Верховна Рада ухвалила законопроєкт №12414. Напередодні в НАБУ та САП попереджали, що його ухвалення фактично знищить незалежність антикорупційних органів.
Про це повідомляє Цензор.НЕТ.
263 нардепи проголосували “за”.
Раніше нардеп Ярослав Железняк повідомив, що Рада на засіданні 22 липня хоче підпорядкувати НАБУ генеральному прокурору. Шабунін, коментуючи законопроєкт №12414, зазначив, що Зеленський знищує ключові антикорупційні здобутки Революції Гідності.
У НАБУ та САП наголосили, що до законопроєкту №12414 в останній момент було внесено правки, що фактично знищують незалежність САП та підпорядковують діяльність НАБУ і САП Генеральному прокурору.
Рух ЧЕСНО також вносить це голосування до переліку маркерних — відповідні позначки про те, як проголосував кожен з депутатів додані на їх профілі на ПолітХабі.
22 липня Верховна Рада зібралась на позачергове засідання. До порядку денного потрапив і законопроєкт №12414, який Комітет з правоохоронної діяльності ВРУ фактично в останній момент, вранці перед голосуванням, рекомендував до розгляду в другому читанні з урахуванням доданих в останній момент правок. Порівняльну таблицю до законопроєкту, що налічує 46 сторінок, опублікували геть незадовго до початку засідання, тож нардепи скаржились, що не мали часу з нею ознайомитись перед голосуванням.
Це сталося на наступний день після того, як СБУ провела масштабні обшуки в САП щодо дотримання державної таємниці і заявила про викриття російської агентури у лавах НАБУ.
Законопроєкт №12414, який мав адаптувати положення КПК до реалій воєнного часу та посилити розслідування зникнень безвісти під час війни, зазнав значних змін до другого читання. Одіозний нардеп від “Слуги народу” Максим Бужанський вніс низку правок, які, по-перше, не мають жодного стосунку до теми закону, а по-друге, подані з порушенням Регламенту Верховної Ради — після завершення офіційного строку, встановленого статтею 116.
Ці правки фактично підпорядковують діяльність незалежних антикорупційних органів — САП та НАБУ — Генеральному прокурору. Згідно з ними, Генпрокурор зможе забирати справи у НАБУ, доручати їх іншим органам, давати детективам обов’язкові вказівки, самостійно закривати справи проти топчиновників та фактично керувати САП, включно з передачею повноважень її прокурорів іншим особам.
Йдеться про спробу повернути контроль Банкової над САП через ручного Генпрокурора. Нагадаємо, саме цей механізм блокував ефективні розслідування щодо топпосадовців.
Крім того, ці правки фактично руйнують одну з ключових вимог ЄС щодо гарантій інституційної незалежності антикорупційних органів — вимогу, що була однією з умов надання Україні статусу кандидата на членство.
Окрему тривогу викликає і висновок Головного науково-експертного управління (ГНЕУ) Ради. Документ до першого читання не містить суттєвої критики законопроєкту, хоч традиційно це управління надає жорсткі зауваження навіть до менш спірних ініціатив. Водночас законопроєкт розкритикувала голова антикорупційного комітету Ради Анастасія Радіна.
“У разі голосування за ці зміни антикорупційна інфраструктура України буде фактично знищена. Наслідки ухвалення цього законопроєкту для держави вважаю катастрофічними. Іронічно, що законопроєкт №12414 було зареєстровано 16 січня 2025 року. Закликаю колег у жодному разі не підтримувати цю ініціативу”, — написала Радіна.
Ще до початку голосування НАБУ та САП виступили з офіційною заявою, в якій також закликали нардепів “утриматися від голосування, яке може остаточно знищити незалежність антикорупційної системи в Україні”, яка формувалась з 2015 року.
Ряд депутатів зокрема Олексій Гончаренко (“ЄС”) та Ярослав Железняк (“Голос”) вимагали зняти цей законопроєкт з розгляду через недотримання регламенту, але голова ВР Руслан Стефанчук не поставив цю пропозицію на голосування.
Своєю чергою співголова фракції “ЄС” Ірина Геращенко повідомила, що “ЄС” також ініціювала процедуру відсторонення Стефанчука від ведення засідань за порушення регламенту, але за це рішення знайшлося лише 23 голоси з 226 необхідних.
Депутати “Голосу” також намагались блокувати трибуну перед розглядом цього питання.
Крім того, перед безпосереднім голосуванням за сам законопроєкт депутати голосували за підтвердження 11 поправок до нього (без цього не можна перейти до основного голосування). Утім, усі поправки успішно пройшли голосування, набираючи понад 260 голосів за.
Врешті народні депутати 263 голосами за підтримали і фінально ухвалили сам законопроєкт №12414. Більшість голосів забезпечили “слуги”, а також його підтримали усі депутатські групи, “Батьківщина”, а також частина нардепів з “ЄС” Сергій Алєксєєв, Ніна Южаніна, Мустафа Джемілєв та колишня представниця президента в АР Крим Таміла Ташева, яка нині є депутаткою від “Голосу”.
Лідерка “Батьківщини” Юлія Тимошенко у виступі з трибуни парламенту підтримала цей законопроєкт, а також розкритикувала залучення міжнародних експертів до побудови антикорупційних органів в Україні:
“Для мене сьогодні світлий день у цьому парламенті. Вперше ми переконалися, що колонізація України — це не панацея від всіх наших проблем. Панацеєю від усіх наших проблем є чітка, конституційно збалансована влада”.
Одразу після голосування нардеп Бужанський подав пропозицію про доручення Голові ВРУ невідкладно підписати цей закон. Цю пропозицію підтримали 243 депутати.
Тож майже одразу після голосування закон підписав голова ВРУ Руслан Стефанчук. Тепер він має бути направлений на підпис президенту.
Водночас нардеп від “Голосу” Ярослав Железняк повідомив, що зареєстрував блокуючу постанову до закону. Згідно з регламентом, така постанова забороняє спікеру підписувати закон, допоки її не буде розглянуто. Проте, згідно із карткою законопроєкту — він уже підписаний спікером та переданий на підпис президенту.
Після голосування директор НАБУ Семен Кривонос на брифінгу закликав президента ветувати цей закон.
“Дві незалежні інституції — НАБУ і САП фактично повністю переводяться в залежний режим. Ми виступаємо категорично проти цього. Зараз іще є підпис Президента України і ми просимо не підписувати цей законопроект, повернути його з відповідним вето”, — заявив Кривонос.
Він додав, якщо президент все ж підпише законопроєкт, вони будуть працювати над поверненням незалежності НАБУ і САП разом із партнерами.
Тим часом активістка Олеся Михайленко у соцмережі X повідомила, що подала електронну петицію із закликом до Зеленського ветувати цей закон. Петиції на сайті Офісу президента мають бути оприлюднені протягом двох робочих днів.
Рух ЧЕСНО раніше писав, що щонайменше 54 народні депутати IX скликання мають підозри у скоєнні кримінальних злочинів. Серед них 33 обранці підозрюються у корупційних порушеннях, що включають хабарі, зловживання впливом й брехню в декларації. Найбільше серед них — депутатів від “Слуги народу”, але загалом підозри мають представники усіх фракцій та груп окрім “Голосу”.
Європейський Союз висловив стурбованість останніми діями української влади щодо НАБУ та САП, нагадавши, що фінансова підтримка надається за умови прогресу у сфері демократичного врядування.
Про це заявив речник Єврокомісії Гійом Мерсьє, передає Цензор.НЕТ із посиланням на “ЄП”.
“Ці органи мають вирішальне значення для програми реформ України і повинні діяти незалежно, щоб боротися з корупцією та підтримувати довіру громадськості”, – зазначив Мерсьє.
Він також підкреслив, що вступ України до ЄС вимагає ефективної антикорупційної системи та забезпечення верховенства права. “ЄС продовжуватиме стежити за ситуацією та підтримуватиме Україну у дотриманні верховенства права”, – заявив речник Європейської комісії.
Раніше повідомлялось, що 21 липня 2025 у співробітників НАБУ без ухвал суду відбуваються слідчі дії, які проводять працівники СБУ та Офісу Генерального прокурора.
Згодом СБУ повідомила, що одного з керівників міжрегіональних управлінь детективів НАБУ Руслана Магамедрасулова викрито на веденні бізнесу з Росією.
Служба безпеки заявила про викриття чинного нардепа від ОПЗЖ Федора Христенка. Його підозрюють у держзраді. За даними правоохоронців, він працював на напрямку посилення російського впливу на НАБУ.
Служба безпеки України також прийшла до Спеціалізованої антикорупційної прокуратури.