На території Матеївецької громади Івано-Франківської області планують зведення каскаду гідроелектростанцій на річці Прут. Ця ініціатива вже викликала занепокоєння серед екологів та природоохоронних організацій, зокрема експерти Всесвітнього фонду природи WWF-Україна виступають проти такого будівництва, посилаючись на значні екологічні ризики та загрози для євроінтеграційного курсу України.
Плани будівництва каскаду ГЕС на річці Прут: що наразі відомо?
Наразі триває процедура стратегічної екологічної оцінки (СЕО) для проєкту, відповідний звіт вже оприлюднено у реєстрі Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України. Про це повідомив аналітик ГО “Українська природоохоронна група”, еколог Петро Тєстов.
Петро Тєстов вбачає у планах будівництва ГЕС на Пруті серйозну загрозу для довкілля, а також ризики для міжнародного іміджу України та її євроінтеграційного курсу, який передбачає дотримання високих екологічних стандартів.
Позицію еколога поділяють і експерти WWF-Україна. Фонд послідовно виступає проти будівництва нових гідроелектростанцій на гірських річках Карпат, до яких належить і Прут.
“Фахівці Фонду неодноразово наголошували на тому, що будівництво ГЕС призводить до фрагментації річкових екосистем, порушення гідрологічного режиму річок та шляхи міграції для водних організмів і втрати біорізноманіття”, — зауважує керівниця напряму “Вода” WWF-Україна, кандидатка географічних наук Оксана Коноваленко.
Як будівництво ГЕС може загрожувати екосистемі річки Прут?
WWF-Україна підкреслює, що такі проєкти суперечать зобов’язанням України в рамках міжнародних конвенцій та права Європейського Союзу у сфері охорони природи:
Більше 60 перешкод на річках басейну Пруту і Сірету вже загрожують здоров’ю водних екосистем
Нагадаємо, у 2024 році під час дослідження у басейнах річок Прут та Сірет Чернівецької області буловиявленоблизько 60 перешкод, які блокують їхню вільну течію. Цю роботу здійснили спільно WWF-Україна та Басейнове управління водних ресурсів (БУВР) річок Прут та Сірет за активної участі місцевих громад. Робота виконувалась завдяки міжнародному європейському проєкту “Відкриті річки”, який підтримує нідерландський фонд-грантодавець Open Rivers Programme.
Важливою частиною роботи стало залучення місцевих громад. Зокрема, було отримано близько 50 відгуків від громад, які зацікавлені у можливості відновлення вільної течії річок свого регіону. Адже саме річки з вільною (природною) течією здатні забезпечувати нас чистою водою та зменшити негативний вплив зміни клімату.
“Плани будівництва нових ГЕС на річці Прут є вкрай недоречним та небезпечним для її екосистеми. Дослідження WWF-Україна в басейнах Пруту та Сірету виявило численні існуючі перешкоди, багато з яких є застарілими та напівзруйнованими і вже завдають шкоди екосистемам та створюють загрозу для місцевих громад: через їхню зношеність підвищується ризик руйнування і виникнення небезпечних ситуацій, погіршується гідроморфологічний стан річок. Замість будівництва нових перешкод зусилля слід спрямувати на демонтаж застарілих споруд та відновлення вільної течії річок, що відповідає запитам місцевих громад та європейським екологічним стандартам”, — каже керівниця напряму “Вода” WWF-Україна, кандидатка географічних наук Оксана Коноваленко.
Навіщо відновлювати вільну течію річок:
Відновлення екосистем. Демонтаж гребель повертає річкам їхній природний стан, відновлюючи вільну течію та природну динаміку. Це створює сприятливі умови для життя риб, підтримує біорізноманіття, а також сприяє відновленню прибережних зон та річкових заплав, важливих для екосистем.
Про WWF-Україна:
Всесвітній фонд природи WWF — одна з найвпливовіших та найбільших незалежних природоохоронних організацій у світі, що нараховує понад 5 мільйонів прихильників і має представництва у більш ніж 100 країнах світу. Місія WWF полягає у тому, щоб зупинити деградацію природних систем планети та побудувати майбутнє, у якому людина житиме в гармонії з природою. Цього можна досягти шляхом збереження біорізноманіття планети, раціонального використання природних ресурсів, зменшення забруднення та нераціонального споживання. Понад 20 років WWF реалізує проєкти в Україні.