“Процедура на місяці і більше”: релігієзнавець з Чернівців про закон щодо заборони релігійних організацій, пов’язаних РФ

За інформацією: Суспільне Чернівці.

Релігієзнавець Олександр Бродецький. Суспільне Чернівці

За яких умов на церкви подаватимуть до суду

За словами Бродецького, коли закон набуде чинності Державна служба з етнополітики та свободи совісті матиме право впродовж дев'яти місяців подати в суд на релігійні організації, які не усунули зв'язок з РПЦ. Йдеться про кожну релігійну парафію, монастир або братство. Якщо цей зв'язок не усунути, то суд зможе ухвалити рішення про їхню заборону.

Водночас є потреба оновити список релігійних організацій, які мають зв'язок з Росією. Такий список сформували у 2018 році, але відтоді частина парафій перейшли до ПЦУ.

"Це тисячі найменувань. Це процедура на місяці, а по деяких парафіях – на роки через можливі апеляції або повторні розгляди. Будуть приписи й суди по кожній громаді, тому мусимо констатувати, що від сьогодні діяльність цих організацій в Україні не припиняється", – каже Бродецький.

За словами релігієзнавця, суспільний резонанс цього закону мав би спонукати парафії добровільно ухвалювати рішення і, якщо вони хочуть залишатися православними, то доєднуватися до автокефальної ПЦУ, яку визнав Вселенський Патріарх.

Бродецький каже, парафії можуть прописати в статуті, що є окремими релігійними структурами якогось населеного пункту без вказівки про УПЦ, яка, згідно з експертизою, є частиною Російської церкви. Але їм потрібно вказати, частиною якої церкви вони є.

"Якщо цього не зафіксувати, то вони ніби переходять у розкол зі світовим православ'ям. Заганяють себе у підпілля й виривають зв'язок з православною єдністю. Це не в їхніх інтересах. В їхніх інтересах – згадати, що в Україні є ПЦУ з українською мовою богослужіння, яка дозволяє парафіям служіння румунською та іншими мовами. Й переходити в цю структуру", – каже релігієзнавець.

Що відомо про заборону діяльності УПЦ МП:

  • У реєстрі релігійних організацій та офіційних документах Українська православна церква не має приставки "Московський патріархат". Назву УПЦ (МП) ще можна побачити у звіті Державної служби України з питань етнополітики та свободи совісті за 2021 рік. Навесні 2022 року УПЦ Московського патріархату внесли зміни у свій Статут, щоб відмежувати УПЦ від РПЦ. Попри це, релігієзнавча експертиза Держслужби з питань свободи совісті засвідчила: УПЦ є структурним підрозділом Російської православної церкви.
  • Експертна група, яка проводила релігієзнавчу експертизу Статуту про управління Української Православної Церкви на наявність церковно-канонічного зв’язку з Московським патріархатом (Російською Православною Церквою), дійшла висновків, що прийняття нової редакції Статуту про управління УПЦ від 27.05.2022 та Постанови Собору УПЦ не призвели до розриву церковно-канонічного зв’язку Української Православної Церкви із Російською Православною Церквою, йдеться на сайті Держетнополітики.

Читати ще

Читати ще Чернівецька облрада проголосувала за заборону діяльності церков, які пов’язані з Росією

Читати ще “Не очевидно, як втілюватимуть рішення”. Релігієзнавець про заборону на Буковині церков, пов’язаних з Росією

Читати ще Герой України та підсудний. Що відомо про митрополита УПЦ Лонгина, якого підозрюють у міжрелігійній ворожнечі

Новини Буковини | Останні новини Чернівецької області