“Шаг” замість “Копійки”. Нацбанк хоче провести реформу дрібних монет

Національний банк України хоче змінити назву розмінних монет з “копійка” на “шаг”, повідомив керівник Нацбанку Андрій Пишний. Він провів у Києві презентацію проєкту. Такий намір пояснюють намаганням відновити українську традицію і відійти від російської.

“Дослідивши історію грошового обігу України, ми дійшли беззаперечного висновку, що така назва для розмінної монети як “копійка” фактично є символом московської окупації. Сьогодні український народ повертає собі все, що було несправедливо в нього вкрадене та понівечене кремлівськими наративами”, – йдеться у поясненні Нацбанку.

Таку ініціативу Нацбанк озвучив у 28-у річницю запровадження гривні, пише ВВС-Україна.

Навіщо впроваджувати шаги

Там кажуть, що зараз час відновити справедливість і для грошової системи, “очистити монетарний суверенітет від щонайменшої спорідненості з будь-чим московським. Ми маємо своє, питомо українське, слово для визначення дрібних монет – це слово “шаг”.

Українські “шаги” на початку XX століття. Фото НБУ

Для запровадження в обіг “шагів” потрібно внести зміни у законодавство, тож остаточне рішення за Верховною Радою.

“Розпочинаємо діалог з державними інституціями, а після узгодження з ними направимо документи для розгляду та схвалення до Верховної Ради України. Це досить тривалий процес, проте я вірю в наш успіх”, – заявив Андрій Пишний.

Якщо це відбудеться, то “шаги” в обіг будуть вводити поступово, деякий час обидві монети будуть співіснувати, зазначають у Нацбанку.

У презентації НБУ вказано, що ще в 1992 році, коли готувалось введення гривні, то планували, що дрібні монети матимуть назву “шаг”. Саме їх готували карбувати.

Чому це символічний крок

Проте через спротив частини політиків тоді зрештою запровадили копійки.

Журналіст Дмитро Лиховій згадує, що перед запровадженням гривні до них у редакцію газети “Україна молода” заходить тодішній голова НБУ Віктор Ющенко, який скаржився, що він хотів запровадити “шаги”, але його не дали це зробити.

“Ми відновлюємо історичну справедливість, щоб остаточно позбутися слідів російської багатовікової експансії у грошовому обігу України! “Геть від Москви!” – написав Пишний.

Нацбанк вказує, що назва “шаг” має давнє українське походження і вона уже використовувалася як на території України, так і в українській грошовій лічбі (з XVI – XVII ст.).

Так мав виглядати один “шаг”. Ескіз 1992 року. Фото НБУ

“Це унікальне найменування монети, якого не знають інші лінгвокультури. Воно широко вживається в класичній українській літературі, зокрема часто згадується у творчості Тараса Шевченка, Лесі Українки та інших письменників”, – вказують в НБУ.

У часи Української революції 1917–1921 років у реальний грошовий обіг були введені грошові знаки з назвою “шаг”, що було закріплено на законодавчому рівні. Але це були не монети.

Показово, що в останні роки з ростом інфляції і знеціненням гривні монети-копійки поступово виходять з обігу, а у користування фактично лишаються монети вартістю 50 копійок.

Тож багато оглядачів вже вказують, що це швидше матиме символічне значення, йдеться у публікації ВВС-Україна.

Джерело

Новини Буковини | Останні новини Чернівецької області