Країна-агресор Росія перекидає сили з Донецької до Сумської області. Переміщення окупаційних сил свідчить про спробу змінити фокус наступальних дій.
Про це йдеться у звіті американського Інституту вивчення війни (ISW), опублікованому у вівторок, 27 травня, пише NV.
Російський диктатор Володимир Путіна раніше оголосив про створення «буферної зони» вздовж міжнародного кордону між Росією та Україною, на додаток до постійних зусиль Росії щодо захоплення Луганської, Донецької, Запорізької та Херсонської областей, йдеться у оцінці ISW.
26 травня український військовий експерт Костянтин Машовець повідомляв, що російське військове командування нещодавно передислокувало підрозділи 752-го мотострілецького полку та 200-ї мотострілецької бригади для посилення угруповання російських військ, що наступає на північ Сумської області.
За словами Машковця, підрозділи 200-ї мотострілецької бригади діють поблизу Володимирівки (на північ від міста Суми) та в Гордіївці (трохи північніше Володимирівки в Росії). Підрозділи російського 752-го мотострілецького полку діють на напрямках Борова та Лиман щонайменше з середини 2024 року, додав він.
ISW зазначає, що спостерігає за підрозділами 200-ї мотострілецької бригади, які беруть участь у бойових діях на напрямку Бахмут-Часів Яр — пріоритетному напрямку для російських військових — з середини 2023 року, і спостерігає за повідомленнями про бригаду, що діє в Часів Яр, станом на 6 травня. Інститут зазначав, що не спостерігає додаткових повідомлень про дії цих підрозділів на півночі Сумської області, але висвітлюватиме будь-які майбутні повідомлення про ці підрозділи.
«Нездатність російських військ пробити українську оборону на захід та південний захід від Часів Яр підриває здатність Росії готуватися до великих наступальних операцій проти Костянтинівки та ширшого поясу українських фортець», — йдеться у повідомленні.
Передислокація сил з Часів Яр свідчить про те, що російське військове командування може мати намір відкласти свою наступальну операцію проти Костянтинівки, а Росія наразі не має достатніх оперативних резервів для одночасної активізації наступальних операцій на кількох різних напрямках.
«Рішення російського військового командування передислокувати підрозділи з цих зусиль свідчить про те, що російські військові можуть спробувати одночасно продовжити просування в Донецькій області та створити буферну зону на півночі Чернігівської, Сумської та Харківської областей. Однак російське військове командування може оцінити, що російські війська мають більше шансів на значне просування на півночі Сумської області, ніж поблизу Часового Яру», — зазначається у звіті.
Раніше начальник Сумської обласної військової адміністрації Олег Григоров повідомляв, що станом на 26 травня, російські війська тимчасово окупували населені пункти Новеньке та Басівка Юнаківської громади, а також Веселівку і Журавку Хотінської громади Сумської області.
За даними аналітичного ресурсу DeepState, станом на 24 травня 2025 року, російські війська окупували 62,6 км² території Сумської області. Вони закріпилися на відтинку Веселівка — Журавка — Новеньке — Басівка та продовжують спроби просування в напрямку Біловодів. Ситуація в районі Локні залишається складною.
Сумська обласна військова адміністрація закликає мешканців регіону зберігати спокій та довіряти лише офіційним джерелам інформації.
Армія РФ контролює 4 села на Сумщині, бойові дії тривають на околицях шести населених пунктів регіону — про це офіційно повідомив голова Сумської ОВА Олег Григоров.
За його даними, противник намагається продовжити просування.
«На території Сумщини під контролем противника перебувають населені пункти Новеньке, Басівка Юнаківської громади та Веселівка, Журавка Хотінської громади», — повідомив очільник ОВА на сторінці в соцмережі. Він додав: «Противник продовжує спроби просування з метою створення так званої «буферної зони». Бойові дії тривають на околицях села Водолаги та поблизу Володимирівки, Біловодів, Костянтинівки та Кіндратівки Хотінської громади, а також на околицях Локні Юнаківської громади».
Який розвиток подій можливий тепер на Сумщині, куди та як може посунути армія РФ на нових напрямках — про це в коментарі для ТСН.ua розповіли військовий експерт, колишній речник Генштабу ЗСУ Владислав Селезньов та голова Ради резервістів Сухопутних військ ЗСУ Іван Тимочко.
«Ворога цікавить реалізація політичної мети Путіна щодо створення так званої буферної чи санітарної зони у прикордонні Сумської, Харківської — та у перспективі Чернігівської — областей», — каже Владислав Селезньов.
Та продовжує: «Таке завдання Путін минулого року визначив власній армії. У травні почалася масштабна наступальна операція росіян на півночі Харківщини. Ворог спромігся зайти на 3-6 км в районі Вовчанська і все застопорилося».
Розвиток подій на Сумщині
На це запитання колишній речник Генштабу відповів так: «Щодо Сумської області. Ворог намагається відтіснити українські Сили оборони з певних ділянок фронту на території суміжної Курської області. Намагається створити умови напівоточення нашого угруповання».
Та продовжує: «Зверніть увагу на лінію державного кордону. Населений пункт Новеньке фактично з трьох боків оточений кордонами, за якими розташована РФ. За таких умов утримати цей населений пункт вкрай важко. Також відомо, що угруповання російських військ чисельністю від 45 до 60 тис. вештається в Курській області, частково перебуває у прикордонні Сумщини. Чи є варіант того, що вони і далі будуть просуватись? Відповідь на це запитання суто і виключно залежить від ресурсних можливостей українського війська».
Фотоколаж ТСН
На думку Селезньова, якщо ЗСУ вдасться сформувати потужний заслін, то у ворога навряд чи щось вийде. «Якщо ні — цілком ймовірно, що ворог буде намагатись далі просуватись вперед. Але для просування на місто Суми, для його блокування або окупації у ворога просто фізично немає ресурсів. Декілька десятків тисяч — це не декілька сотень тисяч», — каже експерт.
Та підкреслює: «Чому я так впевнено кажу — зараз угруповання російських військ в районі Покровсько-Мирноградської агломерації налічує близько 80 тисяч. Які там територіальні здобутки? Масштабних зрушень немає. Звісно, ризики для нашого обласного центру зростають через активне застосування ворогом дронів та ракет».
На думку Селезньова, наступальні дії армії РФ на Сумщині розвитку не матимуть.
«Звісно, ворог може позбирати з інших ділянок фронту свої резерви та ресурси. Але ми це відстежуємо і для росіян може статись біда. Як це сталось у Бєлгородській області. Росія втратила контроль над одним з населених пунктів через те, що надто впевнено почувалася під ведення певних дій на території Суджанського та прилеглих районів Курської області», — каже аналітик.
Як виявилося, багато дописувачів в соцмережах звернулись із запитаннями до сумської влади про те, а де ж поділись та чи взагалі були фортифікаційні споруди, які б мали зупинити або сповільнити наступ ворога. Низку таких запитань користувачі соцмереж залишили під постом голови Сумської ОВА.
«Як це взагалі стало можливим притому, що область готували?», — залишив коментар один із користувачів. Ще одна із дописувачок емоційно написала наступне: «А вони сидять на нашій території, і ми будемо чекати, поки прийдуть до хати їсти борщ до столу?»
Своєю чергою, Владислав Селезньов каже, що будувати військові фортифікації вкрай близько до кордону нераціонально.
«По-перше, ворог не дав би їх побудувати близько. Прильоти мінометних систем там би зруйнували все. Основні лінії оборони розташовуються на певній відстані від державного кордону (далі, ніж ті села, які зараз контролює армія РФ — Ред.). Це нормальна практика», — каже Селезньов.
Зі свого боку, голова Ради резервістів Сухопутних військ ЗСУ Іван Тимочко каже, що ворог зайшов до сіл Сумської області не внаслідок швидкої операції або скрупульозно спланованої.
«Це села, які з декількох боків охоплені російськими кордонами. По-друге, це населені пункти, які зазнавали величезних обстрілів. Це території, по яких росіяни свого часу заходили, намагаючись прорватися в бік Києва», — каже експерт.
Наступ росії на Сумщину — що відомо
Наприкінці березня президент України Володимир Зеленський повідомив, що російська армія готується до наступу на Сумську і Харківську області. За даними ЗМІ, він може початися у квітні-травні.
Головнокомандувач ЗСУ Олександр Сирський в інтерв’ю, опублікованому 9 квітня, заявив, що російська армія вже фактично почала наступ на Сумську і Харківську області. Пізніше в Генеральному штабі ЗСУ пояснили, що заява головнокомандувача — це «констатація факту, а не привід для паніки чи хайпу».
За даними ISW, розпочавши наступ на Сумщину, росіяни, ймовірно, намагаються створити «буферну зону» вздовж кордону, а також можуть спробувати домогтися розміщення артилерії настільки близько від Сум, щоб поставити місто під загрозу непридатного життя для цивільних.