Новий бюджет країни 2025: що буде з пенсіями, зарплатами та цінами

Депутати Верховної Ради ухвалили в другому читанні проєкт держбюджету України на 2025 рік, яким передбачено заморожування соціальних стандартів, зокрема мінімальної зарплати та пенсії. При цьому кошторис в останній момент змінився у бік підвищення видатків.

За доопрацьований законопроєкт № 12000 “Про Державний бюджет України на 2025 рік” проголосували 253 народних депутатів у другому читанні та 257 в цілому, повідомляє Обозреватель.

Парламентарії вклалися в передбачені законодавством терміни фінального схвалення проєкту – не пізніше 20 листопада. Тепер документ мають підписати спікер парламенту та президент України.

Оновлена редакція законопроєкту передбачає рекордні витрати на рівні 3,94 трлн грн. Це на 2,8 млрд грн більше, ніж передбачалося в першій редакції. Ця сума виникла через перерозподіл коштів між фондами держбюджету – спеціальний був збільшений на 42,8 млрд грн, а загальний зменшився на 40 млрд грн.

Всі податки громадян та бізнесу наступного року будуть спрямовані на оборону й безпеку нашої країни. Загальний ресурс, який буде направлений на сектор безпеки й оборони, складе 2,23 трлн грн. Рекордні кошти будуть спрямовані на виробництво та закупівлю зброї. Передбачили на це 739 млрд грн. Буде більше фінансування на модернізацію нашого оборонно-промислового комплексу, а також на закупівлю дронів”, – прокоментував глава уряду Денис Шмигаль.

У Міністерстві фінансів додали, що на оборону в 2025 році буде спрямовано 26,3% ВВП країни на безпеку та оборону. Зокрема, на оплату праці військових передбачено 1,16 трлн грн, що на 10 млрд грн більше, ніж торік.

Доходи ж бюджету передбачені на рівні 2,3 трлн. грн. Тобто дефіцит становить 1,64 трлн грн. Очікується, що в у 2025 році зовнішнє фінансування складе $38,4 млрд.

Як розповідала глава парламентського комітету з бюджету Роксолана Підласа (“Слуга народу”), до другого читання до проєкту було внесено поправки. Кабмін раніше затвердив збільшення видатків на 50 млрд грн заради фінансування підтримки ветеранів, а також медицини та освіти (доплат вчителям).

Також, за словами Підласи, комітет схвалив виділення на покриття військових витрат (закупівлю зброї) 2 млрд доларів (90 млрд грн) через спецфонд зовнішніх запозичень та витрат Міноборони (кредитні кошти від Великої Британії). “Це перші міжнародні гроші, які можна буде використати на потреби оборони”, – додала Підласа, виступаючи в парламенті.

Вирішилося і питання фінансування місцевих бюджетів. Громадам залишили 4% ПДФО (крім військового) – для розрахунків за комунальні послуги та енергоносії. Проте скасували субвенцію обласним бюджетам на покриття різниці у тарифах на 12,2 млрд грн. Прифронтовим громадам дозволили не перераховувати реверс до державного бюджету (загалом на 593 млн грн).

Водночас, як нагадав перший заступник голови податкового комітету Верховної Ради Ярослав Железняк (“Голос”), президент України все ще не підписав “ресурсний” законопроєкт №11416 про підвищення податків. А надходження від нього у розмірі 141 млрд грн вже закладено до держбюджету.

Ціни, зарплати, курс долара 2025: що прописано у бюджетному прогнозі

У макропрогнозі, на який спирався уряд при складанні бюджету-2025, зростання номінального ВВП України у 2025 році очікується лише на 2,7%, тоді як ціни піднімуться на 9,5%. При цьому цікаво, що за прогнозами Нацбанку показник інфляції може бути зовсім іншим: на кінець 2025 року – 6,9%.

За бюджетними розрахунками, зростатимуть не лише ціни, а й зарплати українців. Середня зарплата, за прогнозами уряду, наступного року підвищиться з 20 581 до 24 389 грн.

Водночас Кабінет міністрів не передбачив підвищення мінімальної зарплати чи прожиткового мінімуму. “У проєкті державного бюджету на 2025 рік передбачені витрати на встановлення мінімальної заробітної плати з 1 січня 2025 року у розмірі 8000 грн”, – йдеться у пояснювальній записці.

В уряді вважають, що цього буде достатньо, бо 2024-го вже підвищували мінімалку. При цьому за два роки (2024-й та 2025-й) сукупна інфляція може становити близько 14,6%. Тобто лише для компенсації інфляції мінімалку треба було б підвищити щонайменше до 9168 грн.

Відмова підвищувати мінімальну зарплату автоматично спричинить і заморожування мінімальної пенсії. Вона становитиме, як і раніше, лише 2361 грн.

Водночас з 1 липня 2025 року планується пенсійна реформа. Вона передбачає перерахунок пенсій за єдиними правилами для всіх, незалежно від змін зарплати та “спецзаконів”. Також планується, що щорічна індексація буде проводитись на загальних умовах.

Загалом на соціальний захист передбачено 420,9 млрд грн, зазначили в Мінфіні. З цієї суми:

  • трансферти до Пенсійного фонду складуть 236,9 млрд грн;
  • виплати пільг і субсидій – 42,3 млрд грн;
  • додаткові кошти на соціальні програми у рамках публічних інвестицій – 1,1 млрд грн, включаючи будівництво житла для багатодітних родин та розвиток соціальних послуг.

Також у бюджетні показники закладено девальвацію гривні. Бюджет розраховували, виходячи з курсу на рівні 45 грн/дол. 2024-го середній курс долара очікується на рівні 40,8 грн.

Нагадаємо, 13 вересня Кабінет міністрів затвердив проєкт державного бюджету на 2025 рік до першого читання, вклавшись у встановлений Бюджетним кодексом термін (до 15 вересня). А 31 жовтня депутати Верховної Ради підтримали документ 247-ма голосами. Після цього проект бюджету було направлено до Кабміну на доопрацювання до другого читання. Знову внесений до Ради документ був 9 листопада.

Як повідомляв OBOZ.UA, збільшення видатків бюджету на освіту пов’язане, зокрема, з тим, що в Україні в 2025 році запровадять щомісячні доплати до зарплат вчителів. Таким чином, Кабмін намагається “покрити” зниження доходів педагогів через майбутнє підвищення податків.

Джерело

Новини Буковини | Останні новини Чернівецької області