт побудований таким чином, що жоден із лідерів не може “заблокувати” його результати та його користь для України.

А на окрему увагу заслуговує те, що цей саміт означає для Молдови. Тут міжнародне зібрання стало подією року, заради якої країна відмовилася від низки повсякденних благ – аби лише перша в історії Молдови зустріч такого рівня лишила у гостей приємні враження. Рішення про “самообмеження заради саміту” ухвалила влада, але вони не викликали жодних заперечень з боку молдован, для яких євроінтеграція, схоже, стає об’єднуючою ідеєю.

Якщо для вас важливо сприймати інформацію візуально – ми розповіли про це у короткому відео, записаному в Кишиневі.

Європейська інтеграція України та Молдови призведе до вступу обох держав до ЄС, переконаний президент Зеленський.

Про це він заявив журналістам у Молдові після двосторонніх переговорів з молдовською колегою Маєю Санду на полях саміту Європейської політичної спільноти.

Зеленський подякував Санду за підтримку українських біженців та України. “Ми разом, плече до плеча… І що важливо, наше майбутнє – в Євросоюзі”, – наголосив він.

“Ми говорили про наше європейське майбутнє. Україна сьогодні забезпечує безпеку Молдови, і ми дуже-дуже вдячні за це”, – додала Мая Санду. Вона також підтримала так звану “формулу миру” в українському баченні.

Також Зеленський підкреслив, що Україна також прагне вступу до НАТО.

На саміті Європейської політичної спільноти, що пройде на винарні “Мімі”, обговорюватимуть спільні зусилля заради миру в контексті війни в Україні та пов’язані з нею кризи, захист демократії, зміцнення енергетичної безпеки та стійкість європейських держав.

Володимир Зеленський і Майя Санду. Фото з відкритих джерел

За словами президента, протягом дня українська делегація працюватиме у рамках саміту Європейської політичної спільноти. Про це Зеленський повідомив у себе в Telegram. Також він додав, що у Молдові заплановано численні двосторонні зустрічі.

Президент анонсував, що під час переговорів порушаться питання щодо розвитку “коаліції винищувачів”

Більше того, глава держави заявив, що Україна пропонує створити коаліцію зенітних ракетних комплексів Patriot, які здатні збивати ворожі літаки та балістичні ракети.

Іншими темами переговорів на саміті стане майбутнє України в Європейському Союзі та НАТО, а також реалізація української формули миру.

Президентка Молдови Мая Санду у своєму Twitter заявила, що саміт Європейської політичної спільноти об’єднує зусилля, щоб обговорити мир та безпеку, енергетичну стійкість, заходи щодо боротьби зі зміною клімату в Європі. За її словами, Молдова використовує цю можливість для зміцнення безпеки, стабільності та процвітання континенту.

Під час спілкування з журналістами Зеленський заявив, що збирається обговорити з партнерами створення коаліції ЗРК Patriot для закупівлі та постачання цих систем протиповітряної оборони в Україну.

Також глава держави подякував Молдові за те, що на початку повномасштабного вторгнення країна дала притулок багатьом українським біженцям. За словами Зеленського, Молдова та Україна – не лише сусіди, а й надійні партнери. Президент зазначив, що країни продовжуватимуть зміцнювати співпрацю і разом протидіяти викликам Росії.

На запитання журналістів, коли, на його думку, завершиться війна, Зеленський відповів, що коли Україна переможе. Він додав, що країна-терорист Росія може зупинити війну раніше, якщо піде з окупованих територій.

У свою чергу, президентка Молдови заявила, що підтримує Україну у війні проти Росії. Політикиня висловила підтримку з ініціативи створення міжнародного трибуналу для російських воєнних злочинців.

Чому саміт у Молдові важливий для України

У перший день літа 50 європейських лідерів, президентів та прем’єрів зібралися на саміт у невеличкому молдовському селі Бульбоака, що розташоване неподалік від межі окупованого росіянами Придністров’я та лише за 22 кілометри від українського кордону.

Зустріч лідерів Європейської політичної спільноти (ЄПС) – це справді дуже особливий саміт. Але “особливий” не завжди означає “впливовий”.

Така подія відбувається лише вдруге. Перший саміт відбувся торік, у Празі, та був суміщений зі звичайним самітом ЄС; саме там право на другу зустріч лідерів отримала Молдова.

Формат ЄПС – зовсім новий. Його вигадав президент Франції Макрон як таке собі геополітичне об’єднання Євросоюзу та його сусідів на європейському континенті. Члени ЄС та сусіди входять до ЄПС на рівних засадах. Там є як держави, що прагнуть долучитися до ЄС (як Україна), так і ті, що виключають таку можливість (як Азербайджан); є і відверто антиросійські держави і неприховані друзі Кремля (як-от Сербія або Угорщина), і ті, хто досі зберігає “нейтралітет” (як Швейцарія).

Словом, збірна солянка держав, багато з яких об’єднує лише географія.

А це означає, що в цьому форматі жодні серйозні спільні рішення просто неможливі. Тому саміт у Молдові їх і не намагатиметься ухвалити. Не буде навіть так званої “спільної заяви” саміту.

Натомість важливі зустрічі тет-а-тет з колегами, групові дискусії з іншими президентами і прем’єрами та інші формати відвертих розмов, що відбуваються без преси.

І саме для таких зустрічей до Молдови приїхав також Володимир Зеленський.

Хоча саміт не буде присвячений зброї – на ньому у двосторонньому та груповому форматах точно буде обговорюватися постачання винищувачів та, можливо, навіть створення “коаліції єврофайтерів”, тобто передачі до ЗСУ бойових літаків EuroFighter Typhoon, що виробляються у Європі та стоять на озброєнні багатьох наших європейських союзників.

Також неважко спрогнозувати, що з кількома лідерами український президент буде обговорювати питання наступного саміту – зустрічі лідерів НАТО у Вільнюсі. Адже його можливі рішення для нас критично важливі, і вони зараз саме розробляються.

Та серед усіх двосторонніх зустрічей варто особливо відзначити одну, яка точно не завершиться проривними домовленостями. Бо тут задача у тому, як вийти з небезпечної кризи. А вже потім можна буде думати про рух до “прориву”.

Це – зустріч з угорським авторитарним лідером Віктором Орбаном.

До слова, на цьому саміті мають зустрітися навіть більш закляті вороги. Лідери Вірменії та Азербайджану – держав, що перебувають у війні – як очікується, мають провести переговори у Молдові.

Для президентки Молдови Маї Санду саміт стане величезним досягненням.

Те, що Молдова показала здатність провести саміт з такою кількістю лідерів, саме по собі має вагу.

Крім того – і це не варто недооцінювати – дуже важливим є особистий приїзд Зеленського, міжнародна популярність якого, а також популярність у Молдові, є дуже високою. Тому він став перши лідером, з яким Санду зустрілася у “Мімі”, а також пішла на окрему зустріч, щоби встигнути провести переговори до прибуття інших гостей.

І насамкінець, навіть якщо саміт не ухвалюватиме офіційних рішень, він все одно має символічну важливість. Молдова, де нещодавно зібрався рекордний для новітньої історії мітинг за європейський вибір (деталі – у статті “Антиросійська Молдова”), зараз змінюється, євроінтеграція поволі стає об’єднуючим фактором для суспільства. А Мая Санду укріплюється у ролі лідера, який очолює цей процес, що цементує її шанси на переобрання на наступних виборах.

Джерело

Новини Буковини | Останні новини Чернівецької області