За вікном ставатиме дедалі прохолодніше, тому виникне загроза збільшення рівня захворюваності на грип та коронавірус. Чи слід повторно вакцинуватися та як уберегтися від підступних вірусів? Чи загрожує людству нова пандемія, чому українці хворіють на гарячку Західного Нілу та мавпячу віспу? Який спосіб життя слід вести, щоб завжди залишатися здоровим, попри повномасштабну війну та інші негативні чинники?
До вашої уваги – фрагмент розмови видання OBOZ.UA із відомою інфекціоністкою, докторкою медичних наук та професоркою Ольгою Голубовською.
– Була інформація, що за літо два десятки пацієнтів госпіталізували з підтвердженим вірусом Західного Нілу або як його називають “лихоманка”. Які її симптоми, як лікувати? Яким чином хвороба з’явилася у нас? Або вона завжди була, але ми просто не знали?
– Хвороба передається через укуси комарів, вона дуже важка щодо ураження нервової системи. 99% людей хворіють у легкій формі. Значить, лихоманка взагалі не діагностується. У людини може трохи підвищитись температура, можлива слабкість, кон’юктивіт, легкий респіраторний синдром. Ми цю хворобу не діагностуємо, на відміну від США. В Америці зараз спостерігаються масштабні спалахи.
– Це вперше у США спалах гарячки?
– Ні, у них вперше спалах був ще в 1991 році. З Нью-Йорка мені надіслали відео – їде поліцейська машина, розпорошує репеленти, а американців просять зайти до будинків та зачинити вікна. Так знижують ймовірність інфікування.
У вірусу лихоманки Західного Нілу тяжкі наслідки – серйозні ураження нервової системи, набряк мозку, енцефаліти. Людина дуже швидко впадає у кому, специфічного лікування немає, на відміну від ковіду та грипу.
Але ми маємо досвід. Ми знаємо, навіть якщо людина поступово впадає в кому, потрібно швидко втручатися, і людина одужує. Це потрібно зробити доти, доки не відбулося незворотних змін головного мозку.
– А як людині визначити, що це справді лихоманка Західного Нілу в домашніх умовах? Це висока температура чи інші симптоми?
– Якщо це легкий перебіг захворювання, воно проходить практично без наслідків. Клініка дуже велика – може підвищуватися температура, спостерігатися запаморочення різке – вестибулярний нейроніт. Людина навіть не може підвестися з ліжка.
– Людина людині може передати цю хворобу?
– Ні.
– Скільки випадків гарячки Західного Нілу виявлено цього літа?
– У нас десь тиждень тому було близько 70 випадків захворювання по Україні. Найбільше у Києві, тому що тут діагностується найкраще. Зараз у клініці є велика кількість людей із підозрою на це захворювання.
– Ці 70 випадків – тяжкі?
– Так, це практично всі з ураженням нервової системи. У нашій клініці, там де кафедра розташована, в Олександрівській лікарні, найбільше таких хворих. 17% – без менінгіальної форми. А так практично всі люди з менінгоенцефалітами перебувають у стаціонарах. Хвороба переважно стосується людей похилого віку, у віці 60+. Якщо сильний біль голови, блювання, підвищення внутрішньочерепного тиску, потрібно звертатися до лікаря. Іноді в таких людей трапляються когнітивні розлади – вони починають щось забувати, поведінка може змінитися, вони іноді “завантажуються”, тобто впадають у кому буквально на очах.
– Чи можна запобігти захворюванню?
– Вакцинації немає, на жаль. Люди, які мешкають у приватних будинках, тримають господарство, якщо є поряд ліс чи водоймище, де багато комарів, є групою ризику. Чим більше комарів, тим вищим є ризик інфікуватися. Наприклад, я консультувала жінку, вона розповідала, що у неї напередодні захворювання кілька курей здохло. Це явище в інфекційній патології називається “епідеміологічним зв’язком”.
Щоб запобігти захворюванню, потрібно частіше користуватися репелентами, ставити їх у підвалах, де багато комарів. Те саме потрібно робити, якщо їдете відпочивати на природу. Не можна сказати, що це на 100% допоможе, але значно знизить ризики інфікування гарячкою Західного Нілу.
– А зараз буде знижуватися температура повітря, і комарів поменшає…
– Цілком правильно. Зараз похолодає, коли зникнуть комарі, зникне і ця хвороба.
– Ви казали, що, можливо, буде нова пандемія. Яку хворобу ви мали на увазі, знову коронавірус?
– Ні, нас попередили, що на нас чекає нова пандемія, викликана невідомим вірусом. Це може бути хвороба X. У Давосі обговорювали цю проблему. Хвороба X – це збірне поняття, є низка збудників, які вважають гіпотетично можливими причинами цієї пандемії. Неприємно, що майже всі ці збудники – віруси.
– Чи може цією небезпечною хворобою стати мавпяча віспа. Лише цього року хвороба вбила щонайменше 450 людей під час спалаху в Конго. Які її симптоми і чи може вона поширитися по всьому світу і виявитися гіршою, ніж коронавірус?
– Все може бути. Всесвітня організація охорони здоров’я оголосила надзвичайну ситуацію, пов’язану із цим захворюванням.
– Як передається мавпяча віспа і чи можна убезпечити себе, щоб не заразитися?
– Здебільшого на неї хворіють у тяжкій формі. Віспа може передаватися статевим шляхом під час тривалих контактів. Вона загалом не дуже заразна, контагіозна.
– Комітет з моніторингу та прогнозування ризиків для здоров’я Франції дав прогноз щодо найнебезпечніших хвороб, що загрожують людству протягом найближчих п’яти років. За його даними, загрозу несуть хвороби, що передаються від тварини до людини та від людини до тварини. Ви підтримуєте таку думку?
– Звичайно. Зоонози – захворювання, які передаються від тварин до людини, – це найстрашніше нам.
– Усі три хвороби, про які ми говорили, якраз передаються від тварини до людини.
– Наприклад, одна із хвороб, яка теж обговорюється, як можлива хвороба X, – це пташиний грип. На нього птахи хворіють. Можуть заразитись фермери під час тісного контакту. Дякувати Богові, від людини до людини цей вірус не передається. Але якщо відбудеться мутація, то середня летальність від пташиного грипу у світі становить 52%. Це страшні цифри, але ми маємо противірусні препарати.
Що таке зоонози? Існують природні бар’єри. Наприклад, тварини та птиці хворіють на збудників. Ми не можемо заразитися, бо є генетичні бар’єри. Але коли збудник долає міжвидовий бар’єр, це свідчить про його надзвичайну агресивність. Якщо він зміг подолати міжвидовий бар’єр, то нашу нещасну імунну систему він розчавить одразу – не встигнеш навіть пікнути. Ось чому необхідно дуже швидко лікувати, а для цього потрібний грамотний лікар.
– Зараз похолодає, і чим ближче до зими, зростатиме захворюваність на ГРВІ, грип та ковід. Як ви вважаєте, чи варто очікувати нового спалаху COVID-19, нових штамів коронавірусу?
– Ви ж бачите, що зробив новий штам коронавірусу FLіRT, він уже “пофліртував” із нами трошки…
– Але легкі начебто симптоми були? Немає такої кількості госпіталізацій, на ШВЛ люди не лежать. Чи ми просто про це не знаємо?
– Ви просто про це не знаєте. Коли був пік коронавірусу, субваріанта Омікрона, хворіли важко літні люди та представники серйозних груп ризику, із дуже важкою соматичною патологією. У стаціонарі немає жодного хворого, який би отримав своєчасно противірусну терапію. Якби її отримували, то реанімації в нас не були б забиті.
Я сподіваюся, що цей сезон не буде таким тяжким, як минулий. Тоді у нас госпітальна летальність від грипу була більшою, ніж від коронавірусу. Дуже важким був сезон грипу в 2023-2024 роках.
Якщо у людини позитивний експрес-тест на грип і коронавірус, то, по суті, лікаря їй не треба. Обов’язково варто випити противірусний препарат відразу. І лікарі про це знають, є протоколи, вже прочитано багато лекцій щодо цього.
– Якою має бути діюча речовина у препаратах від грипу та коронавірусу?
– Під час грипу – це озельтамівір, препарат називається “Таміфлю”. Під час коронавірусу – “Паксловід”, єдиний суворо специфічний препарат. Це торгова назва. Є й інші препарати, які мають противірусну активність, вони не такі ефективні, але це краще, ніж нічого.
– Просто вітаміном та цинком не варто лікуватися?
– Звичайно, ні. З усіх респіраторних вірусів, які оточують нас, більшості людей можна померти тільки від грипу і від коронавірусу. Є специфічна терапія, яку треба прийняти одразу. Якщо ви вчасно вип’єте ліки, ви одужайте через день, вам не потрібно буде пити жарознижувальні або антибіотики.
Але деякі лікарі мають якийсь “бар’єр” у голові. Замість того, щоб пити парацетамол кінськими дозами, почитайте про його побічні ефекти. Це одна з основних причин суїцидів в Америці. Парацетамол дуже гепатотоксичний, може призвести до ураження кісткового мозку, як і всі нестероїди. Тому жарознижувальні треба приймати, але суворо обмежений час.
Якщо температура не збивається – це показ до госпіталізації. Не можна вдома тримати людину з температурою 38, але якщо у неї погіршується стан, вона не може стати – це також покази до госпіталізації.
Противірусні препарати мають бути у людей удома, тим більше під час війни.
Якщо під час коронавірусу все-таки основні неприємності розвиваються з другого тижня (дихальна недостатність), то під час грипу незворотні зміни в легенях за тяжкого перебігу можуть бути вже на третій день.
– А як визначити, що справді захворіли на грип?
– Грип має класичну клінічну картину – температура, біль за грудиною, іноді пече прямо за грудиною.
– Ваші найголовніші поради – як уберегтися від коронавірусу та грипу зараз? Чи потрібно зробити додаткову вакцинацію? Щеплення потрібно колоти всім чи лише групам ризику?
– У США правильно зробили: коли з’явився штам коронавірусу Омікрон, заборонили вакцини, які не містять омікронового варіанта. Тому що вони є неефективними. Коли з’явився FLiRT, в Америці відразу зробили вакцину, яка містить цей компонент.
Тих людей, які перехворіли, я не бачу сенсу вакцинувати, адже вони вже мають у крові антитіла. Коронавірус не має сезонності, він позасезонний. Тому зробити вакцинацію потрібно тим, хто довго не хворів.
Люди із групи ризику також мають подумати про вакцинацію від грипу.
– Як війна впливає на наш імунітет та як його вберегти? Дайте, будь ласка, поради українцям.
– Слід себе берегти від тих процесів, на які ми ніяк не можемо вплинути. З іншого боку, треба вести нормальний спосіб життя. Люди самі себе часто вбивають, своє здоров’я. Потрібно харчуватися правильно, пити вітаміни, займатися фізичною активністю, просто хоча б ходити. Все, що є зайвим в організмі, обов’язково десь відкладається. Рух – це життя, так говорили ще давні римляни, і нічого не змінилося відтоді.