За інформацією: Суспільне Чернівці.
Головний тренер “Буковини” Андрій Мельничук. Фото: Суспільне Чернівці
Футбольна команда “Буковина” зіграла усі матчі першого етапу змагань у Першій лізі України. "Жовто-чорні" втратили шанс боротись за путівки до Прем'єр-ліги, а на другому етапі змагатимуться у групі на вибування. Весняна частина чемпіонату розпочнеться 8 квітня — зараз футболісти пішли у відпустку.
Про результати першої половини сезону, формування команди, ігри без вболівальників та підготовку до весняної частини чемпіонату — в інтерв’ю Суспільного з головним тренером "Буковини" Андрієм Мельничуком.
— Минулого тижня "Буковина" зіграла свій останній футбольний матч першої половини сезону. Команда посіла передостаннє сьоме місце у турнірній таблиці групи "А". Чи задоволені ви таким результатом?
— Звісно, що результатом ми не задоволені. Ми могли піднятися на сходинку вище при будь-якому позитивному результаті. Звісно, якщо робити підсумки за місцем у турнірній таблиці, то все-таки не задоволені. Але враховуючи ту ситуацію, яка була з початку чемпіонату, коли ми не знали чи буде чемпіонат, чи не буде, чи буде команда, чи не буде… Ми створювали команду з нуля — шукали і адміністративний штат, і керівництво, і тренерський штат, і футболістів.
— Чого саме не вистачило команді для кращого результату?
— Не вистачило досвіду, зіграності, насамперед підготовки, тому що фактично ми не готувались до чемпіонату.
Якщо брати статистику, то найбільше голів ми пропустили з 75 по 90 хвилину — 6 м'ячів ми пропустили наприкінці матчу.
І навіть враховуючи xG показник ефективності, який використовується для оцінки продуктивності футбольної команди та гравця по доступу до пропущених м'ячів, то він у нас був 3,7, а ми пропустили 6. Ми створювали команду і по ходу набирали футболістів. Десь були мої помилки: на заміну випускав тих футболістів, на яких розраховував і їм не вистачало досвіду, не вистачало впевненості, також зіграли психологічні моменти. Навіть візьмемо до прикладу момент з Віталієм Фарасєєнком. Він молодий, перспективний футболіст, в якого ми віримо, в якого, я думаю, буде майбутнє. Випустили його з "Діназом" — він зробив дуже багато відборів, показав доволі високий ККД.Коефіцієнт корисної дії А випустили з "Карпатами" при рахунку 1:0, коли нам треба було більше агресії, більше швидкості, контратаки, тих показників, які в нього є, і вийшло навпаки — йшли в атаку, а попали у полон і пропустили два м'ячі наприкінці гри.
Футбольний матч між “Буковиною” та “Карпатами”. Фото: ФСК Буковина
— Ви уже сказали про те, що в частині ігор "Буковина" пропускала на останніх хвилинах матчу. Яка причина таких невдач?
— Не вистачило і підготовки до чемпіонату, не вистачило і підбору футболістів… От навіть брати перший тур, коли ми грали з "Епіцентром". Для мене це був перший досвід гри в Першій лізі. До 84 хвилини рахунок був 0:0, а потім "Епіцентр" зробив підсилення, зробив заміни — вийшли футболісти, які зробили результат. Тоді Денис Рябий вийшов на новій для себе позиції лівого захисника. І знову ж будемо враховувати фізичні та психологічні моменти. При рахунку 0:0 Денис попросив заміну і нам також довелось одразу реагувати на цю ситуацію. Ми випустили Василя Гакмана, враховуючи його досвід та характер, на позицію лівого захисника і це призвело до пропущеного м'яча. Була б у нас можливість випустити лівого захисника — ми б випустили лівого захисника, якби ми випустили лівого захисника — напевно б не було цього м'яча. У нас насамперед була задача закріпитись у Першій лізі, оскільки команда дуже давно уже не виступала на такому рівні. Це той шанс, який нам перед чемпіонатом довірили.
У нас дуже багато так званих спеціалістів та фахівців, які говорять: "Та що там команда грає? Треба міняти тренерів, керівництво, міняти футболістів”. Втім ніхто не знає ту ситуацію, яка проходила всередині команди, як все будувалось, як ми виходили з ситуації — ми по зернятку збирали футболістів і адміністративний штаб. Було дуже нелегко.
Водночас враховуючи турнірну таблицю на другий етап, то ми на п'ятому місті, а від першого місця ми відстаємо тільки на три очка.
— Цьогоріч від початку чемпіонату через повномасштабну війну футбольні матчі проходять без фанатів. Наскільки важлива їхня підтримка на трибунах?
— Насамперед ми граємо для вболівальників. При пустих трибунах грати дуже складно. Колись покійний Валерій Лобановський в одному з інтерв'ю сказав: "Як ви думаєте, коли ви приходите в театр, як будуть виступати актори, якщо зал буде порожнім? Так само і в футболі". Коли люди приходять, вболівають, підтримують команду, особливо в домашніх іграх, то це, звісно, мотивує, заводить, дає агресію. От навіть ці моменти, коли в кінці гри ми пропускаємо, я впевнений, були б вболівальники, вони б команду гнали вперед і футболісти вже не допускали б, напевно, таких помилок. У будь-якому випадку, однозначно, це дуже важко грати без підтримки, без вболівальників, але кожну гру ми налаштовували футболістів і наголошували їм на тому, що наші справжні фанати досі з нами, серед них є й ті, які зараз воюють. У першу чергу ми граємо для них. Ми маємо дати їм ті емоції, які ми можемо дати на футбольному полі.
Зараз у Першій лізі грають і "Полісся", і "Карпати", тобто справді сильні команди. Ну коли ми ще зможемо з ними грати? Якби ми грали зараз у Другій лізі, то коли вийшли б у Першу, "Карпати" і "Полісся", вийшли б в УПЛ. А так, ігри з цими командами, особливо з "Карпатами", я вважаю, вболівальникам дали багато емоцій, дуже цікаві були матчі й заради таких ми і граємо футбол.
Читайте також: "Буковина" програла "Карпатам" на останніх хвилинах матчу
— У порівнянні з попереднім сезоном склад учасників чемпіонату Першої ліги зазнав суттєвих змін. "Металіст" та "Кривбас" перейшли до УПЛ, ще 8 команд не вийшли на старт нового сезону. Замість них лігу поповнили команди з Другої ліги. Як би ви оцінили загальний рівень Першої ліги зараз?
— У будь-якому випадку рівень змінився, однозначно. Тому що і формат змагань новий і рівень…. Знову ж таки підготовка, розумієте, ми говоримо за моменти підготовки команд до Першої ліги, до Другої ліги. Якщо ми беремо до прикладу "Епіцентр", "Діназ", які грали в тому році в Другій лізі й перейшли зараз в Першу, то вони зберегли повністю той склад, фінансові умови й можливості — вони зовсім інші, у них уже був створений клуб. Для нас це все було спочатку — ми створювали клуб і команду з нуля.
Футболісти “Буковини” перед матчем. Фото: ФК Буковина
— Раніше президент "Буковини" Андрій Сафроняк у коментарі Суспільному розповідав, що ви очолили команду у той момент, коли на контракті в клубі залишилось 5 гравців. Команду довелось формувати майже з нуля. Чи вдалось вам підібрати гравців під своє бачення гри?
— Я думаю, що на 85% – так.
— Яка гра у першій частині сезону було найскладнішою і чому?
— Напевно, найскладнішою була найперша гра з "Епіцентром". По-перше, були й складні погодні умови, й насамперед ми не знали психологічний стан гравців, на яких ми можемо розраховувати у стартовому складі й на яких ми можемо розраховувати для підсилення гри. Напевно, найскладнішою була гра, якщо брати з психологічної точки зору, то, напевно, був "Епіцентр". А якщо з фізичної, то гра з "Діназом", коли останні хвилин 10-15 ми грали вже на результат. Тоді нам треба було здобути позитивний результат. Ми розуміли, що вони будуть грати в другому етапі з нами в одній групі й ці очки будуть для нас "золотими".
— Що загалом потрібно покращити команді за підсумками першої частини сезону?
— Тут видно все неозброєним оком. Ми бачимо, що наша найбільша проблема — це атака. Якщо братись підбивати підсумки Першої ліги, то по володінню м’ячем команда на другому місці, по пресингу команда на першому місці, за кількістю передач команда на другому місці, по ударах по воротах команда на останньому місці, по забитих м’ячах команда на останньому місці, по пропущених м’ячах команда на четвертому місці, по xG по пропущених м’ячах команда на третьому місці.
Статистика не грає у футбол, цифри не грають у футбол, але видно неозброєним оком, що найбільші проблеми у нас на лінії атаки.
У нас у нападі грали футболісти, які не мали досвіду, окрім Василя Палагнюка – він досвідчений гравець, який наприкінці дуже багато допоміг команді і вся атака будувалась на ньому. Дуже вдячний Івану Піцу, універсальному гравцю, який з позиції центрального захисника закрив опорну зону. В опорній зоні він був найкращий, по відборах у нього згідно зі статистикою вісім відборів за гру — це дуже непоганий результат. Також він і закривав позицію центрального нападника.
— Чи плануєте підсилюватись під час зимової перерви?
— Звісно. Насамперед ми робимо акцент на лінії атаки. Ми вже працюємо у цьому напрямку.
Футболісти “Буковини” на тренуванні. Фото: Суспільне Чернівці
— Весняна частина чемпіонату цьогоріч розпочинається 8 квітня. Чи є вже графік зимових зборів і коли футболісти вийдуть з відпустки?
— Ми плануємо 19 грудня зібрати місцевих футболістів, щоб плавно перейти в міжсезоння. Підготовку почнемо наприкінці січня. Яким методом це буде зроблено? Ми зробимо макроцикл, а від нього будуватимемо мікроцикл. Зробимо "втягуючі" збори, тому що ігри у квітні й одразу навантажувати футболістів з січня ми не будемо, а плавно готуватимемось до сезону.
Читайте також: Визначилися усі учасники другого етапу Першої ліги: хто боротиметься за вихід в УПЛ, збереження прописки і календар ігор
— Як ви оцінюєте ваші шанси залишитись у Першій Лізі?
— Високі. Я впевнений, я бачу динаміку розвитку гравців, я бачу динаміку гри команди, якщо ми закриємо позиції лінії атаки, то, думаю, ми збережемось. Наша головна ціль – це зберегти місце в Першій лізі і показувати футбол, який буде давати результат вже в майбутньому. Якщо підвести риску під віковою категорією команди, то 24,6 – середній вік "Буковини". У нас є молоді футболісти: Столяр, Скрипник, Фарасєєнко, яким по 19 років і за ними майбутнє. Є Гакман, є Рябий, є Прокопчук, є Паламарчук, який теж свій потенціал ще не зовсім вичерпав і буде прогресувати. Є Данилюк, який, на жаль, отримав травму з початку сезону і нам довелось виходити з ситуації та закривати позицію лівого захисника. Тому, я думаю, у цієї команди є майбутнє.