На українські території, тимчасово окуповані Росією, повернулися близько 150 тисяч внутрішньо переміщених осіб. До Маріуполя Донецької області повернулося близько третини мешканців, які виїхали з міста за час повномасштабної війни.
Про це заявив парламентарій від “Слуги народу”, член Комітету Верховної Ради з питань прав людини, деокупації та реінтеграції ТОТ України, національних меншин і міжнаціональних відносин Максим Ткаченко. В інтерв’ю “Укрінформу” він розповів, що приблизно 200 тисяч маріупольців покинули своє місто, втікаючи від великої війни, цитує Обозреватель.
“Водночас кожен третій з них повернувся додому, в Маріуполь, в окупацію. За підрахунками, це приблизно 67-70 тисяч осіб. На мою думку, це жахливі цифри”, – сказав політик.
За його словами, основна причина – це те, що ВПО на підконтрольній Україні території не змогли розпочати нове життя, “не отримали належної допомоги від держави – ні житла, ні соціальної підтримки, компенсацій, роботи тощо”.
Також багато хто відчував “скептичне ставлення” роботодавців, тому не зміг знайти хорошу пропозицію роботи.
Ткаченко заявив про дискримінацію переселенців на ринку праці. Нерідко зарплата не перевищує 8-12 тисяч, а вартість оренди житла в умовно-безпечних регіонах стартує від 10 тисяч гривень. І водночас переселенці, коли починають працювати, втрачають право на держвиплати для компенсації видатків на оренду. А на безкоштовній основі дуже мало місць із “людськими умовами проживання”.
Народний депутат повідомив, що всього в Україні нараховується близько 5 мільйонів внутрішньо переміщених осіб.
“Йдеться приблизно про 5 млн осіб. Чому приблизно? Тому що, з одного боку, маємо збільшення кількості ВПО через просування ворога… А з іншого боку, кількість людей зі статусом ВПО зменшується через те, що вони повертаються додому – навіть на тимчасово окуповану територію чи виїжджають за кордон. Ми втрачаємо наших людей через те, що держава зволікає з допомогою, через те, що її обсяг недостатній”, – вважає політик.