За інформацією: Суспільне Чернівці.
Священники ПЦУ біля Усипальниці Буковинських Митрополитів. facebook/Чернівецько-Буковинська єпархія ПЦУ
В Усипальниці Буковинських митрополитів Православна церква України провела перше богослужіння. Храм-усипальницю передали Чернівецько-Буковинській єпархії – там проводитимуть служби, зокрема й румунською мовою.
Про це повідомили на сайті Чернівецько-Буковинської єпархії ПЦУ.
30 жовтня в усипальниці провели заупокійну літію за спочилих буковинських митрополитів, а також за полеглих українських військових.
За інформацією єпархії, тимчасово виконувати обов'язки настоятеля храму-усипальниці Буковинських митрополитів буде протоієрей Георгій Басараба.
Перше богослужіння ПЦУ в Усипальниці Буковинських Митрополитів. facebook/Чернівецько-Буковинська єпархія ПЦУ
На яких умовах передали храм
У коментарі Суспільному заступник начальника юридичного управління міськради Ян Остафійчук розповів, що ПЦУ використовує усипальницю згідно з договором про співпрацю, який 27 серпня затвердив виконком. Цей договір Чернівецько-Буковинська єпархія ПЦУ уклала з комунальним підприємством "Історико-культурний заповідник "Кладовища по вулиці Зеленій".
Згідно з договором, ПЦУ має узгоджувати з підприємством графіки богослужінь, які проводитимуть лише у поминальні дні та головні релігійні свята. Крім цього, ПЦУ має відшкодовувати вартість комунальних послуг.
Скріншот договору про співпрацю. . Чернівецька міська рада
Також ПЦУ та комунальне підприємство мають разом охороняти та зберігати Усипальницю як пам'ятку архітектури місцевого значення, утримувати будівлю та прилеглу територію. Не забудовувати, не зводити прибудови та не переробляти будівлю без дозволу.
Раніше Усипальницю опечатали
Усипальниця Буковинських митрополитів розташована на кладовищі на вулиці Зеленій. Раніше нею користувалася релігійна громада Парафії храму Усипальниці на честь Трьох святителів Чернівецько-Буковинської єпархії УПЦ.
26 серпня на Facebook-сторінці єпархії опублікували допис, де йдеться, що 23 серпня нібито вперше в Україні закрили румуномовну парафію.
"Керівництво міського кладовища спилило замки та опечатало храм-усипальницю Буковинських митрополитів і позбавило румуномовну релігійну громаду на честь Трьох Святителів на чолі з настоятелем протоієреєм Христофором можливості звершувати богослужіння в храмі, який вони реставрували, розписали та доглядали", – йдеться у дописі.
Заступник начальника юридичного управління міськради Ян Остафійчук у коментарі Суспільному сказав, що усипальниця, де поховані митрополити, ніколи не була храмом, бо це пам'ятка історії. Вона є комунальним майном Чернівецької громади й перебуває на балансі міського комунального підприємства "Історико-культурний заповідник "Кладовища по вулиці Зеленій".
Усипальниця Буковинських Митрополитів. Усипальниця Буковинських Митрополитів. Фото: Суспільне Чернівці
Кому належало приміщення
Історія розпочалася у 1991 році. Тоді рішенням виконавчого комітету міськради дозволили передати це приміщення релігійній організації. Але не цій організації, яка тепер займала приміщення (ця була утворена у 2007 році), а іншій, каже Остафійчук.
Водночас, за його словами, усипальницю релігійним організаціям так і не передали, бо те рішення виконкому 1991 року не виконали: жодних договорів з релігійними громадами не укладали.
У квітні 2023 року на сесії депутати скасували це рішення міськради 1991 року. У липні 2023 року у міськраді прийняли рішення про повернення приміщення у комунальну власність.
У травні 2023 року у міськраді створили комісію, яка мала б передати усипальницю на баланс історико-культурного заповідника. Релігійна громада мала б підписати акт про передачу майна – робити це тоді парафіяни відмовилися.
Священник Кристофор казав, що релігійна громада не порушувала правила утримання храму, а парафія понад 30 років проводить богослужіння в усипальниці. За цей час парафіяни за власні гроші доглядали каплицю.
"Ви не знаєте, в якому стані вона була. Нашими зусиллями ми її прикрашали. Рішення міської ради не має ніякого права, воно – протизаконне. Ми подали в суд, нехай суд вирішує, як далі буде. Найголовніше, що тут поховані решти буковинських митрополитів, багато священників та діячів, вони просять молитви", – каже отець.
У вересні 2023 року міська рада звернулася до Господарського суду з позовом, аби релігійна організація звільнила це приміщення.
"Ця релігійна організація не є правонаступником тієї, якій виконком мав передати приміщення. Це дві різні юридичні особи. Ми ж подали в суд і на ту, що передавали, і на ту, що фактично займає. Та, якій мали передати, у суді пояснила, що не займає це приміщення. А організація, яка займала приміщення, не отримувала його в законний спосіб", – каже Остафійчук.
Рішенням суду від 13 травня 2024 року релігійну громаду Парафії Храму-Усипальниці на честь Трьох Святителів Чернівецько-Буковинської єпархії УПЦ зобовʼязали "усунути перешкоди у здійсненні права користування Чернівецькою міською радою каплицею усипальницею шляхом звільнення".
"Наскільки мені відомо, прихожани приходили до Усипальниці на свята, але коли почалися судові спори, уже не приходили", – каже Остафійчук.
Через місяць, 13 червня, суд видав наказ про примусове виконання рішення,
"Бо релігійна громада добровільно не виконала. Було дві постанови державного виконавця: про накладення штрафу і подання правоохоронним органом про порушення кримінального провадження за невиконання судового рішення", – каже Остафійчук.
За його словами, виконавча служба виконала судове рішення і передала власнику приміщення, а опечатував балансоутримувач уже, щоб туди ніхто не проник і було збережене майно, бо це памʼятка. 23 серпня відбулося фактичне виконання судового рішення, каже Остафійчук.
Читати ще
Читати ще У Чернівцях опечатали Усипальницю Митрополитів, якою користувались прихожани УПЦ. Чому так сталось
Читати ще “Я б не перейшов до ПЦУ без підтримки сімʼї”: інтерв’ю зі священником з Буковини Василем Левченком