Поки США скорочують постачання зброї, Росія активізує наступ в Україні, розраховуючи зламати оборону та підірвати підтримку із боку Заходу. На тлі підтримки з боку США, що знижується, Кремль веде новий наступ проти України — як на землі, так і з повітря. З початку літа Росія нарощує інтенсивність обстрілів українських міст, сподіваючись виснажити оборону та психологічно придушити мирне населення.
Про це пише The Wall Street Journal.
Учора, 3 липня, відбулася чергова телефонна розмова президента США Дональда Трампа із російським диктатором Володимиром Путіним. І останній чітко дав зрозуміти – припиняти агресію він не планує, цитує публікацію Діалог.
За підсумками розмови це підтвердила Москва в особі помічника диктатора РФ Юрія Ушакова, зазначивши, що має намір продовжувати війну до “усунення її причин”. Сам Трамп також визнав провал, зазначивши, що Путін не бажає миру.
Вже за кілька годин після цієї розмови російська армія завдала масованого удару по Києву. За даними української влади, по столиці було випущено понад 500 ударних дронів та майже десяток ракет, включаючи балістичні. Незважаючи на успішну роботу ППО, десятки безпілотників прорвалися крізь захист та викликали пожежі у житлових кварталах. Постраждали щонайменше 23 особи.
Головна мета Кремля на цьому етапі — не так захоплення нових територій, як максимальне виснаження ресурсів України, руйнування її інфраструктури та підрив морального духу.
Одночасно з посиленням ударів Росія продовжує просуватися на північному сході, зосередивши близько 50 тисяч військовослужбовців на Сумщині. Окупанти вже за 20 км від регіонального центру. У цьому районі на одного українського бійця припадає троє російських. Хоча українські сили стримують наступ, постійний тиск розтягує і так обмежені ресурси ЗСУ. Командуванню доводиться перекидати найкращі підрозділи з інших ділянок фронту, щоб закривати проломи на лінії оборони завдовжки понад 1200 кілометрів.
Атаки супроводжуються помітними втратами з боку Росії. Незважаючи на чисельну перевагу, захоплення нових населених пунктів просувається вкрай повільно та супроводжується великими втратами у живій силі. Останнім великим успіхом Росії було захоплення Авдіївки у лютому 2024 року.
“Росія просувається повільно, у тому числі через важкі втрати на землі”, – зазначив Нік Рейнольдс з британського аналітичного центру RUSI. Але ставка Путіна зовсім не швидкість, а виснаження противника.
Відмова США від постачання частини озброєння, включаючи перехоплювачі для систем ППО Patriot, грає Москві на руку. Президент України Володимир Зеленський наголосив, що європейські союзники не в змозі повністю замінити американську допомогу. “Ми розраховуємо на продовження підтримки з боку США, адже є речі, які Європа просто не може нам надати”, – заявив він, маючи на увазі насамперед засоби протиракетної оборони.
Тим часом Україна продовжує свою битву. Сили оборони завдають точкових ударів по складах, командних пунктах та військовій інфраструктурі далеко за лінією фронту. Останніми днями було знищено цілі в Криму, в окупованій частині Донецької області, а також у глибині російської території. Серед них — завод в Іжевську, який виготовляє ППО та дрони, а також сховища ракет та гелікоптери на тимчасово окупованій території. Українська розвідка активно полює і за командним складом ворога. Так, Міноборони РФ офіційно підтвердило загибель генерал-майора Михайла Гудкова, заступника командувача військово-морських сил, внаслідок удару по командному пункту в Курській області.
За словами глави СБУ Василя Малюка, Росія робить ставку на терор. “Противник прагне посіяти страх”, – заявив він. Зеленський, коментуючи нічний наліт на Київ, був категоричним. “Поки що на такі удари не буде жорсткої відповіді – санкціями, економічним тиском, ізоляцією, – Росія не припинить свою шалену поведінку”, – написав він.
Четверте літо війни почалося і воно обіцяє бути жорстоким. Україна знову стоїть перед викликом: вистояти поодинці, доки союзники вагаються, і довести, що зламати її волю не вийде навіть під ударами тисячі дронів.