Новий варіант коронавірусу Covid XBB.1.5: чи небезпечний він і що про нього потрібно знати

За інформацією: Суспільне Чернівці.

Новий подваріант Covid встиг наробити шуму у США, де він продовжує швидко поширюватися. Кілька випадків зареєстровані вже і у Великій Британії. Що потрібно знати про XBB.1.5?

Що таке ХВВ.1.5?

Це ще один різновид домінуючого зараз у всьому світі коронавірусного варіанта “Омікрон”, який, у свою чергу, з’явився наприкінці 2021 року, витіснивши ранні мутації вірусу – “Альфу”, “Бету” та “Дельту”.

“Омікрон” породив безліч подваріантів, які ще заразніші, ніж оригінал.

Вважається, що симптоми XBB.1.5 аналогічні до симптомів попередніх версій “Омікрона”, але стверджувати це напевно ще занадто рано. Симптоми більшості людей нагадують простуду.

Чи є XBB.1.5 більш заразним чи небезпечним, ніж попередні варіанти?

Сам XBB.1.5 походить від XBB, який почав циркулювати у Великій Британії у вересні 2022 року, але органи охорони здоров’я не знайшли достатніх причин, щоб класифікувати його як “викликаючий занепокоєння”.

У XBB була мутація, яка допомагала йому “пробити” імунний захист організму, але та сама мутація знижувала здатність вірусу проникати в клітини людини.

Професор Імперського коледжу Лондона Уенді Барклі каже, що XBB.1.5 має мутацію, відому генетикам як F486P, яка відновлює здатність вірусу проникати в клітини, не втративши при цьому здатності вислизати від нашого імунітету. Це полегшує поширення вірусу.

За словами Барклі, ці зміни в геномі вірусу можна порівняти зі сходами еволюційних сходів: розвиваючись, вірус знаходить нові способи оминати захисні механізми організму господаря.

В Інституті Сенгера під Кембриджем генетики щотижня розшифровують щонайменше 5000 зразків вірусного геному, намагаючись не проґавити появу нових варіантів.

За словами співробітника Інституту Юена Харрісона, швидше за все, XBB.1.5 з’явився в результаті зараження когось із пацієнтів відразу двома різними варіантами “Омікрона”.

“Частина геному одного вірусу злилася разом із фрагментом іншого – і далі він почав поширюватися вже в такому вигляді”, – пояснює він.

У середу Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) підтвердила, що з точки зору зростання та поширення у варіанта XBB.1.5 більше перспектив, ніж у інших вірусних варіантів, відомих вченим досі.

Водночас ВООЗ наголошує, що немає жодних підстав вважати цей підваріант серйознішим чи шкідливішим, ніж звичайний “Омікрон”.

У ВООЗ запевнили, що уважно стежитимуть за лабораторними дослідженнями, лікарняними даними та статистикою заражень XBB.1.5, щоб краще зрозуміти, який вплив ця інфекція має на хворих.

Де розповсюджується XBB.1.5?

За оцінками експертів, у США понад 40% нових випадків зараження коронавірусом викликані саме XBB.1.5, що робить його в країні домінуючим варіантом.

Ще на початку грудня на нього припадало всього 4% випадків заражень, тобто XBB.1.5 швидко обігнав попередні різновиди “Омікрону”.

В останні тижні кількість госпіталізацій у зв’язку із зараженням Covid-19 у США почала зростати, і влада країни знову розгорнула програму безкоштовної перевірки на вірус.

Чи може спалах XBB.1.5 статися у Британії?

Важко сказати з певністю, але така перспектива видається можливою. 2022 року Великобританія пережила п’ять хвиль “Омікрона”, і подальші сплески захворюваності неминучі.

За даними Інституту Сенгера, станом на 17 грудня у Великій Британії варіантом XBB.1.5 був викликаний лише кожен 25-й випадок зараження коронавірусом.

Втім, на той момент було виявлено лише дев’ять зразків нового підвиду, тому точнішої картини доведеться почекати. Наступного тижня Агентство безпеки охорони здоров’я Великобританії планує опублікувати доповідь про поширення у Великобританії різних варіантів коронавірусу.

За словами професора Барклі, якщо новий варіант поширюватиметься у Британії так само, як у США, медикам потрібно готуватися до зростання випадків, коли пацієнтам потрібна госпіталізація.

Представники системи охорони здоров’я Великобританії вже заявили, що їхні побоювання з приводу “твіндемії” – одночасної епідемії Covid та грипу – виправдалися. Обидва віруси створюють навантаження на і без того перевантажені лікарні та поліклініки.

В останні тижні в США зростає кількість випадків Covid, госпіталізацій та смертей. Фото: Getty Images

Чи турбуються вчені щодо XBB.1.5?

У професора Барклі поширення нового підваріанту вірусу у Великій Британії особливого занепокоєння не викликає, оскільки, за її словами, немає жодних вказівок на те, що XBB.1.5 подолає захист від тяжкого перебігу хвороби, яку забезпечують вакцини.

Занепокоєння викликає невизначеність з приводу того, який ефект XBB.1.5 має на людей, що входять до різних груп ризику – у тому числі пацієнтів з ослабленим імунітетом, яким щеплення допомагають менше.

Професор Хантер зараз також не бачить свідчень того, що XBB.1.5 може виявитися небезпечнішим за інші варіанти “Омікрона”. Відповідно, шансів укласти пацієнта до лікарні або призвести до його смерті у нинішнього варіанту не більше, ніж у решти.

“Забавно те, що всі зосереджені на можливій появі нових варіантів у Китаї, а XBB.1.5 з’явився у США”, – зазначає він.

Професор Девід Хейманн з Лондонської школи гігієни та тропічної медицини визнає, що про новий варіант ще багато чого доведеться дізнатися. Однак навряд чи він викличе серйозні проблеми у таких країнах, як Великобританія, які мають високий рівень вакцинації та історію попередньої боротьби з інфекцією.

Що справді викликає у вчених занепокоєння, то це Китай, де через тривалі локдауни попит на вакцини був знижений, і імунітет до вірусу у більшості населення залишається досить слабким.

“Китаю необхідно ділитися клінічною інформацією про інфікованих людей, щоб побачити, як варіант поводиться серед нещепленого населення”, – упевнений професор Хейманн.

Новини Буковини | Останні новини Чернівецької області