“Пташки” потрібні на вчора”: як чернівецькі айтівці виготовляють дрони для ЗСУ

За інформацією: Суспільне Чернівці.

Айтівці під час тестування дронів. Суспільне Чернівці

Роблять дрони для скидів та "камікадзе"

Наразі інженери виготовляють до десяти дронів на тиждень. Для цього облаштували "інженерний кабінет" з 3D-принтерами та майстерню, де збирають дрони.

"У нас невелика ферма з 3D-друку, де ми робимо комплекти для дронів та снарядів: тримачі для скидів, відеоадаптери та антени. На принтерах можемо задавати певну відстань між приймачами та кріпленнями, тобто можемо це відразу корегувати й виробляти запчастини у себе, а не замовляти в іншого виробника", – каже Олександр.

За його словами, орієнтуються переважно на восьмидюймові дрони, які можна використати один раз або більше – це залежить від потреб військових.

"Вже на позиціях військові самі визначають, як використати дрон. Якщо це південний напрямок з дальніми польотами, то можна використовувати більші дрони для скидів. На східному напрямку використовують переважно одноразові дрони, бо там немає далеких відстаней, а потрібно відразу уразити чи знищити техніку", – каже інженер.

Виробництво дронів. Суспільне Чернівці

Також уся команда пройшла навчання з пілотування – так можуть самостійно тестувати виріб та визначити, чи має дрон дефекти, які потрібно усунути. Загалом передали майже сотню дронів – переважно співпрацюють зі спецпідрозділами.

Гроші на матеріали надають самі підрозділи або ж інженери закуповують за власні. Також допомагають знайомі та друзі.

Тестування дронів. Суспільне Чернівці

"Пташка" без обльоту може просто піти в утилізацію"

Крім цього, організація надає можливість буковинцям виготовляти дрони в їхньому офісі. Зокрема, спільно закупити матеріали, зібрати та налаштувати дрон під наглядом фахівця, а також протестувати виріб на полігоні.

Олександр каже, у відео в інтернеті здається, що зібрати дрон легко, але важливо правильно підібрати комплект.

"Не заперечую, що такий дрон може легко злетіти. Але є багато недобросовісних продавців комплектів. Тоді дрон може гарно літати на стадіоні, але його не можна застосовувати в бойових умовах. Якщо така "пташка" без обльоту та потрібних параметрів потрапляє військовим, то може просто піти в утилізацію", – каже Олександр.

Один з дронів, які виготовляють айтівці. Суспільне Чернівці

Зараз вартість одного найпростішого дрона становить 16 тисяч гривень. За словами інженера, це дорого, тому хочуть здешевити виробництво.

"З потужностями, які зараз маємо, ми можемо без проблем робити понад дві сотні дронів на місяць. Без відриву від основної роботи. У нас є певні напрацювання й ми хочемо здешевити вартість акумулятора вдвічі. Замовляємо елементи й самі збираємо батарею. На 3D-принтерах друкуємо каркаси, які зберігають відстань між акумуляторами, тоді вони краще охолоджуються", – каже Олександр.

У майбутньому інженери планують збільшити виробництво від десяти дронів на день.

Новини Буковини | Останні новини Чернівецької області