Показує Гуцульщину очима гуцулки: як вчителька із гірського села розповідає про буковинських гуцулів у соцмережах

За інформацією: Суспільне Чернівці.

Буковинка Марія Карповець. Суспільне Чернівці

Два роки тому Марія також зареєструвалася у TikTok. Зокрема, публікує там відео з правилами української мови, бо діти багато часу проводять у соцмережах. Втім, більшість її дописів стосуються гуцульських побуту, звичаїв та традицій, а також краєвидів Путильщини.

Марія каже, багато хто приїздить у гори й знімає про це, але вони роблять це інакше. Жінка ж хоче показати цей побут як людина, яка народилася та виросла тут.

"Я дихала цим повітрям, ходила цими стежками, тому це зовсім по-іншому відчувається тому, що люблю. Мабуть, любов до свого рідного, до гуцульського передається з молоком матері. Я хочу, щоб увесь світ побачив, що таке Гуцульщина та яка вона зсередини очима гуцулів", – каже Марія.

"О, Маріє Миколаївно, так Ви – TikTok-зірка!"

Найпопулярніше відео буковинки набрало 1,5 мільйона переглядів. Його Марія відзняла у квітні, коли випав сніг. Це вплинуло на перегляди інших дописів.

"Я прийшла в школу, а діти мені кажуть: "О, Маріє Миколаївно, так Ви – TikTok-зірка! Це відбулося несподівано. Що ж до коментарів, то мене здивувало, що люди не знали, що на Буковині гуцули живуть. Писали мені: "Та як? Гуцули ж на Івано-Франківщині! Тому варто над цим працювати", – розповідає жінка.

Буковинка Марія Карповець. Суспільне Чернівці

За словами Марії, найбільше їй подобається спілкуватися зі старшими людьми, бо вони "зберігають мудрість поколінь, яка ніде не записана". За нагоди просить дозволу зняти їх на відео.

"Навіть є жінка, якій майже 90 років. А я розпитую, що їй розповідали батьки. Хочу дізнатися про звичаї та традиції, які ще давніше були. Наприклад, про опришків. Вона знає, що в нашому селі вони були, але ще до її народження. Вона переповідає мені спогади своїх батьків. Тому у кого, як не в старших людей про це розпитувати", – каже блогерка.

У відео Марія намагається показати, як гуцули вміють жартувати, співати та переживати труднощі завдяки гуцульському гумору. Каже, в інших це може звучати вульгарно, а гуцули мусили так себе підтримувати. Крім цього, фільмує автентичну говірку.

Склала словник гуцульської говірки

До 30-ї річниці Незалежності України Марія видала словник гуцульських діалектів – там зібрала понад 2 тисячі слів, записаних на території колишнього Путильського району. До складання словника також долучилися учасники Facebook-групи "Люблю гуцульське": Марія задавала літеру алфавіту, а підписники записували на цю літеру гуцульські слова. Каже, долучилися навіть буковинці з-за кордону, а надрукувати книгу допомогла громада.

Словник гуцульських говірок, який видала Марія Карповець. Суспільне Чернівці

Марія каже, вирішила робити це не тільки тому, що є філологинею, але й через сина.

"Якось до мого старшого сина прийшов погратися однокласник і забув свою кепку. Вже з дому зателефонував йому і каже: "Я у тебе забув капилу". Син підійшов до мене і каже: "Іван таке слово сказав, я не знаю, що воно означає". Я задумалася тоді, якщо цього не знають мої діти, то чи знатимуть внуки? Це спонукало мене записувати лексику: на руках, листочках, в записничках", – розповідає Марія.

15 років записувала місцеві фразеологізми

Також Марія була співавторкою статті про гуцульську фразеологію. Каже, раніше ніхто не досліджував гуцульську фразеологію на науковому рівні, а ще є над чим працювати та що вивчати. Збирати їх філологиня почала ще у 2009 році – за цей час впорядкувала їх за п'ятьма групами, одна з яких стосується фразеологізмів, які виникли у селі Самакова.

"Житель нашого села був заколов свиню й закликав сусідів. Щоб показати, що у його свині дуже товста солонина, взяв і нарізав її не так, як усі, а вздовж. Хотів цим здивувати, але люди ж розуміють, що щось не так. То тепер, коли хтось вихваляється, кажуть: "Може у тебе й солонина, як у Дзьодзька?". Бо на нього казали Дзьодзько".

Марія збирає та впорядковує місцеві фразеологізми. Суспільне Чернівці

Зараз Марія також збирає матеріали про традиції та обрядовість гуцульського весілля – хоче зробити це своїм наступним науковим проєктом. Каже, в мережі багато інформації та відео про такі весілля на Франківщині та Верховині, а про буковинське дуже мало. Своєю роботою хоче передати місцеві традиції нащадкам.

Читати ще

Читати ще Як вимушені переселенці з Запоріжжя відновлюють сільську хату на Буковині

Читати ще “Даємо цим візерункам нове життя”. Як хлопець з Буковини вишиває румунські сорочки зі старовинними орнаментами

Повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи села команді Суспільне Чернівці — пишіть на пошту редакції новин: [email protected]

Новини Буковини | Останні новини Чернівецької області