За інформацією: Суспільне Чернівці.
Юрій Ткаченко. Суспільне Чернівці
62-річний Юрій Ткаченко волонтерить з 2014 року. На початку повномасштабного вторгнення вступив до Київської ТРО, але через вік у зону бойових дій так і не потрапив. Натомість йому запропонували продовжувати волонтерити. Саме в цей час з Юрієм сконтактували іноземці з Британії, Естонії та США з ідеєю створити фонд. Так зʼявився "Ukraine Aid Ops".
З початком Курської операції фонд зібрав майже пів мільйона доларів для бійців на території РФ. А загалом за час існування залучили допомоги для українського війська на чотири мільйони доларів. Далі розповідь керівника фонду прямою мовою.
"Коли почалася Курська операція, донатять більше"
Коли почалася "суджинсько-курська операція", захід почав ставитися до нас по-іншому. Прийшло багато людей, яких ми ніколи не знали й не бачили. Більшість з них – американці. За тиждень вони накидали 300 тисяч доларів. Вони сказали: "Ми бачимо куди йдуть наші гроші. Ви перемагаєте. От вам на перемогу". Десь вони почули, що ми допомагаємо підрозділам, які зайшли в Курську область. Їх ми питаємо, що їм треба – і те ми дістаємо для них.
Ми допомогли всім, хто в Курській області. Наприклад, ми повністю забезпечили 82 бригаду, коли вона захищала Вовчанськ. Вони там все втратили і зайшли на Курщину – ми їм знову все дали. Тільки зараз в чотири рази більше всього, ніж коли захищали Вовчанськ.
"Не віддаємо допомогу у мирних містах"
Яка б допомога не надійшла в Україну, ми її віддаємо лише на фронті військовим. Така наша концепція фонду. Якщо мені військовий дзвонить і каже:
– Я заберу в Києві. Я сам з Києва.
– А де ти перебуваєш?
– Під Бахмутом.
– Я тобі віддам під Бахмутом.
Якщо військовий далі дзвонить і каже: "Зустрічаємось під Бахмутом", то я знаю, що я везу на фронт. А якщо він скаже: "Ні-ні-ні, я тільки в Києві", то я завжди кажу, що є інші організації, які віддають в Києві, а я віддам під Бахмутом. Це була ідея.
Ця ідея дуже сподобалась американцям, англійцям, всім. Донатери бачили, що їхні гроші не просто йшли в Україну, а що військові забирають допомогу, куплену за ці гроші. Вони записують відео або роблять фото, це працює з людьми, з іноземцями.
Юрій Ткаченко з військовим. Facebook / Ukraine Aid Ops
Наприклад, що мавік від жіночки з Канади передається такій-то частині. І людині було приємно, бо вона бачила, що цей мавік доїхав до Києва і потім приїхав в Краматорськ.
Залучили допомоги на чотири мільйони гривень
Перший рік ми самі дивувались. Ми почали допомагати з квітня, а в травні офіційно зареєструвались. І відтоді ми завезли допомоги на 4 мільйони доларів. Але ці гроші нам кидали й в японських єнах, й в інших валютах.
Але темпи допомоги спадали. Бо половина цієї суми була зібрана у перші пів року. У найкращий час нашої організації в нас працювало 50 людей по всьому світу. Ці люди залишили організацію і не пішли в інші організації. Вони просто втомились працювати безплатно. У нас ні в кого ніколи не було зарплати.
Одна з волонтерок Ukraine Aid Ops – Рима. Facebook / Ukraine Aid Ops
Був час, що у фонді працювали волонтери з понад 40 країн. Частково це були українці, які жили в тих країнах, але більшість це були автентичні громадяни тих країн. Це і жителі Північної Африки, Замбії, Тунісу, Марокко, європейці, найбільше з Польщі, країн Балтії, нідерландці, німці, англійці й дуже багато американців і канадців.
Двоє волонтерів у нас померли. Один підірвався на міні в Україні, і я майже рік вивозив те, що від нього залишилося, до Хорватії.
Як змінились запити військових
На логотипі зображений шолом, бо спочатку ми допомагали бронеплитами, бронежилетами, плитоносками та шоломами. Перший завіз був пʼять тонн бронеплит.
Ukraine Aid Ops. Facebook / Ukraine Aid Ops
Допомога змінювалась і ми зрозуміли, що коли вже і держава забезпечила захистом, то ми почали закуповувати допомогу, яка не тільки захищає українського солдата, а знищує ворога.
Це мавіки, це FPV. Ми були одні з перших, хто почав завозити запчастини для FPV й віддавати їх підприємствам, які виробляли тут дрони. Оплачували їхню роботу і віддавали ці FPV військовим.
Волонтерка Ukraine Aid Ops Рима з військовими, яким надали допомогу. Facebook / Ukraine Aid Ops
Далі були прилади нічного бачення, матріси, дрони з тепловізором – це все треба на фронт щодня. Приціли оптичні, приціли термічні, тепловізійні. Потім грілки на зиму, всякі побутові речі для здоров'я військових.
Ми завезли, напевно, 20 тисяч уніформ різних: літніх, зимових. Частина не нова, але дуже гарної якості, уніформа британського спецназу.
Зараз ми допомагаємо з захистом проти FPV, тобто РЕБами. А також пристроями, які сканують частоти, так званий "цукорок". Ми це закупаємо і передаємо. Пробували різних виробників: були погані, але є і хороші українські. І це самі військові роблять.
Ми іноді даємо гроші військовим, де хлопці воюють і вони знають, що їм треба. Вони закуповують, потім дають нам фото, куди воно влучило. А іноді дають список, що їм треба закупити, і я закуповую.
Кому і як допомагає фонд
Фонд часто допомагає 25, 79, 80, 81, 82 бригадам, Нацгвардії, Рубіж, Лють та іншим підрозділам.
Також фонд допомагає військовим-іноземцям, які воюють за Україну. Я як адвокат представляю права деяких із них. Якщо загиблим треба зробити документи – я їм допомагаю.
Військові можуть зайти на наш сайт, написати нам про свої потреби та сказати, з якої частини. Ми потім будемо розмовляти з тим представником, але все одно треба зробити офіційний лист-запит від командування. Спочатку ми казали, щоб це було командування бригади, зараз все ж таки дозволяється командир батальйону, навіть командири роти.
Бо траплялося, що віддаєш допомогу підрозділу, який попросив, але віддаси на командира бригади, і з десяти одиниць цей підрозділ отримає дві або одну одиницю, а решта піде на інші. І я розумію, що командир бригади краще знає, куди треба допомогу, але ж цей підрозділ до нас звернувся і хочеться йому допомогти, от саме цим хлопцям. Також ми обов'язково маємо розуміти, де перебуває підрозділ.
Друге – в нас є черга. Дійсно, щоб надати 100 РЕБів – це дуже багато грошей треба. Тому в нас є черга. Якщо ти перший звернувся, перший правильно оформив документи, то ти перший в черзі. Приходить РЕБ – і він твій. Якщо підрозділи нам вже знайомі, ми відправляємо допомогу поштою.
Як залучають донати
У нас є Victory Gallery. Там українські майстри різних мистецтв роблять якісь речі, які ми розігруємо, віддаємо на аукціон і гроші з цих аукціонів приходять і на них ми закуповуємо.
Один з лотів у Victory Gallery. Facebook / Ukraine Aid Ops
І, знаєте, наприкінці 2023 року і в перші пів року 2024 року ми отримували більше грошей з Victory Gallery, ніж донатів. По-перше, це знову люди втомились і просто так донатити вже не хотіли. По-друге, у нас є постійні донатори. У нас була друга найбагатша людина Франції. Він донатив нам щотижня з 2022 року. Він налаштував автоматичний донат. І чомусь 24 липня він закінчив донатити.
Все почалось з Twitter. Зараз у нас є Х, Instagram. Нам дуже допомагає Redditамериканський веб-сайт агрегатор соціальних новин, рейтингування контенту та вебфорум. Але цими зборами займаюся не я, а люди, які в нас в Європі, Америці. Продовжується допомога через Amazonодин із перших інтернет-сервісів, орієнтованих на продаж реальних товарів масового попиту, найбільша у світі за обігом компанія, що продає товари та послуги через інтернет.
У нас є різні збори. На збір для саме Курської операції нам задонатили 420 тисяч доларів. Крім того, є збори на бригади, події, речі. На деякі бригади дуже гарно збираються гроші, на деякі – повільно.
Є, наприклад, така нідерландський рок-гурт Within Temptation. Вони нам допомагають. Гурт нас знайшов і робить для нас благодійні концерти. Крім цього, вони самі дають гроші. Приїжджали також на Atlas в Україну.
Вони задружилися з українським гуртом "Жадан і Собаки". Зараз наступний альбом "Жадан і Собаки" будуть відкривати разом з ними. З цього альбому нам теж прийдуть гроші на РЕБи.
Читати ще
Читати ще Ветеран з Буковини Іленчук відкрив благодійний фонд для допомоги військовим
Повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи села команді Суспільне Чернівці — пишіть на пошту редакції новин: [email protected]