Держава посилює контроль за всіма доходами фізосіб. NV Бізнес розбирався, чи доведеться платити податки з продажу речей через соцмережі та маркетплейси, що саме сканує податкова, і що кажуть в компаніях, які надають послуги з доставки і оплати
Держава прагне вивести з тіні справжню підприємницьку діяльність, що ведеться через маркетплейси. Водночас система має розрізняти систематичну торгівлю та продаж особистих речей, наприклад, через OLX.
Платіжні системи, поштові оператори та маркетплейси стверджують, що готові працювати в новому правовому полі, а законодавці обіцяють захистити звичайних громадян від надмірного податкового тиску.
NV Бізнес розбирався з тим, що чекає на фізичних осіб, які продають речі через маркетплейси та чи доведеться їм платити податки.
Листи ДПС та паніка в соцмережах
У пресслужбі Державної податкової служби повідомили NV Бізнес, що проводять моніторинг маркетплейсів, щоб виявити фізосіб, які проводять нелегальну підприємницьку діяльність. Зокрема, йдеться про платформу OLX та інші.
Нагадаємо, що ще у травні з’явилася інформація, що українці почали отримувати листи щастя від ДПС з проханням пояснити походження коштів, отриманих через платіжні системи, зокрема, NovaPay. Це викликало хвилю обурення в соцмережах, особливо після повідомлень про виклики до податкової навіть за мізерні суми.
В офіційному Telegram-каналі ДПС швидко відреагували: «Офіційно заявляємо, що податківці не викликали листами осіб, які здійснили лише 2 перекази по 100 гривень, як поширюється в мережі. До прикладу, одне із запрошень стосується особи, яка за 20 днів отримала 17 платежів на загальну суму понад 40 тисяч гривень».
Проте в ДПС уточнили, що за три тижні березня понад три тисячі осіб отримали більш як 162,7 млн грн через 97,5 тис. грошових переказів. З цих понад трьох тисяч лише 212 — зареєстровані ФОПи і платять податки.
На запит NV Бізнес пресслужба ДПС пояснила свою позицію, підкресливши різницю між продажем особистих речей та систематичною підприємницькою діяльністю.
«Продаж індивідуального майна (особистих речей) не є предметом інтересу податкових органів та не розцінюється як підстава для фінансової або адміністративної відповідальності за порушення вимог чинного податкового законодавства», — запевнили у відомстві.
Водночас ДПС зазначили, що вони «проводять моніторинг маркетплейсів та соціальних мереж з метою встановлення фізичних осіб, які, нехтуючи обов’язком реєстрації підприємницької діяльності, здійснюють системний продаж товарів протягом значного проміжку часу з метою отримання прибутків, не сплачуючи при цьому податків».
Правові нюанси. Що вважається підприємництвом
Ключовим є розуміння різниці між разовим продажем особистих речей та систематичною діяльністю. За Господарським кодексом, підприємництво — це систематична діяльність з метою отримання прибутку.
Цікаво, що існує рішення Верховного Суду від 2003 року, яке встановлює: «Якщо фізична особа за рік здійснила щонайменше три операції, пов’язані з реалізацією товарів чи надання послуг, її дії можуть розцінюватися як підприємницька діяльність».
Проте з 28 серпня 2025 року Господарський кодекс втратить чинність, що може змінити правове регулювання.
Позиція влади
Голова податкового комітету ВРУ Данило Гетманцев звернув увагу на проблему системного підходу податківців. Він підтвердив необхідність боротьби з незареєстрованою підприємницькою діяльністю, але критикував тотальний контроль: замість виявлення справді нелегального бізнесу інспектори ДПС розсилають листи всім без винятку.
Водночас Гетманцев заспокоїв громадян щодо майбутнього. «Моя позиція, як і позиція Комітету: ми не пропустимо жодне рішення, що тягнутиме за собою сплату податків за продаж особистих речей, тобто додаткове оподаткування людей, які не здійснюють бізнес», — сказав він.
Нардеп також додав, що новий законопроєкт Мінфіну фактично зменшує навантаження. «Натомість законопроєкт Мінфіну якраз передбачає зменшити ставку зі звичайної 18% до 5%. Тому тут мова не про драконівський законопроєкт Мінфіну, а про драконівську норму, яку давно ввели в Податковий кодекс», — написав він.
Як відомо, Міністерство фінансів України зареєструвало законопроєкт № 2970−9, який передбачає запровадження автоматичного обміну податковою інформацією про доходи, отримані через цифрові платформи.
У медіа документ вже отримав неофіційну назву «закон про маркетплейси», адже його дія стосуватиметься таких платформ, як OLX, Rozetka, Укрпошта, Нова пошта, NovaPay та інші.
У разі ухвалення закону маркетплейси будуть зобов’язані виступати у ролі податкових агентів — утримувати податки з продавців безпосередньо під час операції купівлі-продажу та перераховувати ці кошти до бюджету.
Для цього всі користувачі повинні будуть пройти обов’язкову ідентифікацію і вказати в особистому кабінеті номер спеціального розрахункового рахунку, на який надходитимуть кошти. Тобто спочатку платформи автоматично утримуватимуть податки, а потім податкова зможе поставити запитання про легальність діяльності.
Передбачено, що ставка податку для фізичних осіб становитиме 5% доходу плюс 5% військового збору. Водночас, якщо особа здійснила не більше трьох продажів на рік на суму, що не перевищує 2000 євро (за курсом НБУ на 1 січня поточного року), вона звільняється від обов’язку відкривати спеціальний рахунок — у такому разі можна використовувати вже відкритий особистий поточний рахунок, про який слід повідомити оператору платформи.
Законопроєкт також містить положення про розкриття банківської таємниці — відповідна інформація передаватиметься до Державної податкової служби. Це фактично прирівнює цифрові платформи та частково банки до платіжних компаній, до яких уже висуваються вимоги щодо фіскалізації, включно з обов’язковим використанням фіскальних чеків із зазначенням ІПН.
За новими правилами, Укрпошта, Нова пошта, NovaPay, OLX, Rozetka та інші подібні сервіси повинні будуть дотримуватись цих вимог. Завдяки автоматизованому збору даних, використанню штучного інтелекту та аналітичних інструментів, податкова служба зможе ефективно виявляти незареєстровану підприємницьку діяльність і застосовувати санкції.
Та як зазначив Данило Гетманцев, «зрада скасовується» — комітет не дозволить прийняти рішення, що призведуть до оподаткування продажу особистих речей.
Реакція гравців ринку. Між законом та клієнтами
Представники OLX підкреслюють специфіку своєї аудиторії. «Більшість користувачів OLX — це фізичні особи, які продають вживані речі з особистого вжитку. Такі продажі не мають ознак систематичної підприємницької діяльності та не пов’язані з отриманням прибутку як основного джерела доходу», — підкреслили в там.
Компанія наголошує на збалансованому підході. «Ми закликаємо до впровадження збалансованого підходу, який враховує реалії онлайн-ринку та поведінку користувачів; не створює надмірного адміністративного чи фінансового навантаження на платформи; стимулює легалізацію бізнесу, а не відлякує звичайних громадян від участі в онлайн-торгівлі», — прокоментували в OLX.
Нові правила фіскалізації. Що змінилося з березня
Також з 1 березня 2025 року запровадили нові вимоги до фіскальних чеків. Тепер у чеку на переказ коштів фізичній особі повинні зазначатися ПІБ, ІПН та номер банківського рахунку отримувача. Це стосується всіх сервісів — Укрпошти, Нової пошти тощо. Уникнути ідентифікації, просто змінивши сервіс, не вдасться — закон єдиний для всіх.
Це особливо актуально для продажів з післяплатою через поштових операторів. Фактично, всі, хто системно продає товари через такі канали, автоматично потрапляють під увагу ДПС.
Учасники ринку запевняються, що клієнтам, які зрідка надсилають посилки з невеликою післяплатою, турбуватися не варто — відкривати ФОП їм, найімовірніше, не доведеться. Усі поштові та фінансові оператори зобов’язані працювати за єдиними правилами, згідно із законом № 361-IX та наказом Мінфіну № 601 від 22 листопада 2024 року.
Норми зобов’язують перевіряти клієнтів і звертати увагу на регулярні грошові перекази від продажу товарів без реєстрації як підприємця. У таких випадках оператор має ідентифікувати особу і за потреби повідомити державні органи.
CEO RozetkaPay (входить у групу компаній EVO — Prom.ua, Bigl.ua, Zakupki. Prom, Crafta.ua, Kabanchik.ua, Shafa.ua та інші) Олександр Лапко розповів, що своїх клієнтів-підприємців перевіряють «на етапі підписання договору». «Державна податкова служба не зверталася до нас із запитами», — повідомив він.
«Якщо мова йде про фіскалізацію, то обмін відбувається автоматично — ДПС не звертається до NovaPay за інформацією про користувачів», — розповіли NV Бізнес в NovaPay.
Компанія NovaPay, що входить у групу компаній «Нова пошта» заявила про повну готовність до нових вимог. «NovaPay здійснив усі необхідні кроки до приведення у відповідність форми чеку до норм, яких вимагає наказ Міністерства фінансів України. Це не вплинуло на вартість ані поштових послуг Нової пошти, ані фінансових сервісів NovaPay», — повідомили NV Бізнес в компанії
Щодо впливу на звичайних користувачів, представники компанії заспокоюють: «Клієнтам, які нерегулярно відправляють посилки з невеликою післяплатою, нема через що турбуватись — скоріше за все, їм не варто відкривати ФОП, також ймовірно, їм не доведеться пояснювати походження грошей».
Водночас, в NovaPay відмітили, що інформують клієнтів про зміни в законодавстві і заохочують до моделей, які є повністю легальними та не несуть ризиків для всіх задіяних сторін. «Якщо клієнт планує або розпочинає підприємницьку діяльність, радимо відкривати ФОП або іншу юридичну форму роботи. А ми зі свого боку готові швидко та зручно заключити договори на послуги доставки та грошових переказів, що полегшить їм роботу», — розповіли в компанії.
Укрпошта підкреслює, що технічно готова до змін, але залишаються питання. «Укрпошта оновила ПРРО відповідно до нових регуляторних вимог. Водночас, з огляду на особливості нашої діяльності та специфіку надання послуг, залишаються відкриті питання, які потребують додаткового обговорення та врегулювання з ДПС», — повідомили NV Бізнес у пресслужбі державного поштового оператора.
Щодо впливу на звичайних клієнтів, компанія заспокоює, що дане впровадження не стосується продажу особистих, вживаних речей, «тож ніяк не відобразиться на клієнтах. Тому що особисті речі не мають продаватися десятками або сотнями одиниць на день».