“Не виривати та не заливати спиртом”: чернівецький епідеміолог розповів, як правильно видалити кліща

За інформацією: Суспільне Чернівці.

Кліщ, фото ілюстративне. Ілюстративне

Якщо ви помітили кліща в себе або в когось зі своїх близьких, не треба заливати його олією чи спиртом. Найкраще одразу звернутися до лікаря. І лише у випадку, коли це неможливо, діставати комаху самостійно. Водночас у Чернівецькій області реєструють все більше випадків хвороби Лайма, яку переносять кліщі. Цього року їх уже 19.

Про це Суспільному повідомив лікар-епідеміолог обласного центру контролю та профілактики хвороб Віталій Кіт.

За словами Віталія Кота, якщо ви знайшли в себе на тілі кліща, варто одразу звернутися до лікаря. У травмпункті допоможуть його витягнути і підкажуть, що робити далі. Однак якщо поблизу немає лікаря, видаліть кліща самостійно за таким алгоритмом:

  • Не тисніть.
  • Не виривайте.
  • Не заливайте олією або спиртом.
  • Обережно викрутіть кліща обертальними рухами пінцетом або через марлю.
  • Продезінфікуйте місце укусу.
  • Через 3-4 тижні здайте кров на антитіла до борелій.
  • За потреби пройдіть лікування.

"Упродовж трьох тижнів спостерігайте за своїм станом: щоденно вимірюйте температуру тіла, а в разі її підвищення чи почервоніння на шкірі, яке продовжує збільшуватися, — негайно зверніться до лікаря", — радить Віталій Кіт.

Кількість хворих зростає

За словами Віталія Кота, від початку року в області зареєстрували 19 випадків хвороби Лайма. Серед них — четверо дітей. Найбільше хворих виявили у Чернівцях. 15 хворих виявили у Чернівецькому районі, з них 13 — у Чернівцях, та ще четверо в Дністровському. Торік за цей період таких випадків на Буковині було дев'ять, з них — одна дитина.

"Щороку в теплу пору року активізуються іксодові кліщі. Вони можуть переносити збудників небезпечних захворювань людини і тварин, зокрема, хвороби Лайма. Ризик інфікування бореліозом (хворобою Лайма) залежить від тривалості присмоктування кліща: протягом доби вірогідність інфікування досить мала, а наприкінці третьої доби — наближається до 100%", — каже епідеміолог.

Які симптоми хвороби Лайма

Більшість випадків хвороби Лайма реєструють з травня по листопад. Це період найвищої активності кліщів. Інкубаційний період становить від одного до 45 днів, найчастіше — від тижня до двох.

Першим проявом хвороби Лайма є почервоніння на місці присмоктування кліща. Це мігруюча кільцевидна еритема на шкірі, головний біль, ломота у всьому тілі і млявість.

"Якщо не лікуватися на ранній стадії, хвороба може вразити різні органи — шкіру, суглоби, м’язи, нервову й серцево-судинну системи, і навіть стати причиною інвалідності", — каже епідеміолог.

Аби вберегтися від зараження, лікар радить під час прогулянок обирати закрите взуття та одяг, з довгими рукавами, світлого кольору, бажано вдягнути штани й заправити їх у шкарпетки. Перед виходом у ліс для захисту можна скористатися репелентом — спеціальним засобом, що відлякує кліщів. На прогулянці не варто заходити в траву на узбіччі — саме там кліщів найбільше.

Коли кліщ чіпляється до одягу, то залишається нерухомим, аж доки людина перестане рухатися, сяде чи ляже. Саме тоді кліщ починає шукати місце прикріплення до тіла, повільно переміщується знизу вгору. Цей процес може тривати від 30 хвилин до трьох і більше годин, навіть кілька днів.

Відчути укус кліща майже неможливо: комаха виділяє анестетичну речовину, що знеболює. Одразу після повернення додому треба оглянути себе та близьких, а також перевірити речі, які принесли з прогулянки. Якщо на природу брали домашніх тварин, їх також слід оглянути.

Після укусу кліща людина може звернутися до сімейного лікаря або інфекціоніста, які направлять епідеміологам термінове повідомлення про підозру на хворобу Лайма або інше захворювання.

Також можна самостійно звернутися в лабораторію обласного центру контролю та профілактики хвороб на вулиці Гакмана, 7, де визначать, чи був кліщ інфікований хворобою Лайма.

Такі дослідження – платні.

Читати ще

Читати ще

Щороку кількість випадків зростає: в дев’ятьох буковинців цьогоріч виявили хворобу Лайма

Повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи села команді Суспільне Чернівці — пишіть на пошту редакції новин: [email protected]

Новини Буковини | Останні новини Чернівецької області