На Буковині є понад 400 релігійних громад московського патріархату і трохи більш як 200 громад ПЦУ – керівник ОВА Запаранюк

Фрагмент з інтерв’ю начальника Чернівецької ОВА Руслана Запаранюка кореспонденту агенції Укрнформ:

Недавно трапилася прикра історія із похованням одного з наших героїв у селі Задубрівка, коли тіло воїна не дозволяли занести до храму УПЦ (МП). Наскільки відомо, громада цього села однією з перших в області ще у 2019 році вирішила перейти до ПЦУ, проте досі там править настоятель московської церкви. Чи могли би ви на цьому прикладі пояснити, чому так довго триває процес передачі храму і які кроки варто зробити, щоби пришвидшити його?

– Якщо розглядати цей конкретний приклад щодо села Задубрівка, то варто констатувати, що релігійна громада Православної церкви України вже отримала доступ до храму, і там правитиме службу священник Православної церкви України. Однозначно – нічого московського в Україні не має бути. Місцеві органи самоврядування мають весь набір необхідних юридичних інструментів для впливу на цей процес. Але вони повинні діяти, а не просто чекати, що за них це зробить хтось інший.

Проблема часто є у самих громадах, у тих ініціативних групах, які мають бути більш активними у цьому питанні. Для переходу з юрисдикції УПЦ до ПЦУ за це повинні проголосувати 2/3 членів громади. Для переходу у вірян є всі юридичні підстави, якщо громада вирішить перейти до української церкви. Ми всі знаємо, що є і моменти спротиву. Є прихожани московського патріархату, які роблять усе можливе, щоб не давати перейти до української церкви. От над цим питанням потрібно працювати більш активно і самій релігійній громаді Православної церкви України. Проводити роз’яснювальну роботу, щоб ті віряни розуміли дійсно, що московський патріархат не повинен у принципі проводити богослужіння на теренах України. Бо наші хлопці, які воюють за незалежну Україну, і родичі тих, хто поклав своє життя, мають відчувати, розуміти, тут у нас усе відбувається правильно, ми втрачаємо цвіт нації не просто так, і церква повинна бути теж українська.

– Зараз спостерігаємо, що по всій Україні активізувався цей процес переходу релігійних громад з-під впливу московського патріархату до Православної Церкви України. Як це відбувається у нас?

У нас досі є понад 400 релігійних громад московського патріархату і трохи більш як 200 громад ПЦУ. Останнім часом справді релігійні громади почали активніше переходити, але це менш ніж 10 переходів. Потрібно більш активно працювати у цьому плані нашій ПЦУ. Люди повинні розуміти, що не може релігійна громада, центр управління якої розташований у країні-агресорі, проводити тут богослужіння. Мають бути і рішучі кроки місцевого самоврядування.

– Раніше такі переходи часто супроводжувалися конфліктами на релігійній основі. Як може влада вплинути, щоб мінімізувати такі конфлікти при переході від церкви московського патріархату до ПЦУ?

– Однозначно, проводити роз’яснювальну роботу і забезпечувати порядок, щоб не було прямих сутичок. Цього не можна допустити, бо страждають насамперед люди. Повинні працювати правоохоронні органи для недопущення сутичок і забезпечення у правовому полі, в нормальній взаємодії переходу від однієї релігійної громади до іншої.

Джерело

Новини Буковини | Останні новини Чернівецької області