Повернення Маланки: як на Буковині зберігають традицію переберії під час повномасштабної війни

За інформацією: Суспільне Чернівці.

Учасники Маланки у Красноїльску. Чернівецька область 13 січня 2025 рік. Суспільне Чернівці

Маланка у Красноїльську Чернівецької області, 13 січня 2025 рік. Суспільне Чернівці

Учасник Маланки у Красноїльську в костюмі діда. Чернівецька область, 13 січня 2025 рік . Суспільне Чернівці

Впродовж святкування вони співають головну пісню вечора "УрсуУ пісні йдеться про ведмедя, якого в лісі спіймав так званий "циган". Він спустив тварину з гори, навчив танцювати й співати, тепер веде його за мотузку й розважає людей, вітаючи їх з настанням Старого Нового року." – про ведмедя, який вважається головним персонажем Маланки. У кожному куті селища костюми ведмедів відрізняються. Так у куті Тражани ведмеді мають великі крила, а у куті Сус – костюми у вигляді копиць з очерету.

"Костюм важить десь до 80 кілограмів. Всі хлопці й дівчата збирали очерет і робили костюми майже всіх ведмедів. Це дуже давня традиція. Наші бабусі й дідусі робили цих ведмедів, жидів, циганів. Ми всі думаємо, що наша Маланка – найкраща за іншу, але в кожного свій хутір, де проводять Маланку", – каже учасник переберії Дмитро.

Учасник Маланки Дмитро у костюмі ведмедя. Селище Красноїльськ Чернівецької області, 13 січня 2025 рік. Суспільне Чернівці

Учасники Маланки у Красноїльську Чернівецької області, 13 січня 2025 рік. Суспільне Чернівці

Святкування Маланки у Красноїльску. Чернівецька область, 13 січня 2025 рік. Суспільне Чернівці

За словами Дмитра, до повномасштабного вторгнення усі п'ять кутів селища збиралися й ходили святкувати разом, а через воєнний стан жителі святкують у межах свого кута.

"Як почала війна, ми не можемо сходитися. А в нашому хуторі можна ходити з хати до хати, щоб зберегти традицію", – каже Дмитро.

Більшість учасників Маланки – молодь. Водночас долучалися й старші жителі. Так буковинець Петро раніше сам брав участь у переберії, а зараз маланкувати ходить його син.

"Я взагалі не знаю, скільки, але Маланку святкуємо вже багато років. Відколи є наші батьки й діди. Колись я був в образах ведмедя й цигана, а зараз слідкую за своїм сином", – каже Петро.

"У мене однорічна дитина й вона вже "циганка": танцює й співає. Ця традиція з малечку у нас в крові", – каже місцева жителька Анна.

Анна – учасниця Маланки у Красноїльську. Чернівецька область, 13 січня 2025 рік . Суспільне Чернівці

Учасник Маланки у Красноїльську. Чернівецька область, 13 січня 2025 рік. Суспільне Чернівці

Вперше участь у Маланці взяла буковинка Діана. Разом з подругою Валерією обрали костюми "циганок". Дівчинка каже, костюм їй пошили на замовлення, а прикраси купувала самостійно.

"Маланку проводили щороку й було відчуття натхнення: всі збиралися разом, танцювали й співали. А потім почалася повномасштабна війна, молоді не було й було важко. На свята треба було радіти, але чогось не вистачало. А зараз усі зійшлися, й адреналін просто підскакує. Мої бабуся, дідусь та прадідусь брали участь у Маланці. Це покоління. Від цього вже не відмовишся", – каже Діана.

Учасник Маланки у Красноїльську в костюмі діда. Чернівецька область, 13 січня 2025 рік . Суспільне Чернівці

Учасниця Маланки в Красноїльську. Чернівецька область, 13 січня 2025 рік. Суспільне Чернівці

Це перша традиційна Маланка за час повномасштабної війни, каже Красноїльський селищний голова Степан Драгун. За його словами, зараз учасників набагато менше, ніж було роками раніше.

"Наші батьки й діди розказували, якою була Маланка під час війни у 1940-х роках. Маленька, але вони її робили. Ми постійно думали, як таке може бути. Ось і настало у нас, що треба робити Маланку під час війни заради дітей, щоб зберігати традиції", – каже Драгун.

У Красноїльську Маланку святкують 13 січня. За словами голови громади, про перехід на новоюліанський календар ще не думали, бо тоді б Маланка припадала на 1 січня. Драгун каже, у селищні звикли святкувати Новий рік вдома, а Старий Новий рік серед Маланки.

До Чернівецької ОВА не звертались щодо проведення заходу під час комендантської години, повідомили Суспільному у пресслужбі адміністрації.

У пресслужбі нацполіції області Суспільному повідомили, що під час новорічних свят чергують посилено. Порушень у ніч, коли проводили Маланку, не фіксували.

Костюм ведмедя для Маланки. 13 січня 2025 року. Суспільне Чернівці

Діти під час Маланки у Красноїльську. Чернівецька область, 13 січня 2025 рік. Суспільне Чернівці

Читати ще

Читати ще

Як молодь відроджує буковинську Маланку в Чернівцях

Читати ще

Шиють костюми з літа — як жителі Красноїльська на Буковині готуються до Маланки

Повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи села команді Суспільне Чернівці — пишіть на пошту редакції новин: [email protected]

Новини Буковини | Останні новини Чернівецької області