Віктор раніше працював на ЗРК С-300, а тепер разом з командою працює на американському Patriot, з яким увійшов в історію, збивши російську балістичну ракету «Кинджал».
Розмова з Віктором відбулася на телемарафоні «Єдині новини», цитує АрміяInform.
За словами Віктора, його підрозділ ще на С-300 показав великі результати зі знищення різних цілей.
«Це і літаки Су-34, Су-35, гвинтокрили К-52 та Мі-8, також крилаті ракети типу Калібр Пізніше до цього в списку додались БПЛА типу «шахед» Через те, що наш підрозділ був настільки ефективний, командування обрало нас для навчання на новітній техніці закордонного зразка. Це і був ЗРК Patriot. На той час в нас не було вибору між різними іноземними ЗРК, але я дуже задоволений, що вибір впав саме на нас і це була система Patriot, тому що ми між собою мріяли про цю систему вже дуже давно», — розповів Віктор.
Навчання проходило 3 місяці, хоча сама програма була розрахована в Америці на 9 місяців.
«Але через те, що у нас був досвід на роботі з такими системами, хоч і не настільки досконалими, плюс бойовий досвід і наша мотивація — все це дало свій результат. Тому ми навчилися за три місяці. Ми могли б і швидше, якби нам дозволили це партнери, але не менше 3 місяців ми повинні були це все відпрацювати», — згадував Віктор.
За його словами, перше збиття російського «кинджала» відбулося ще 4 травня 2023 року.
«У цій операції я участі не брав, але мої побратими приймали в цьому операції були шоковані наскільки це швидко відбулося Вони навіть не зрозуміли наскільки це швидко відбулося, тому що ми не очікували цього. Потім почався аналіз і ми не знали, що ми збили на той момент Коли ми дізналися, що ми збили — це була ейфорія. Ми знали, що ми вже в історії. Тому що до нас цього ніхто не робив. Звичайно, це було круто. Друга операція це була 16 травня, коли відбувалася масована комбінована атака, дуже складна Ми також не очікували, але під час атаки ми збили шість аеробалістичних ракет «кинджал» і десять «іскандер-м». Так результати ми тоді показали», — розповів Віктор.
Він згадує, що права на помилку у його команди не було.
«Ми не могли по-іншому, бо ми не знали, куди ці ракети летять. Тому що Київ — це центр прийняття рішень, це різні державні установи й критична інфраструктура. Тому ми не мали права на помилку. Адреналін, напевно, тримав ще добу. Це все в голові прокручувалося, чи все ми правильно зробили чи це все зроблено правильно», — досі хвилюється Віктор.
Він також застеріг від занадто переможних настроїв.
«Ворог постійно вчиться, постійно вдосконалює свої засоби повітряного нападу, Він постійно аналізує, він всі ці помилки враховує при нових атаках. Також він дуже аналізує наші соціальні мережі. Тобто те, що висловлюються наші державні діячі, медіа, різні громадські організації, які мають якусь інформацію вони це все аналізують і потім враховують в наступних атаках. Тому інформаційна гігієна дуже важлива в цьому питанні», — зауважив Віктор.
За його словами, важливо не знімати роботу ППО і не давати ворогу жодної інформації про це.
«Ворог зараз, окрім умовно дорогих «шахедів», ціна яких, звісно, не така, як у «кинджала», став використовувати БПЛА сарайного виробництв. Але я, як оператор, на індикаторі бачу тільки цілі. Цілі з параметрами. Для мене цемає різниці, чи це «шахед», чи ні. По параметрам вони можуть бути однакові. Хоча один може бути бойовий, а другий взагалі просто фанера з моторчиком», — розповів Віктор.
За його словами, зміна операторів Patriot триває 4 години. Але якщо йде бойова робота, зміна може бути й 6 годин і 8 годин. Все залежить від того, яка ситуація вуповітрі.
Віктор з любов’ю розповідає про свій ЗРК.
«Це дуже високоінтелектуальна машина. Це перше. По-друге, цим комплексом було досягнути те, що ми не могли досягти С-300 — це збиття балістичних ракет. Це мрія кожного ППО-шника, вирости до таких висот. Моя мрія збулася і я дуже радий цьому!», — запевнив Віктор.