Похід на Москву навіть не знадобиться. Як змусити РФ остаточно програти і забути про Україну — The Atlantic

Для країн Заходу прийшов час відкинути залишки страхів перед погрозами і бравадою Москви, допомігши Україні досягти повної поразки Росії — і на полі бою, і, найголовніше, в головах керівників Кремля та самих росіян. На цьому наголошує Еліот Коен, колишній радник Держдепартаменту США (за часів Кондолізи Райс в 2007—2009 роках), автор американського журналу The Atlantic, професор Школи передових міжнародних досліджень в Університеті Джона Гопкінса та аналітик Центру стратегічних і міжнародних досліджень (США). Своє бачення поразки Росії Коен виклав у журналі The Atlantic в матеріалі під назвою Для України недостатньо перемогти. Росія має програти. Основою цього тексту став нещодавній виступ Еліота Коена на міжнародній конференцій Strategic Ark Conference у Варшаві. NV переповідає основні тези з цього матеріалу

* * *

Еліот Коен критикує як «безглузді або прісні» розпливчасті формулювання США та інших країн Заходу щодо перспектив і цілей української перемоги — зокрема фрази на зразок «допомогти Україні захиститися» або («ще гірше», як відзначає дослідник) «забезпечити Україні найкращу можливу позицію для переговорів».

Коен називає такий «бюрократичний туман» небезпечним і нагадує, що Україна натомість дуже чітко визначає свою перемогу:

  • звільнення української території від загарбників до кордонів 2014 року,
  • повернення біженців та людей, які були примусово евакуйовані чи змушені виїхати,
  • відбудоване суспільство та економіка,
  • членство в Європейському Союзі та НАТО,
  • досягнення певної міри справедливості, зокрема забезпечення покарання для російських ґвалтівників, катів і вбивць.

Так само чіткою, підкреслює автор, є російське бачення «перемоги»: зруйнована і відірвана від Заходу Україна; анексія значної частини її території; безлад у Європі, яка змушена відновити свою залежність від дешевих природних ресурсів і бізнес-можливостей у РФ; реконструкція значної частини старої російської імперської держави.

«Ми маємо прагнути до перемоги в тому вигляді, як її визначає Україна. Але щоб цього досягти, Захід має не лише допомогти перемогти Росію — він має переконати РФ, що вона зазнала поразки», — наголошує Коен на головній тезі свого матеріалу.

Для цього не потрібний похід на Москву, підкреслює дослідник («у минулому це рідко була гарною ідеєю», іронізує він). Немає потреби і в тому, щоб Росія стала «спустошеною і беззахисною» (що «неможливо без Третьої світової війни», вважає автор). За його словами, російської поразки скоріше можна досягти «в головах російського керівництва та населення». «Росію необхідно переконати, що військові інструменти та їхнє використання у широкомасштабній війні неминуче зазнають краху, і вона має усвідомити, що Україна остаточно і повністю втрачена [для впливу Москви]», — наголошує автор.

Еліот Коен нагадує, що історія знає подібні приклади:

  • Ізраїль не окупував арабські столиці в 1967 році, але ця війна змусила арабські держави відмовитися від ідеї, що вони можуть знищити єврейську державу засобами конвенційної війни. Війна 1973 року переконала арабські країни, що навіть обмежений військовий конфлікт був би надто небезпечним, щоб робити такі спроби.
  • У В’єтнамі та Афганістані США зазнали поразки, не програвши жодної битви. «Ми переконалися, що боротьба була марною і болісною, що наші вороги є непримиренними та непереможними, а ціна, сплачена кров’ю, матеріальними цінностями та увагою, не вартує цих витрат і ніколи не вартуватиме», — наголошує автор.
  • Лідери СРСР переконалися, що вони не можуть встигати за досягненнями західних військових технологій наприкінці 1970-х і на початку 80-х, коли Радянський Союз вів свою довгу війну в Афганістані – і зрештою програв її. «Потрясіння горбачовської епохи частково стали результатом цього усвідомлення», — нагадує Коен.

Аналітик також наводить думку Карла фон Клаузевіца, відомого німецького теоретика війни, який вважав війну «випробуванням моральних і фізичних сил за допомогою останніх». Тож Україна має не лише досягти успіху на полі бою у своїх майбутніх контрнаступах; вона повинна забезпечити дещо більше, аніж упорядковане виведення військ Росії після переговорів про припинення вогню. «Якщо описувати це в жорстоких прикладах, нам необхідно побачити масовану втечу росіян, які дезертирують, розстрілюють власних офіцерів, яких беруть у полон або вбивають. Російська поразка безсумнівно має бути великою, кривавою халепою [для РФ]», — акцентує Коен.

Він також нагадує, скільки російських «теорій перемоги» вже було зруйновано:

  • що Україна впаде за тиждень
  • що її можна зломити за місяць-два важких боїв
  • що Європа відмовиться від підтримки України під час холодної зими без російського газу;
  • що Україну можна змусити скоритися, атакуючи її міста.

Коен наголошує, що тепер Заходу прийшов час розбити чи не останню теорію перемоги, яку ще має Росія: що західні країни не зможуть нескінченно вливати величезні ресурси в Україну. Для остаточного розвінчання цих ілюзій Москви, наголошує аналітик, Захід має докласти зусиль на кількох напрямках:

Якнайшвидше надати Україні все озброєння яке, тільки можуть використати ЗСУ: включно з ракетами великої дальності, щоб назавжди знищити Кримський міст, і навіть касетні боєприпаси, щоб нищити російську техніку і піхоту. «Знищити російську армію, як ми це вже робимо, витративши лише невелику частину нашого оборонного бюджету і не проливаючи власну кров, — це вражаючий стратегічний здобуток», — переконаний Коен.

Переконати росіян, що вони назавжди втратили Україну — ту, яку вважають псевдодержавою чи «молодшим братом». Це означає швидкий вступ України в ЄС і НАТО, а також глибоку прихильність Заходу економічній відбудові Україну і, що найважливіше, максимальному озброєнню її на роки вперед.

Забезпечити Україну літаками F-16, при цьому адміністрація Байдена має відмовитися від «дурного і недалекоглядного» лукавства в цьому питанні і теж передати Україні надлишкові літаки, вважає Коен. Він визнає, що винищувачі не змінять картину на полі протягом найближчих місяців, але перспектива отримання Україною сотень таких літаків протягом наступних п’яти років мала б «глибоке символічне значення». «Ми маємо говорити про те, як ми будемо відбудовувати Збройні сили України — найбільшу, найкраще перевірену в боях і в чомусь найрішучішу армію Заходу», — наголошує аналітик.

Провести агресивну інформаційну кампанію, щоб довести реальність поразки Росії її населенню. «Росіянам потрібно нагадувати, що їхня нестійка економіка становить лише десяту частину економіки ЄС; що вони не здатні побудувати і поставити на озброєння сучасний танк; що їх найновіші високоефективні реактивні літаки, Су-57, поступаються в чисельності флоту F-35 усього лише чотирьох маленьких країн Північної Європи; що їхні генерали вже підстаркуваті і некомпетентні; що їхнє верховне командування байдуже до життя власних людей; що їхня техніка поступається українській; а їхню логістику і матеріально-технічне забезпечення проїли хабарництво і корупція», — наводить приклади таких акцентів Коен.

Посилити інформаційну війну продовженням санкцій, метою яких є не стільки перемога у війні, скільки довготривале руйнування військового потенціалу Росії, пригнічення її економіку та примушення РФ до використання неякісних компонентів і запчастин.

Ізолювати Росію політично та психологічно, зігравши на історичній амбівалентності двох її столиць щодо країн Заходу: йдеться про Санкт-Петербург, традиційно звернений до Європи, та Москву, яка обернена скоріше до Азії, пояснює Коен. Він також прогнозує, що минуть ще довгі роки або, ймовірніше, навіть десятиліття, перш ніж постімперська Росія знову звернеться до Заходу.

***

При всьому цьому, визнає Еліот Коен, навіть переможена Росія все ще залишатиметься зловмисною, розлюченою та мстивою. Навіть тоді нею, ймовірно, все ще керуватиме «вертикаль влади» в особі силовиків з різних органів безпеки; Росія також буде просякнута беззаконням і вбивствами Безсумнівно, вона братиме участь у підривній діяльності, політичних війнах та в усіх можливих зловмисних гібридних діях. Однак найголовніше, щоб поразка РФ унеможливила її подальші спроби вести конвенційну війну, дає зрозуміти Коен. «Хто б не віддав перевагу тому, щоб мати справу з тисячею [російських] тролів і підставних організацій, аніж мати бодай один Маріуполь?» До того ж, переможена в подібний спосіб Росія була б набагато менш небезпечною для Заходу і набагато менш корисною для Китаю, а також мала б набагато менше можливостей створювати жахливі нові загрози в наступні роки, наголошує аналітик.

Він закликає Захід до сміливості у втіленні цієї стратегії. «Ми повинні подолати наші страхи перед російськими погрозами та ескалацією, перед її ядерною бравадою та навіть перед крахом Росії», — резюмує Еліот Коен.

Він нагадує, що якщо Росія переможе у війні з Україною, то матиме ще більше можливостей для втручання у справи країн Європи та розширення свого впливу за допомогою необмеженого насильства. Це буде «Росія, яка зрозуміє, що може безкарно чинити бійні та звірства», чиї амбіції зростатимуть, тоді як Китай отримає «обнадійливий» приклад, а Заходу і США доведеться визнати брак рішучості та неспроможність виконати свої зобов’язання, попри всю заможність.

І навпаки, поразка Росії змусить Пекін («який і так нервує через некомпетентність і божевільні заяви свого партнера») перейти до оборони, зміцнить західний альянс і допоможе зберегти бодай деякі основні норми гідної поведінки. «Та перше за все [поразка РФ] назавжди заблокувала б російський імперський проект, адже без України, як зазначив історик Домінік Лівен, Росія не може бути імперією», — резюмує Коен.

Джерело

Новини Буковини | Останні новини Чернівецької області