Пішли “договорняки”. Зеленський вивів з-під санкцій більшість контрабандистів, крім буковинців Кушніра і Єрімічука

У 2024 році санкції подовжили лише двом контрабандистам, решта ж одинадцять автоматично з-під санкції вийшли.

Про це пише Економічна правда з посиланням на “Дзеркало тижня”.

За словами СБУ, протягом трьох років уповноважені державні органи відповідно до їх компетенцій здійснювали моніторинг ефективності санкцій. У квітні 2024-го дія санкцій була пролонгована стосовно окремих осіб, які продовжують створювати реальні та/або потенційні загрози національним інтересам.

Вони також додали, що СБУ та надалі здійснює необхідні контррозвідувальні заходи та в разі виникнення нових загроз державній безпеці ініціюватиме запровадження обмежувальних заходів.

Серед тих хто більше не в санкційному списку є галицький контрабандист Володимир Полуситок, одеський експерт із взуття та текстилю Денис Амінєв, мукачівський сигаретний експерт Едуард Кукоба (для своїх — “Коба”), поціновувач електроніки з Одещини Михайло Грібанов і колишній голова столичної митниці, а нині скромний любитель добрив і квітів Юрій Дворак.

Повідомляється, що Сєяр Куршутов був першим номером санкційного списку з указу №169 2021 року. Його в окремих колах називали”другом усіх друзів”, людиною, яка знає, з ким і як домовитися, аби налагодити і підтримувати процеси.

Начебто в 2024 році його умови такі: 25 днів Куршутов працює на державу, а п’ять — на себе. Але насправді цікавою є згадана робота на державу. “Це ключ до розуміння того, в яке болото нас прагне занурити Банкова”, – зазначають в виданні.

Окрім списку фізосіб, санкційний указ містив і перелік пов’язаних із контрабандними схемами юросіб. З-під санкцій випали близько семи десятків цих компаній.

Переважна більшість з них, попри три роки обмежень, не збанкрутували, працюють, мають цікавих директорів і контрагентів, а бізнес ведуть.

У одних неозброєним оком зчитується спроба уникнути податкового постаудиту, інші очевидно унеможливили вручення протоколу про порушення митних правил, а відтак, стягнення штрафу, а треті взагалі ні з ким, крім фірм-одноденок, діла не мають. І для таких відкриттів не потрібні якісь фокуси контррозвідки — все у відкритому доступі, аби бажання було.

В повідомленні зазначають, що зупинка контрабанди на кілька місяців — це гарантоване падіння тільки митних надходжень щонайменше на 60%. Тобто держбюджет — заручник контрабанди.

Зазначається, що санкції 2021 року на перший час суттєво скоротили контрабандні потоки, а самим контрабандистам завдали клопоту. Проте ефект був би сильнішим, якби замість санкційних списків вони та їхні співучасники з органів опинялися на лаві підсудних.

За нашою інформацією двоє, хто досі перебуває під санкціями – буковинці Юрій Кушнір та Олександр Єрімічук, по яких тривають суди.

Зокрема, бізнесмен з Чернівців Олександр Єрімічук, якого Зеленський назвав топ-контрабандистом за (прізвисько “Слон”) та позбавив його громадянства, подав до суду ще у 2021 році. Він позивається до президента, РНБО та Служби безпеки України з вимогою скасувати указ про заблокування його майна та активів.

Фото: president.gov.ua

Єрімічук звернувся до Касаційного адміністративного суду. Відповідачем у справі є президент України Володимир Зеленський. Підприємець просить суд визнати протиправним та скасувати указ президента щодо введення проти нього санкцій.

Олександр Єрімічук — засновник підприємства “ВІП КОМ”. Він брат колишнього прокурора Кіцманського району Миколи Єремічука.

У 2017 році під час представлення нового прокурора області тодішній генеральний прокурор Юрій Луценко сказав, що на Буковині діють “угруповання контрабанди “слона” (Єрімічука – ред.) та Кушніра”.

Щодо Юрія Кушніра, то у вересні цього року Вищий антикорупційний суд (ВАКС) затвердив угоду про визнання винуватості зі співорганізатором та ще трьома фігурантами справи про зловживання на Чернівецькій митниці.

За рішенням суду, всі вони отримали умовне покарання, повідомляє прес-служба Спеціалізованої антикорупційної прокуратури (САП), на називаючи прізвищ підозрюваних.

За даними джерел видання “Слово і діло”, йдеться про бізнесмена Юрія Кушніра, проти якого запроваджено санкції за контрабанду, а також Романа Чебана, Юрія Ватрича та Манолія Фіщука.

Відповідно до укладених із прокурорами угод, фігуранти справи зобов’язалися надавати правдиві та детальні викривальні показання щодо участі та ролі інших осіб у вчиненні злочину.

За вироком суду, співорганізатора злочину (за нашими даними, мова йде про Юря Кушніра) визнано винуватим в організації умисного ухилення від сплати ввізного мита та ПДВ на загальну суму 83,26 млн грн шляхом реалізації трьох злочинних схем ввезення товарів на митну територію України з приховуванням від митного контролю Чернівецької митниці ДФС. Для цього він спільно з іншими особами створив злочинну організацію.

20 квітня 2021 року президент позбавив громадянства тьрох бізнесменів, в тому числі Єремічука. Про це повідомляло видання УП.

Раніше Володимир Зеленський, згідно рішення РНБОУ, наклав санкції на 11 бізнесменів, назвавши їх “топ-контрабандистами”. Серед них двоє буковинців — Юрія Кушніра та Олександра Єрімічука.

Джерело

Новини Буковини | Останні новини Чернівецької області