Податки для ФОПів у січні: скільки платитимуть підприємці

За інформацією: Суспільне Чернівці.

У січні зросли податки для підприємців, адже змінилися показники, до яких вони прив’язні. Детальніше про суми для кожної групи, пише 24 канал.

Податки для ФОПів у січні:

Єдиний податок

Єдиний податок для ФОПів 1 групи складає 10% від прожиткового мінімуму, тобто 286,4 гривні (10% від 2 684 гривень).

Для 2 групи ЄП складає 20% від мінімальної зарплати, тобто 1 340 гривень (20% від 6 700 гривень). ФОПи 3 групи продовжать сплачувати, як і раніше 5% від суми доходів для неплатників ПДВ, 3% від суми доходів для платників ПДВ, спеціальні 2% для неплатників ПДВ на час дії воєнного стану.

Єдиний соціальний внесок (ЄСВ)

Ставка ЄСВ за себе для ФОПів становитиме 4 422 гривні за кожен квартал 2023 року, або 22% від чинної мінімальної зарплати щомісяця.

Зверніть увагу! У зв’язку з воєнним станом підприємець може не сплачувати ЄСВ, однак у такому разі йому не нараховуватиметься страховий стаж, котрий потрібен для виходу на пенсії. До слова, цьогоріч мінімальний розмір страхового стажу зріс до 30 років.

Ліміти річного доходу

Ліміт доходів фізичної особи-підприємця на спрощеній системі оподаткування – це гранична межа заробітку ФОПа, при перевищенні якої його можуть перевести на загальну систему оподаткування. Показник прив’язаний до мінімальної зарплати.

  • Для 1 групи – 1 118 900 гривень або 167 розмірів мінімальної зарплати;
  • 2 групи – 5 587 800 гривень або 834 мінімальні зарплати;
  • 3 групи (однаково для платників та неплатників ПДВ) – 7 818 900 гривень або 1 167 мінімалок.

Податки в бюджеті-2023

У бюджеті-2023 урядовці залишили без змін податок на доходи та прибуток, військовий збір. Вони як і раніше складатимуть 18% та 1,5% відповідно. А от розмір акцизу таки зріс.

  • На тютюн податок складатиме 20% — 2 097,12 гривні тисячу штук.
  • На алкоголь теж становитиме 20% — 133,31 гривні за літр 100% спирту тисячі літрів, акциз на пиво – 59,82 гривні за літр 100% спирту.

ПДВ на пальне

Також у наступному році повернеться акциз на пальне, однак його розмір різнитиметься для різного його виду:

  • 52 євро – для автогазу,
  • 100 – для пального.

Однак такий розмір податку діятиме на період військового та надзвичайного стану, але не пізніше 1 липня 2023 року. Після цього ставка ПДВ повернеться до рівня 20%, а акцизи – до 213 євро та 140 євро за 1000 літрів на бензин і дизельне пальне відповідно.

Зверніть увагу! Законопроєкт № 7668-д містить вийняток для пального на потреби військових. Якщо замовником такого пального є Міноборони, акциз становитиме 0 євро за 1000 літрів.

Чи запровадять реформу “10-10-10”

Оскільки у бюджеті на наступний рік ми бачимо різний розмір податку, то це означає, що чекати на впровадження реформи “10-10-10” не варто. Разом з тим, нещодавно у Зеленського розповіли за яких умов готові повернутись до цієї реформи.

За повної ліквідації усіх пільг та диференційованих ставок, підвищення низки податків реформа може таки відбутись. Якщо нардепи встигнуть проголосувати за зміни протягом року, то ми “10-10-10” зможемо побачити не раніше, ніж у 2024 році, адже розмір податку на поточний рік вже визначено.

Серед компенсаторів, які розглядають в ОП, – запровадження прогресивної ставки на ренту на видобуток корисних копалин (руда, газ, нафта, вугілля), вищі акцизи на пальне та алкоголь, а також податки на забруднення, зокрема металургійний пил.

Концепція “10–10–10” передбачає зниження ставок податку на доходи фізосіб, на прибуток підприємств та податку на додану вартість – до 10%. Також повне скасування єдиного соціального внеску (ЄСВ) та підняття ставки військового збору вдвічі з 1,5% до 3%.

Пальне та генератори

До весни 2023 року уряд ухвалив законопроєкти, котрі дозволяють ввозити генератори без мита та ПДВ, але є умова – власники бізнесу повинні сплачувати екологічний податок використання генератора, коли підприємство використовує понад 200 тонн пального на рік для його роботи.

Станом на 19 грудня українці завезли 510,3 тисячі генераторів, з яких:

  • ​239, 9 тисячі завезли на пільгових умовах із застосуванням нульового мита.
  • 92% завезених генераторів придбали юридичні особи,
  • 8% або 18,6 тисячі – фізичні.

Оскільки генератори працюють на пальному, то уряд також дозволив підприємцям зберігати до 2 тонн пального без ліцензії та інших дозвольних документів. Водночас для зберігання більш ніж двох тонн пального компаніям буде потрібно подавати декларацію у податкову. Раніше суб’єктам господарювання заборонено зберігати понад 5 літрів пального для власних потреб без відповідних ліцензій.

Важливо! Вище згадані норми не стосуються АЗС, оптовиків та нафтопереробних заводів. При цьому, зміни вводитимуться на період дії воєнного стану, а відповідний закон планують прийняти до кінця року.

Податок на пай

Через те, що близько третини землі перебуває у “сірій оренді”, нардепи ухвалили зміни згідно з якими, селяни та фермери з 2023 року будуть сплачувати мінімальне податкове зобов’язання (МПЗ) за свій пай. Буде сплачувати орендодавець чи сам власник паю – залежить від того, чи є офіційний договір оренди.

  • Якщо договір про оренду є, то МПЗ сплачує орендар.
  • Якщо немає – власник паю.

Також передбачається, що для орендодавців та орендарів, які чесно сплачують податки, нічого не зміниться, адже введення МПЗ не повинно призвести до збільшення їх податкових зобов’язань.

Яким буде розмір податку

Власник паю, який не має офіційного договору про оренду, повинен буде сплачувати в середньому 1,5 тисячі гривень у бюджет громади. Формула розрахунку МПЗ залежить від того, проведена нормативна грошова оцінка земельної ділянки (паю) чи ні.

Новини Буковини | Останні новини Чернівецької області