Нова загроза для людства: медики повідомляють про невиліковний грибок

Науковці та медики з усіх куточків світу попереджають людство про нову загрозу. Йдеться про поширення грибків, стійких до протигрибкових препаратів.

Про це повідомляє видання Phys, пише Today.ua

Науковці вивчили 12 тисяч зразків, отриманих з легень пацієнтів в усіх куточках світу. Йдеться про біоматеріали, взяті медиками впродовж останніх 30 років. Як свідчать результати дослідження, у 1994 році не було виявлено жодного грибкового захворювання, яке б не піддавалося традиційному лікуванню.

Проте з того часу відбулася мутація 17% штамів грибка Aspergillus fumigatus. Нині ці патогени майже не реагують на протигрибкові препарати. Водночас відомо про випадки, коли одного пацієнта вражали відразу декілька різновидів стійких до лікування грибків.

Джерелом проблеми стала сучасна аграрна галузь. Фермери масово використовують азольні препарати – аналогічні тим, що застосовуються у лікуванні грибкових захворювань. Частково ці речовини потрапляють до компосту. У підсумку таке поєднання створює ідеальні умови для мутації грибків. Далі стійкі форми розповсюджуються повітряним шляхом. Наразі їх уже виявляють по всьому світу.

Переважно людський організм здатен самостійно протистояти грибковим інфекціям. Проте імунітет легко долає грибки лише за умови, коли людина повністю здорова. Натомість люди з ослабленим імунітетом ризикують захворіти на аспергільоз. Йдеться про досить небезпечне захворювання, збудником якого є саме Aspergillus fumigatus.

Найчастіше Aspergillus fumigatus вражає легені людини. Проте трапляються випадки, коли цей грибок поширюється у придаткові пазухи носа та на шкіру. Важкі форми аспергільозу можуть супроводжуватися ураженням центральної нервової системи та легеневою кровотечею.

Особливо високі ризики “підхопити” аспергільоз мають пацієнти з важким перебігом COVID-19 або грипу, люди, які хворіють на лейкемію та хронічні легеневі захворювання, а також пацієнти після трансплантації органів.

Зважаючи на адаптацію грибків до протигрибкових препаратів, ВООЗ у 2017 році була змушена переглянути протоколи лікування таких інфекцій. Нині лікарі намагаються не використовувати азольні препарати у терапії та застосовують комбіноване лікування.

Джерело

Новини Буковини | Останні новини Чернівецької області